Kredi Kartı Borcu Ve Kredi Borcu Nasıl Ertelenir?

Makalemizde Kredi Kartı Borcu Ve Kredi Borcu Nasıl Ertelenir ? hakkında detaylı inceleme yapacağız.  Krediler hayatımızın bir parçası olduğu bu dönemde onları ödemek ve borçtan kurtulmak zorlaşmaya başladı. Sizler için yol planı hazırladık.

Kredi kartları günümüze nakit yerine daha sık kullanılan alışveriş araçlarından biri olarak görülüyor. Özellikle nakit paranın olmadığı durumlarda kurtarıcı gibi görülen kredi kartlarında zaman zaman ekstre ödemeleri kişileri o ay zorlayabiliyor. Zorlanma durumlarında ise bazı bankalar müşterilerinin kredi kartlarını iptal ettirmemesi adına kredi kartı borcu erteleme imkanı sunuyor. Bu imkanı sunmayan bankalar ise müşterilerinin talepleri doğrultusunda kredi kartı borcunda erteleme ya da farklı ödeme sistemleri sunarak kullanıcılara rahat bir nefes aldırıyor.

Kredi Kartı Borcu Erteleme Yöntemleri

Kredi kartı borcunu ertelemek istediğinizde dikkat etmeniz gereken en önemli konu borcunuzu ödeyeceğiniz günü geçirmemek olacaktır. Bir ve ya iki gün geçen ödeme günlerinden sonra isteseniz de borç erteleme yapamazsınız. Ayrıca gün geçirmeniz halinde gelecek aya yansıyacak olan ödemelerde daha yüksek meblağlar ödemek zorunda kalacağınız gibi kredi notunuz da düşecektir.

Kredi borcu erteleme zamanı seçerken bunu son güne bırakmanız halinde teknik sorunlar yaşayabilir ve erteleme işlemi yapamayabilirsiniz. Bu nedenle borç ödeme gününüzden birkaç gün önce bankanız ile iletişime geçerek işleminizi gerçekleştirmeniz daha doğru olacaktır.

Kredi Kartı Borcu Ve Kredi Borcu Nasıl Ertelenir?

Kredi Kartı Borcu Ve Kredi Borcu Nasıl Ertelenir?

Kredi Kartı Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcunuzun o ay içerisinde ne kadar ödeme yapılması gerektiğini bilmeniz gerekir. Eğer gerçekten o ay ödeme yapamayacak durumdaysanız bankanıza gitmelisiniz. Ancak elinizde bir miktar para bulunuyorsa ve asgari ödeme miktarınıza yetiyorsa bu durumda asgari ödeme tutarını ödeyerek de borcunuzu erteleyebilirsiniz.

Bankanıza giderek borcunuzu erteletmek istediğinize dair banka görevlilerine bilgi verebilirsiniz. Eğer bankaya gitme gibi bir imkanınız yoksa internet bankacılığı üzerinden kredi kartınızın menüsüne gelerek buradan ‘’ödeme atlat’’ kısmına tıklamanı halinde de ödemeniz ertelenmiş olacaktır.

Telefon bankacılığı ile kredi kartı borcu erteleme nasıl yapılır öğrenebileceğiniz gibi borç atlatma özelliğini de aktif hale getirerek telefon bankacılığı üzerinden ödemenizi atlatabilirsiniz. Kredi kartınızda ödeme atlatma seçeneği bulunmuyor olabilir. Böyle bir durumda ise bankanıza giderek konu ile ilgili detaylı bilgi almanız gerekecektir. Bütün bu işlemler sırasında mümkün olduğunca hesap gününden önce bankanıza uğramanızda fayda bulunmaktadır.

Kredi Kartı Almak İstiyorum, Nasıl Alabilirim?

Kredi Borcu Nasıl Ertelerim? Seçenekler

Artan ihtiyaçlar nedeni ile insanlar kredi kullanmakta ve acil nakit ihtiyaçlarını taksitli bir şekilde karşılayabilmektedirler. Fakat kredi ödemelerinde taksitler aksayabilmekte ve bu nedenle de müşteri zorlanmaktadır. Bankalar bu durumda ise müşterilerine çeşitli uyarılarda bulunmakta ve en sonunda ise alacaklarını tahsil etmek adına mahkemeye gitmektedirler. Mahkeme sonucunda ise müşteri icralık duruma düşebilmektedir. Hal böyle olunca da ortaya istenmeyen durumlar meydana gelmektedir. Hiç bir banka müşterisini kaybetmek istemeyeceğinden dolayı banka müşterilerine kredi yapılandırma ya da borç erteleme imkanları sunmaktadır. Müşterilerinin icralık olmasını engellemek ve onların banka ile ilişkilerini kesmemeleri için kredilerini yapılandırma ve bu yöntem ie kredi erteleme imkanı sağlamaktadırlar.

Müşterilerin kredi yapılandırması ve borc ertelemesi için yapması gereken adımlar şu şekildedir:

Kredi çekilen banka ile görüşmek:

Hangi banka olursa olsun müşterilerini kayıp etmek istemeyecektir. Bundan dolayı da eğer ki kredi taksit ödemelerinde zorlanıyorsanız ilk yapmanız gereken şey kredi çektiğiniz banka ile görüşmeniz olacaktır. Kredi vadelerinin ödenmesinin de zorlanıldığını bildirerek tekrardan kredi çekme talebinde bulunmak istediğinizi bildirmenizde fayda vardır. Banka sizlere yeni kredi çektirecektir ve vade imkanını uzatacaktır. Bu yöntemle de vade sayısı artacak ve bankaya ödenen vade miktarı azalacatır. Ayrıca istenilmesi durumuna banka vade ödemelerini 2 ay sonra başlatabilmektedir. Kredi borcumu nasıl ertelerim şeklinde sorusu olanlar bu yöntemi uygulayabilirler.

Kredi çektiğiniz bankaya dilekce yazmak:

Eğer ki kredi vadelerini düzenli şekilde ödüyorsanız yapmanız gereken bir başka yöntem ise bankanızın müşteri temsilcisine dilekce yazmanız olacaktır.Şu ana kadar düzenli ödeme yaptığınızı fakat bazı nedenlerden dolayı ödemelerinizi yapamayacağınızı belirtebilirsiniz.Ödeme yapaamama sebebinizi acık acık belirtmeniz durumunda kredi borcumu nasıl erteletirim şeklinde sorunuzun giderilmesi için en önemli adımı atmış olacaksınız.Daha sonra bankanızdan gelecek olan cevabı beklemeniz gerekecektir.Cevap gelmesi durumunda ise bankaya gderek gerekli işlemleri gercekleştirebilirsiniz.

Başka bankadan kredi çekmek:

Kredi borcumu nasıl ertelenir şeklinde sorusun olanlar yukarıda verilen iki öneriyi de yaptı ve olumsuz cevap almışsa yapması gereken şey başka bir bankadan kredi çekmek olaaktır.Borç kapatma kredisi almak ve diğer bankalardaki borcunuzu kapatmak istediğinizi beyan ederek yeni kredi çekebilir ve eski borclarınızı kapatabilirsiniz.Yeni kredinizin de vade ödemelerini 2-3 ay erteletebilirsiniz.

Makalemizde Kredi Kartı Borcu Ve Kredi Borcu Nasıl Ertelenir ? hakkında detaylı bilgi verdik. Aklınıza takılan soruları lütfen yorum kısmına iletiniz en kısa zamanda dönüş yapacağız.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir