Kredi Kartı Kredi Notunu Etkiler Mi ?

kredi karti borc yapilandirma

Kredi kartına sahip olmak, kredi notunuz için önemli unsurlardan biridir. Kredi Kartı kredi notunu etkiler mi ? Kredi kartı sahibi olarak sadece yaptığınız ödemeleri karşılayabileceğiniz ve geri ödeyebileceğinizden sorumlu olmakla kalmazsınız, aynı zamanda kredi kartlarınızın kredi puanınız üzerindeki etkisinin de farkında olmanız gerekir. Kredi kartı ile yaptığınız her şey, kredi notunuzu etkiler ve kredi çekmek istediğiniz zaman kredi notunuz olumlu yada olumsuz karşınıza çıkar. Kredi kartınızın olmaması bir kredi geçmişine sahip olmadığınız anlamına gelir ve kredi notunuzu negatif yönde etkiler.

Kredi kartları kredi notunuza zarar verebilir veya tam tersi kredi notunuzu pozitif yönde etkiler; bu durum kredi kartını nasıl kullandığınıza bağlıdır.

Kredi notunuz, kredi raporunuzdaki bilgilere dayanır – kredi derecelendirme şirketleri kredi notunuzu değerlendirir- sizin kredi çektikten sona parayı geri ödeme olasılığını bankalara bildirir. Her ay, kredi kartı sağlayıcınız yani bankanız (diğer birkaç şirket arasında) kredi kartı faaliyetinizi kredi notunuza dahil edilecek kredi derecelendirme şirketlerine bildirir. Kredi limitiniz, kredi kartı bakiyeniz, ödeme geçmişi, hesap durumu ve hesabı açtığınız tarih, kredi puanınızı etkileyen birkaç etkendir.

Kredi Kartı Kredi Notunu Etkiler Mi ?

Kredi kartı olmayan nadir tüketicilerden biriyseniz, kredi notunuz bundan olumsuz yönde etkilenebilir. Kredi raporunuzda açık, aktif hesaplar olmadan kredi notunuz olmayacaktır.

Kredi kartları, iyi bir kredi geçmişi oluşturmak için iyi bir seçenek ve en kolay kredi hesaplarından biridir. Kredi kartınızı iyi yönetirseniz, kredi notunuza olumlu yansıtacaktır.

Farklı kredi hesaplarıyla sağlam bir geçmişe sahip olmak – kredi kartlarının yanı sıra kredi çekmek için de kredi notunuzu olumlu etkiler.

Kredi Limitiniz ve Bakiye Bilgileriniz Kredi Notunu Etkiler Mi?

Birçok kredi kartı, bankanızın size sunduğu maksimum kredi tutarı olan mevcut bir kredi kartı limitine sahiptir. Size belirli bir kredi limiti vermiş olsalar bile, tüm bu limiti kullanırsanız bu durum kötü olabilir. Kredi kartı kullanım limitinin maksimumu kullanmak riskli bir borçlu gibi görünmenizi sağlar ve kredi notunuz bundan dolayı zarar görür.

Birçok kredi kartı veren bankalar, kredi kartını kullanım limitini maksimumda size bildirir. Dolayısıyla, kredi kartınızı maksimuma çıkarmanız ve ödemeniz durumunda bile, kredi raporunuz hala bu yüksek dengeyi gösterebilir. Kredi kartı bakiyenizi kredi limitinizin yüzde 30’unun altında tutmak en iyisidir, böylelikle bankalar için ideal bir müşteri durumuna gelmiş olursunuz. Bu da kredi notunuzu olumlu etkileyecektir.

kredi-kartı-borcu-erteleme

kredi-kartı-borcu-erteleme

Aylık Kredi kartı Ödemeleriniz Kredi Notunuzu Etkiler Mi?

Son kredi kartı ödeme tutarınız kredi notunuza dahil olsa da, kredi notunuza tam olarak dahil edilmez. Ödeme tutarınız kredi notunuzu dolaylı olarak etkileyebilir. Kredi limitinize göre bakiyenizin kredi notunuza dahil edildiğini unutmayın. Daha büyük ödemeler dengenizi daha hızlı azaltır ve kredi notunuzun artırmanıza yardımcı olabilir.

Kredi kartı ödemelerinizin güncelliği, kredi notunuzu etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Zamanında kredi kartı ödemeleri kredi notunuzu artırırken, geç ödemeler kredi notunuzu düşürür. Geç ödeme , genellikle 30 gün geçene kadar kredi bürolarına bildirilmez. Kredi kartı ödemenizden birkaç gün geç kalmış olmanız halinde gecikme faizi ödemeniz gerekebilir, ancak vadesi geçmiş kredi kartının ödemesini  30 gün geçmeden yaparsanız kredi notunuz etkilenmez.

Kredi kartı Başvurusu Kredi notuna Etkiler Mi?

Kredi kartı başvurusunda bulunduğunuz her defasında , başvurunuzun bir kaydı kredi raporunuza gider. Kredi notunuz, kredi kartı için onaylanıp onaylanmadığınızı etkilemez. Sadece başvurmak kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Kısa bir süre içinde çok sayıda başvuru kredi notunuzu zedeleyebilir. Bu nedenle, kredi kartı başvurularını minimumda tutmak en iyisidir.

Sahip olduğunuz kredi kartı sayısı Kredi Notunu Etkiler Mi?

Çok fazla kredi kartına sahip olmak kredi notunuzu zedeleyebilir. Ne yazık ki, kredi derecelendirme şirketleri kredi notunu etkileyen kredi kartlarının tam sayısını henüz bildirmedi. Sayı büyük olasılıkla kişiden kişiye değişir.

Kredi Kartlarınızı Uzun Süre Kullanmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi kartlarınız ne kadar uzun süre kullandıysanız, kredi notunuz için o kadar iyidir, özellikle de bu kredi kartlarıyla olumlu bir ödeme geçmişiniz varsa daha da iyidir. Eski kredi kartlarınızı kredi notunuza yardımcı olmak için düzenli aralıklarla kullanın. İyi bir kredi notunuz varsa, gençken aldığınız ve hiç değiştirmeden kullandığınız kredi kartları size avantajlar sunacaktır. Çünkü hem kaliteli bir kredi notuna sahipsinizdir hem de bankaların en değer verdiği sadık müşterisinizdir.

Kredi kartlarınızın kredi notunuzu etkilememesini istiyorsanız, onları aktif kullanın, ödemelerinizi geciktirmeyin, kredi kartı limitini doldurmayın ve tek banka ile çalışın.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir