Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? 2017 yılında oldukça fazla araştırılan bu sorunun cevabını sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Kredi ya da kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde neler olabileceğine dair az çok herkesin fikri bulunmaktadır. Ancak bizler bu konuya biraz daha detaylı bir şekilde değinmek, kredi kart borçları ödenmezse ne olur? kredi kartı borcu ödenmezse silinir mi? kredi kartı borcu ödenmezse cezası nedir? gibi sıklıkla sorulan soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Kredi kartını kimse ödememek için almıyor, ancak değişen ekonomik koşullar nedeni ile bazı durumlarda kredi kartı borçları ödenmiyor ve karşılaşılacak yeni süreçler tüketicilerde merak uyandırıyor.

Kredi kartı borcu 3 ay ödenmezse ne olur sorusunun cevabı ile yazımıza devam edelim. Kart borcunun 90 gün boyunca ödenmemesi halinde yasal takip süreci başlamakta ve alacak avukat yardımı ile tahsil edilme yoluna gitmektedir. Yani banka sizden kart borcunuzu alamaz ise çalıştığı avukat yardımıyla almaya çalışmakta ve kart borcunuzun üzerine ilk olarak avukatlık masrafları eklenmektedir. Başlayan bu yasal takip süreci ile birlikte kredi notunuz düşmekte, yaşadığınız bu durum kredi kayıt bürosu aracılığı ile tüm bankalar bildirilmektedir. Avukatlık bürolarında çalışan kişiler sizleri arayarak borcu ödemeniz için çeşitli yapılandırma ve taksit seçenekleri sunmakta, borcun en kısa ve en hızlı şekilde nasıl tahsil edileceğinin yolunu aramaktadır.

İçerisinde bulunduğunuz ekonomik sorunlar ya da sıkıntılar nedeniyle kredi kartı borcunuzu avukata da ödeyememeniz halinde ilgili alacak yaklaşık 1 yıl boyunca avukatlık firmasında kalmaktadır. Yani ilgili avukat 1 yıl boyunca kredi kartı borcunuzu sizden tahsil etmek için her yolu deneyecektir. Üzerinize kayıtlı gayrimenkul ya da taşıt var ise haciz işlemlerini başlatacaktır.

Üzerinize kayıtlı bir menkul ya da gayrimenkul olmaması halinde ise ilk olarak sigortalı olarak çalışıp çalışmadığınız avukatlar tarafından araştırılacaktır. Eğer bir işyerinde sigortalı olarak çalışıyorsanız, işyerinize gönderilecek yazı ile maaşınızın 4/1 i kesilerek borç ödemesi yapılması istenilecektir. Bu durum yasal prosedürdür ve işvereniniz bu şekilde bir yazı aldığında maaşınızdan ilgili tutarı keserek borcunuzu ödemek zorundadır. Ancak sigortasız olarak çalışıyor ya da çalışmıyorsanız bu şekilde bir durum da söz konusu değildir.

Kredi Kart Borçları Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzun avukat tarafından tahsil edilmemesi halinde devreye varlık firmaları girmektedir. Daha doğru bir şekilde açıklamak gerekirse, borcunuz bir varlık firmasına devir edilmekte ve takibi bu firma tarafından yapılmaktadır. Kredihocasi.com olarak bizlerin önerisi borcunuzun varlık firmasına düşmesi halinde sıkı bir pazarlık ile borcunuzu ödemenizdir. Ancak ekonomik imkanlar buna el vermiyor ise yine ödemenizi yapamıyorsanız, bu durumda yapılacak bir şey bulunmuyor. Varlık firmaları da borcun tahsilatı için sizleri telefonla arayarak çeşitli tehditler savuracak, gözünüzü korkutma yoluna gidecektir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise o borcun eninde ya da sonunda sizin tarafınızdan ödeneceğidir. Bu borç ödenmediği  sürece, sigortalı bir işyerinde çalışamayacak, üzerinize ev ya da araba alamayacaksınız. Bu nedenle borcu taksitlendirerek ödemek sizler için iyi bir seçenek olabilir. Ancak yine ekonomik koşullar izin vermiyor ve borcunuzu ödeyemiyorsanız, bu durumda borcunuz yaşadığınız sürece devam edecek, vefatınız halinde ise vasilerinize yani mirasçılarınıza geçecektir.

Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız bir soru ise kredi kartı borcu ödenmezse eve haciz gelir mi? olmaktadır. Yasal olarak eve haciz bir hak olsa da değişen kanunlar nedeniyle avukatlık firmaları bu durumu değerlendirmeyi tercih etmiyor. Bu durumu tercih etmeme nedenleri ise evinizde bulunan eşyaların haciz edilmesi için aynısından minimum 2 adet bulunmasıdır. Yani evinizdeki buzdolabının haciz edilmesi için evinizde 2 adet buz dolabı olması gerekmektedir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir