Kredi Kartı

Kredi Kartı Limit Arttırma ve Düşürme

Kredi kartı limit arttırma ve düşürme konusunda konusunda merak edilenleri ve kart limiti belirlemeyi detaylı olarak anlattık

Günümüz çağında para yerine kullanılan ve hemen hemen her ortamda geçerliği olan, taksiti alışveriş yapabilme, öteleme gibi birçok avantajı olan kredi kart kullanım alanı ve kredi kart sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Kredi kart kullanıcıların ellerinde birden fazla kredi kartı olduğunu düşünürsek sanırım ne söylemek istediğimizin en güzel örneğidir diyebiliriz.

Peki, kredi kart limitleri nasıl belirlenmektedir? Kredi kartlarının limitlerini nasıl artırabilir veya düşürebiliriz? Bu yazımızda bu konuya değineceğiz.

Kredi Kartı Limitleri Nasıl Belirlenir?

İlk defa kredi kartı için başvurmuş ve ilk defa kredi kartı kullanacak kişileri için belirlene kriter, ilk yıl aylık gelirinin en fazla 2 katı iken 2. yıldan sonra ise aylık gelirinin 4 katını aşmaması gerekmektedir. Eğer ki kişinin gelir düzeyi tespit edilmemişse o zamanda en asgari tutar limiti belirlenecektir. Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasa Tasasına göre bankalar, müşterilerinin onayı olmadan kredi kart limitlerini artıramamaktadır.

Kredi Kartı Limit
Kredi Kartı Limit Arttırma ve Düşürme

Bankalar ise müşterilerin aramalarını beklemektense kendileri müşterileri aramakta veya bankamatikler de kredi kart kullanımında kart limit artırma talebi bulunmaktadır. Kart limitlerini artırma teklifini kabul eden kişilerin kredi kart limitleri artırılmış oluyor. Yine Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasa Tasasına göre 1 yıl içersinde en fazla 3 defa dönem borcunun %50’sinin altında ödeme yapan kredi kart kullanıcıların kart limitleri dönem borcunun tamamı ödeninceye kadar artırılmayacaktır.

Kredi Kartı Limit Talebi

Gelelim kredi kart kullanıcısının kredi kart limit talebine. Kredi kart kullanıcıları banka şubelerine yazılı bir dilekçeyle başvurup kredi kart limit talebinde bulunabilir. Yine kart kullanıcısı, başvuru esnasında gelir belgesini de ibraz etmek zorundadır. Aynı işlemi bankaların kredi kart departmanlarına faks yoluyla da yapabilmektedir.

Bankaların yapacakları araştırmalarda, gelir belgesinin yanında, önceki dönemlerinde ki kredi kart kullanım ödemelerine bakılır. Zamanında ödenen ve dönem borçlarını düzenli ödeyen kart kullanıcıların limit artırma talepleri genellikle kabul edilmektedir. Diğer yandan ödemelerinde sıkıntı olan ve asgari ödeme alışkanlığı olan müşterilerin kredi kart talepleri olumsuz değerlendirilmektedir.

Kredi Kartı Limit Kuralları

Kredi kart limit düşürmenin kesin bir kuralı vardır. Limitini düşüreceğiniz kredi kartın kesinlikle borcu olmaması gerekmektedir. Borcu olan kredi kartlarını limit düşürme talepleri değerlendirilmemektedir. Yapılacak limit düşürme talebinde, kredi kartın borcu yoksa banka şubeleri ve telefon bankacılık noktalarında kredi kart limiti düşürme talebinde bulunabilirsiniz. Banka bu talebinizi değerlendirip talebinizi gerçekleştirecektir.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme konusu da mutlaka ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu