Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kredi kartları borçları birçok insanın korkulu rüyası haline gelmiş durumda. Kredi kartı borcu sorunu karşısında, satılan değerli mallar ve yuva yıkılmaları gibi birçok olumsuz etken oluşmakta. Hatta kredi kartı borcundan dolayı oldukça fazla cinnet geçirme olayları da hala yaşanmakta. Bunları önlemek için devlet birçok çalışma yapsa da kredi kartı kullanımı gün geçtikçe artmakta ve kredi kartı kullanımında gereksiz harcamalara engel olunamıyor. Yapılan araştırmalar sonucu birçok özüm ortaya atılmaktadır. Bunlardan biride kredi kartı borcunu taksitlendirmedir. Size bu yazımızda Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır anlatmaya çalışacağız. Kredi kartı ödemelerinin üst üste aksaması halinde bankalar kredi kartı kullanıma bloke koyarlar. Müşterinin talebi üzerine borç tutarının toplamı gecikme ve vade faizleriyle birlikte taksitlendirilir. Son derece güvenilir ve en çok tercih edilen bir sistemdir. Ödenemeyen borçların taksitlendirilerek tekrar yapılandırılması banka müşterisine nefes aldırmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı kullananların dikkat etmedikleri şey, yaptıkları gereksiz harcamaların tutarlarını hesaplamadan alış veriş yapmalarıdır. Aylık gelirleri ve bankaya ayrılacak bütçenin belli olmasına rağmen gereksiz ya da acil harcamalarla bütçelerini aşıyorlar ve bu durumun neticesinde ödeme aksaklıklar meydana geliyor.  Tekrar aksaklık olma durumunda Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır sorunuza cevabımız, Eğer yapılandırma yapılan kredi kartı borcunda yine aksaklıklar olursa bu sefer banka doğrudan gerekli görülen şartlar koşulunda haciz işlemlerini başlamakta ya da dava açmaktadır.  Sicil diye adlandırılan banka kişilik portföyünde ödeme aksaklıklarından dolayı kredi notu fazlasıyla düşer ve bankalar tekrar bir ihtiyaç halinde kredi vermeyi kabul etmezler. Yani zaten yapılandırılmış bir borç tekrar yapılandırılamaz.

Kredi Kartı Borç Taksitlendirme Hesaplaması

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır? Kredi kartı borcu ilgili mevzuat kapsamında “kredi kartı üzerinden yapılandırılırsa” en fazla 12 ay olarak taksitlendirilebiliyor (ihtiyaç kredisi kullanılması durumunda vade ise 48 ay olabiliyor). Yine ilgili mevzuatta kredi kartı borcu için uygulanabilecek en yüksek faiz (gecikme durumlar hariç) TCMB’nin açıkladığı akdi faiz olarak belirlenmiştir. Uygulanabilecek akdi faiz ise 2017’nin son çeyreği itibarıyla aylık %1,84’tür. Kredi kartı için uygulanabilecek en yüksek gecikme faizi tutarı ise aylık %2,34 olarak TCMB tarafından belirlenmiştir. Örnek kredi kartı borç yapılandırma hesaplaması:  Tutar + Vade + Faiz Oranı + Aylık Taksit + Toplam Maliyet = 5.000 TL gibi.  Bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı; toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına, üst üste üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılır. Söz konusu kredi kartlarının limitleri dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamaz ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulur.

Bu gibi durumlara maruz kalmamak için mümkün olduğunca ödemeleri düzenli yapmalı, yani aksatmamalıyız. Bu kredi notumuzu kötü yönden etkileyeceğinden, herhangi bir kredi başvurumuz banka tarafından kabul görmez. Çünkü bankalar ödemeleri aksatan müşterisine batık gözüyle bakar ve herhangi bir yaptırımda bulunmayı kabul etmez.  Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır? Sorusuna bir cevap da borç kapatma kredisi veren bankalardan geliyor.   Bankalar her yıl borç transferi, borç kapatma, kredi taşıma, yapılandırma ve refinansman adı altında krediler veriyor. Bankalar bu kredi olanaklarını, eski kredilerinizi daha cazip oranlarla kendilerine taşımanız için yapıyor. Bu durumda hem siz kazanmış oluyorsunuz hem de bankalar.

Bu yazımızda Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar hangileri onu inceleyeceğiz.  Borç Transferi kredilerinde, başka bankalarda bulunan ihtiyaç kredisi, kredi kartı borcu, konut kredisi gibi borçlarınızı başka bir bankaya transfer edebiliyorsunuz. Transfer işlemi yapılır yapılmaz banka, borcunuz olan bankaya EFT yapıyor. Yani borcunuz diğer bankada kapatılmış ve yeni bankanıza taşınmış oluyor. EFT’den bazı bankalar ücret almıyor bazı bankalarsa alıyor. O yüzden borç kapatma kredisi veren Bankalar Hangisi diye bakarken, hangi bankalardan da EFT ücreti alınmıyor bunu da araştırmak gerekiyor.  Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır? Konusunda umarım sizlere yardımcı olabilmişizdir.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir