Kredi Kartı ile Vergi ve SGK Ödeme İşlemleri

kredi karti ile vergi odeme

Vergi borçları nedeni ile sürekli sorunlar yaşayan mükellefler özellikle de işlerin ağırlaştığı ve nakit para sıkıntısı çekildiği dönemlerde vergi borçlarını kredi kartı ile ödemeyi tercih etmektedir. Zaten kredi kartı ile vergi ödeme aynı zamanda ödemenin kredi kartı son ödeme tarihine kadar ötelenmesini de sağladığı için mükelleflere büyük kolaylık sağlamaktadır. Günümüzde artık vergi dairesinden yapılan ödemelerde dahi mükelleflere kredi kartlarını kullanarak ödeme yapma kolaylığı sağlamaktadır.

İnternetten Kredi Kartı İle Vergi Ödeme

Kredi kartı kullanarak vergi ödemelerini internetten yapma imkânı da bulunmaktadır. Bunun için ödemesini yapacağınız kurumun internet sitesi üzerinden hizmet almanız mümkündür. Örneğin internetten SGK ödemesi için resmi SGK sitesi üzerinden sorgulama yapabileceğiniz gibi motorlu taşıtlar vergisi ödemek için ise Gelirler İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden arama yapmanız yeterli olacaktır.

İnternetten Emlak Vergisi Ödeme

Kredi kartı ile vergi ödeme yöntemini tercih edebileceğiniz vergilerden biride emlak vergisi ödemesidir. Her yıl 2 taksit halinde tahsil edilen emlak vergilerinin son ödeme tarihlerinde belediyelerin tahakkuk servislerinin son derece yoğun olması nedeni ile internetten emlak vergisi ödemeyi tercih eden kişilerin sayıları her geçen gün artmaktadır. Bunun için ödemeyi yapacağınız taşınmazın bağlı bulunduğu belediyenin internet sitesi üzerinden online ödeme bölümünü seçmeniz ve vergi numaranız ile sisteme giriş yapmanız yeterli olacaktır. Kredi kartı ile ödeme yapma butonuna basarak emlak vergisini kredi kartı ile ödeme imkânından yararlanmış olursunuz.

Bankalardan Vergi Ödeme

Bankalar üzerinden de vergilerinizi ödemeniz mümkündür. Ancak son ödeme tarihlerinde bankaların da vergi daireleri kadar kalabalık olması nedeni ile yine bu işlemin internetten yapılması önerilir. Bankaların internet şubesi menülerinde yer alan ödemeler kategorisinde vergi ödeme seçeneği tercih edilerek o bankanın anlaşmalı olduğu ödemeler internet üzerinden büyük bir kolaylıkla sıra beklemeden yapılabilmektedir. Ödemelerin bazıları hesaptan yapılırken bazı ödemelerde ise kredi kartı ile ödeme seçeneği de sunulmaktadır. Genelde motorlu taşıtlar vergisi ve emlak vergisi gibi sık tercih edilen ödemelerde kredi kartı ile ödeme kolaylığı sağlanmaktadır.

kredi karti ile sgk odeme

kredi karti ile sgk odeme

Kredi Kartı İle SGK Ödeme

Vergilendirme oranlarını arttırmak amacı ile mükelleflerin işini kolaylaştırmaya devam eden devlet SGK ödemelerinin tahsilatı için de benzer bir politika uygulamaktadır. Bu amaç doğrultusunda kredi kartı ile SGK ödeme kolaylığı sağlanırken internetten online SGK ödeme hizmeti de verilmektedir.

İnternetten SGK Ödeme Nasıl Yapılır?

Vergi dairelerinde son ödeme tarihleri yaklaştıkça artan yoğunluk nedeni ile pek çok vergi mükellefi ödemelerinde gecikmeye düşmekte, borcunu ödemek isteyen kişilerde ödeme yapmak istemelerine rağmen bunu gerçekleştirememektedir. Bunun için SGK sistemine giriş yapmanız gerekir. Giriş işlemlerinde e devlet şifresi ile giriş yapmanıza izin verilmektedir. Henüz bu şifreyi almadıysanız bankaların internet şubesi üzerinden de e devlet sistemine giriş yaparak SGS sitesine giriş yapabilirsiniz. Buna ek olarak PTT şubeleri üzerinden de e devlet şifresi almanız mümkündür.

Ziraat Bankası SGK Ödeme

Kredi kartı ile SGK ödemelerini yapabileceğiniz bir diğer kanal ise Ziraat Bankasıdır. Ziraat Bankası internet şubesi üzerinden SGK ödemelerinizi yapmanıza olanak sağlanırken aynı zamanda Ziraat Bankası şubeleri ve bankamatikleri üzerinden de ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Ziraat Bankası müşterisi olmanız ve Ziraat Bankası internet şubesi kullanıcı bilgilerine sahip olmanız yeterlidir. Bu bilgiler ile sisteme giriş yaptıktan sonra ödemeler bölümünden vergi ödemeleri ve SGK ödemeleri butonlarını sırası ile seçerek ödeme ekranına ulaşabilirsiniz. Yapacağınız ödemelerde hesaptan ödeme ya da kredi kartından ödeme seçeneklerini tercih etme imkânınız bulunmaktadır.

Vergi Borcunu Ödememek

Mükelleflerin en çok zorlandıkları konuların başında ödeme düzenlerini takip etmektedir. Pek çok verginin ayrı ayrı ödeme tarihleri bulunmakta olup bu tarihlerin takip edilmesinin zor olması ya da nakit para sıkıntıları nedeni ile vergilerin ödemelerinin geciktirilmesi sık yaşanan bir durumdur. Ancak vergi borçlarının mümkün olduğunca düzenli yatırılması gerekir. Maliye Bakanlığı artık bu konularda son derece hassas davranmakta olup tüm işlerin internet üzerinden gerçekleştirilmesi artık alacakların çok daha sıkı bir şekilde takibini de mümkün kılmaktadır. Bu nedenle gecikme faizi ödememek adına borçların düzenli ödenmesi ya da yaşanan sorunlarda yapılan vergi affı duyurularının takip edilmesi çok önemlidir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir