Kredi Kartı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kredi Kartı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kredi kartı, alışveriş yapmanıza yardımcı olacak bir araç gibi görünebilir, ancak daha kredi kartı daha fazlası olabilir. Sorumlu bir şekilde kullanıldığında, kredi kartı iyi bir kredi geçmişi oluşturmanıza yardımcı olabilir, böylece uygun faiz oranlarında, daha ucuz bir sigortada ve hatta yeni bir kredi çekerken avantajlardan yararlanabilirsiniz. Kredi kartları ayrıca günlük satın alımlarınızda ödüller kazanmanıza ve hırsızlık veya hasar durumunda bu satın alma işlemlerini korumanıza yardımcı olabilir.

Basitçe ifade edersek, doğru şekilde kullanırsanız, kredi kartı banka kartınızdan çok daha kullanışlı olabilir.

Kredi kartı nedir?

Bir kredi kartı  bir banka kartı gibi görünür.  Ancak, bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğinizde, paranın doğrudan hesabınızdan çekilmesi yerine, kısa vadeli bir kredi kullanırsınız. Bu kredi, ne zaman ödediğinize bağlı olarak faiz işleyebilir  veya faiz işlemeyebilir.

Herhangi bir faturalandırma döngüsünde yapılan alışverişlerde – yaklaşık 30 gün – ödemenizi gerçekleştirmeden önce küçük bir ödemesiz süreye sahip olursunuz. Bakiyeyi o tarihe kadar öderseniz, faiz ödemek zorunda kalmazsınız. Vade sonuna kadar bakiyenin tamamından daha az ödeme yaparsanız , ortalama günlük bankanın belirlemiş olduğu faiz oranlarında faiz ödersiniz.

Neden kredi kartı Kullanmalısınız?

Kredi kartları çok sayıda avantaj ile gelir. İlk ve belki de en önemlisi, akıllıca kullanılan bir kredi kartı iyi bir kredi notu oluşturmanıza yardımcı olacaktır. İyi kredi notu, bir ipotek gibi gelecekteki kredileri uygun oranlarda elde etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca bir daire veya cep telefonu için kredi onaylanmasına, hizmet gelirlerinden sakınmanıza ve daha düşük sigorta primleri almanıza yardımcı olabilir.

Birçok kredi karıt size, genellikle harcadığınız tutarın% 1 ila% 2’si kadar para ya da seyahat ödülleri verir. Birçok ödül kartı, yüzlerce TL’lik kartın yanı sıra paradan tasarruf etmenizi sağlayacak alışveriş veya seyahat avantajlarına da sahip olabilecek üyelik bonusları sunar  . Birçok kartın% 0’lık bir promosyon dönemi vardır. Bir kart aldığınızda , ayrıntılar için fayda bildiriminizi kontrol edin .

Kredi Kartı nasıl çalışır?

Kredi kartı kullanmanın birçok yararından biri, esas olarak faizsiz kredi ve 21 ve 25 günlük bir ödemesiz dönem almanızdır. Nasıl çalışır?: 5 Mart – 4 Mart tarihleri ​​arasında, 1 Mart son ödeme tarihi olan bir kredi kartı döneminiz olduğunu varsayalım. Dönem içinde yapılan alışverişler, ödeme tarihine kadar faizsiz yapılabilir. Ancak, bakiyenizi 1 Mart’tan önce ödemediyseniz, ortalama günlük bakiyenize faiz işler.

Kredi kartı faizi nasıl hesaplanır?

Birçok kişi, kredi kartı faizinin, ödeme tarihinden sonra kalan kart bakiyesi üzerinden değerlendirildiğini düşünmektedir. Ancak, bakiyenizi tam olarak ödemezseniz , ay içindeki ortalama günlük bakiyenize faiz işler.

1000 TL’lik bir kart bakiyeniz olduğunu varsayalım. Faiz tahakkuk eden 11 günde 200 TL ödersiniz. Ardından faiz tahakkuk eden 21. günde, başka bir 350 TL ödersiniz. Ortalama günlük bakiyeniz 750 TL olacaktır.

Kartın yıllık yüzde oranı (APR)% 20 ise, dönemsel faiz oranı% 0,0548’dir. Periyodik faiz oranınız, APR’nizi 365’e bölerek hesaplanır. Ortalama günlük bakiyenizi, dönem için tahakkuk eden faizi almak için, dönemsel faiz oranı ve aydaki gün sayısı ile çarpın. Bizim durumumuzda bu 12.33 tl.

Tahakkuk ettirmek için, her ay kredi kartı ekstrenizdeki yeni bakiyeyi ödemeniz gerekir. Asgari ödeme, sizi iyi durumda tutmak için yeterlidir, ancak asgari ödeme sonunda yine faiz ödersiniz.

Kredi Kartı Nakit avans alırsanız daha yüksek bir faiz oranı ödemeniz gerekebilir. Geç ödeme yaparsanız veya kredi limitinizden daha fazla harcıyorsanız, daha yüksek bir ceza faiz oranı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu alternatif ücretleri kartınızı veren kuruluşun web sitesinde bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kredi Kartı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kredi Kartı Asgari ödeme nasıl belirlenir?

Minimum ödeme, ödeme geçmişinize zarar vermeden ve geç ödeme ücreti ödemeden her ay ödeyebileceğiniz en küçük paradır. Minimum ödemeleri hesaplamak için birkaç farklı yöntem vardır:

  • Yüzde yöntemi:Bankanız, bakiyenizin yüzdesini temel alarak minimum ödemenizi hesaplayabilir. Bu genellikle% 1 ile% 3 arasındadır. Yani, 2,000 TL’likk bir bakiyeniz varsa ve minimum ödeme bakiyenizin% 2’si ise, iyi durumda kalmak için en az 40 TL TLı ödemeniz gerekir.
  • Yüzde + faiz + ücretler yöntemi: Bankanız ayrıca, sahip olduğunuz borçların ve uygulanabilir faiz ve ücretlerin bir yüzdesini de alabilir. 1000 tl ‘lık bir bakiyeniz ve% 18’lik bir faiz oranınız olduğunu ve geç ödeme yaptığınızı varsayalım. İhraç eden kişi, bakiyenizdeki (% 10), tahakkuk eden (14,79 TL) ve geç ödeme ücretinizdeki (35 TL) toplam tutarın en az% 1’ini borçlandırabilir. Bu durumda minimum ödemeniz 59,79 tl olur.

Bakiyeniz nispeten düşükse, genellikle ayda 25 ila 35 TL arasında değişen düz bir asgari ödeme yapmanız gerekebilir. Ancak her zaman bakiyenizin vadesine kadar tam olarak ödeme yapmanızı öneririz .

Kredi kartları kredi puanınızı nasıl etkiler?

Kredi kartları kredi notunuzu çeşitli şekillerde etkileyebilir. Spesifikasyonlara girmeden önce, bugün borç verenler arasında en çok kullanılan puanlama modeli olan Kredi notu  bir göz atın :

  • Ödeme geçmişi (% 35)
  • Kredi kullanımı (% 30)
  • Kredi geçmişinin uzunluğu (% 15)
  • Kullanımdaki hesap türleri (% 10)
  • Yeni kredi (% 10)

Kredi kartı kullanmak kredi puanınızı olumlu ya da olumsuz olarak birkaç şekilde etkileyebilir. Ödemelerinizi zamanında,% 100 oranında yaparak, en önemli kredi puanı faktörünü, ödeme geçmişini olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Geç kredi kartı ödemesi birkaç gün içinde raporlanmayacaktır, ancak bürolara bildirilebilir ve puanınızı zedeleyebilir.

Kredi kullanımı veya herhangi bir zamanda kullandığınız kredi limitinizin yüzdesi, ikinci en önemli Kredi notu skor faktörüdür. Bir sonraki bölümde bunun nasıl hesaplanacağını tartışacağız, ancak borç bakiyenizi kredi limitinizin% 30’unun altında tutmaya çalışmalısınız.

En yeni ve en eski hesaplarınızın yaşlarının yanı sıra, tüm kredi hesaplarınızın ortalama uzunluğu, kredi geçmişinizin uzunluğunu oluşturur. Daha uzun, daha iyi. Eski hesapları açık ve aktif tutarak bu faktörü bir kredi kartıyla etkileyebilirsiniz. Ve tabii ki sabırlı olun çünkü büyük bir kredi puanı oluşturmak zaman alır.

Kullanımdaki kredi türleri, öğrenci veya otomobil kredileri veya ipotek gibi farklı türde kredi hesaplarının karışımını ifade eder. Çeşitlilik sadece bir hesap türü için tercih edilebilir, ancak bu faktör Kredi notu’nuz üzerinde küçük bir etkiye sahiptir.

Yeni bir kredi kartı başvurusu yaptığınızda, puanınız etkilenebilir. Bununla mücadele etmek için, özellikle çok uzun süre kredi almadıysanız, kısa süre içinde birkaç kart başvurusunda bulunmaktan kaçının .

Kredi Kartı Kullanım Sınırı nasıl hesaplarsınız?

5.000 TL sınırına sahip bir kredi kartınız varsa ve mevcut bakiyeniz 1.000 tl TLıysa, bu kartta% 20’lik bir satır öğesi kullanım yüzdesine sahip olursunuz.

Toplam kullanım, tüm kartlarınızdaki toplam kullanımdır. Diyelim ki üç kredi kartınız var:

  • Kart A’nın 500 tl ve 120 TL bakiyesi vardır.
  • Kart B’nin 3,000 TL ve 200 TL bakiyesi var
  • Kart C’nin 1.000 TL ve 800 TL ‘lık bir bakiyesi var

Toplam kullanımınız, kabul edilebilir sınırlar dahilinde olan% 25’in altında olacaktır.

Kredi Kartı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kredi Kartı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kredi Kartı Ödülleri

Birçok kredi kartı satın alımlarınızda nakit veya seyahat ödülleri sunar. Bu ödüller , satın alma işlemi için kredi kartınızı kullandığınız takas ücretlerinden veya bir bankanın müşterisi için farklı kuruluşlarla anlaşması ile ücretlendirilir. Değişim ücretleri değişebilir, ancak genellikle% 2 veya daha fazladır, bu da ödüllerin rekabetçi ödüllerdeki kredi kartlarındaki ücretleri karşılamak için yeterlidir .

Bazı kredi kartlarının belirli satın alma türlerinde% 5 veya% 6 ödülleri vardır. Bununla birlikte, bunlar belirli bir aylık, çeyreklik veya yıllık TL tutarıyla sınırlıdır. Ödülleriniz, tipik değişim ücretleriyle karşılaştırıldığında gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, harcama limitleriyle ilgili ayrıntılar için fayda bildiriminizi kontrol edin .

Kredi Kartı EMV çip Nedir, neden önemlidir

Bir EMV çip , kredi kartınızda bulunan ve kart her kullanıldığında tek seferlik bir kod oluşturarak sahteciliği önlemeye yardımcı olan küçük bir mikroçipdir. Bu, çalınan işlem verilerinin hileli alım yapmak için kullanılmasını engelleyebilir. Geleneksel kartlar, aksine, manyetik şerit üzerinde depolanan sadece değişmeyen veriye sahiptir. Bununla birlikte, EMV çipi sadece kart bir işlem için fiziksel olarak kullanıldığında (örneğin bir mağazada satın alma için) devreye girer. Telefonla veya internetten yapılan alışverişler çip içermez.

EMV çiplerinin iki ana doğrulama yöntemi vardır: çip ve imza ve çip-ve-PIN. ABD’de daha popüler olan çip ve imzalı kartlarla, kart sahipleri kimliklerini bir imzayla doğrularlar ( birçok durumda bu gereksinim ortadan kalkar). Avrupa’da Ve Türkiye’de daha popüler olan çip ve PIN kartları ile kart sahipleri dört ila altı haneli bir sayıya giriyor. (Birçok denizaşırı tüccar sadece magstripe kartları kabul etmeyecektir, bu yüzden yurt dışında seyahat ederken yanınızda  bir kart olduğundan emin olun.

Ekim 2015’te yürürlüğe giren kurallar, EMV kartlı kart terminalleri olmayan EMV kartları ve satıcılar vermeyen bankalara hileli kredi kartı işlemleri yükümlülüğü getirmektedir. Yine de, bir satın alma işlemi yaparken çip eklemek yerine, kartınızın manyetik şeridini kaydırmak hala oldukça yaygındır.

Kredi Kartlarından Hangi ücretler Alınır?

En yaygın ücretler şunlardır:

Yıllık ücret:  Yıllık ücretler genellikle yüksek değerli ödül kartlarında ve daha düşük kredi puanına sahip yüksek riskli tüketicilere yönelik kartlarda ücretlendirilir. Son dönemde yapılan iyileştirmeler ile artık yıllık ücretler yasal olarak alınmamaktadır.

Denge aktarım ücreti: Bir bakiyeyi bir karttan diğerine taşıdığınızda, genellikle% 3 ila% 4 arasında ücret alınır . Denge transferleri genellikle% 0 girişli bir APR ile bir bakiye transfer teklifi bulunan kredi kartı borcu olan kişiler tarafından yapılır. Sadece mevcut kartınızda ödeyeceğiniz faiz, ödeyeceğiniz bakiye transfer ücretinden daha büyükse, bir transfer ücreti ödemeniz gerekir. Ve eğer hak kazanırsanız, bakiye transfer ücretleri olmayan kredi kartları vardır .

Yabancı işlem ücreti: Yurtdışında bir alım yaptığınızda, genellikle satın alımınızın% 3 ila% 4’ü arasında ücret alınır. Bu ücreti önlemek için, harici işlem ücretleri olmadan kredi kartı alabilirsiniz . Yurt dışına seyahat ediyorsanız, kesinlikle bu ücretler olmadan ve tercihen bir EMV çipiyle bir kartınız olmalıdır.

 

Geç ödeme ücreti: Kredi kartı ekstrenizde en az minimum ödeme tutarını ödemediğiniz durumda  ücret alınır . Bunu her zaman ödemelerinizi zamanında yaparak engelleyin.

 

Limit aşımı ücreti: Bakiyeniz kredi limitinizi aşarsa ücret alınır.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir