Kredi Kartı Borcu ile Alakalı Soruların Cevapları

Konumuz kapsamında sizlere kredi kartı borcu ile alakalı soruların cevapları ile ilgili bilgileri aktaracğaız. Türkiye’deki kredi kartı kullanımı dünya bazında yapılan araştırmalar nezdinde büyük bir kullanım hacmine sahip olmaktadır. İstatistiklere göre en çok kredi kartı kullanan ülkeler arasında ilk 5 içerisinde yer alan ülkemiz de bankacılık sektörü büyük bir önem kazanmış bulunuyor. Fakat bununla gelen birçok farklı sorunun da olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Daha önceleri oldukça rahat elde edilebilinen ve neredeyse tabiri caizse tezgah üstü ürün satımı gibi yoldan geçen herkese kredi kartı veriliyordu. Bu durum kapsamında tüketicilerin çoğu az veya yüksek limitli kredi kartları ile ilgili en az birine sahip oluyordu. Bankalar tüketicilere düşük miktardan başlayarak, akabinde tüketicinin adımları üzerine limitleri yükseltiyordu. Hal böyle olunca insanlar gelişi güzel kredi kartı kullanımına yöneldi ve bilinçsiz tüketim aksamı böylece başlamış oldu.

Gelişi güzel kullanılan kredi kartları, sanki hiç geri ödemesi yapılmayacak gibi bilinçsizce harcamalara sebebiyet oluyordu. Özellikle de akıllı telefonların popüler durum alması, en iyi telefonun bende olması gibi trendik istemler harcamaların haddini aşacak sınırı geçmesini sağladı. Buna yönelik borç durumu git gide artan ve neredeyse ülkenin çoğunluğunun kredi kartı borcu bulunması elbette ki yetkililer tarafından görüldü. Buna yönelik yapılan düzenlemelerde, kredi kartı ile yapılan harcamalar üzerine düzenlemeler getirildi. Birçok değişimin sağlandığı bu alanda merak edilen sorularda ortaya çıkmaya başladı. Kredi kartı borcu ödeme, kredi kartı borcu ödenmezse ne olur, akabinde birçok kişinin içerisinde bulunduğu kredi kartı borç yapılandırma ve daha birçok farklı sorununda doğmasına neden oldu. Bunlara hitaben sizlere konumuzun devamında kredi kartı borcu ile alakalı soruların cevapları üzerine detaylarda bulunacağız.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bankacılık sektör hizmetlerinde bulunan krediler gibi, tıpkı kredi kartı borçlarında da farklı durumlar yaşanabiliyor. Buna yönelik tüketicinin kredi kartı borcu ödeme işlemini yapmaması halinde bankalar ile olası sorunlar yaşayabilmektedir. Birçok tüketicinin merak ettiği konu olan kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sorusuna bu başlığımız altında bilgiler vereceğiz. Kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde ilk ay kötü bir problemle karşı karşıya kalmazsınız. Sadece ilgili banka tarafından sürekli hatırlatmalar ve hatta birebir görüşme dahili olacak aranmalar ile geçiştirebilirsiniz. Fakat iki ay üst üste ödenmediği takdirde ise, bankalar kişiye yönelik idari takip sürecini başlatmaktadırlar.  İdari takibin başlamasıyla birlikte, banka ilgili borçlu kişiden mevcut borcunun tamamını ödemesini istemektedir. Eğer bu durumda ilgili kişi mevcut borcunu ödeyebilecek durumda değil ise, bankanın da sıcak baktığı kredi kartı borcu yapılandırma talebinde bulunulabilir.

İdari takip süresince kişi kredi kartı borcunu ödememeye devam eder, aynı zamanda kredi kartı borcu yapılandırma durumu üzerine banka ile bir anlaşma yapmaz ise işler karışabiliyor. 2’nci ayın sonunda artık farklı bir durum söz konusu olabilmektedir. 90 günü geçen kredi kartı borcu idari takipten çıkarak, yasal takip sürecinin başlamasını sağlamaktadır. Kredi kartı yasal takip süreci ile ilgili olarak bankanın devlet eliyle hukuki bir durumun söz konusu olduğunu söylemek daha açıklayıcı olacaktır. Zira bu sürecin başlamasıyla birlikte, borcunuz artık hukuki yollarla çözülmek üzere mahkemeye taşınacaktır. Yasal takip süresince borcun ödenmemesi ve ek olarak kredi kartı yapılandırma işlemi yapılmaması halinde ise, banka dosyanızı icra dairesine iletmektedir. İcra dairesi de dosyanızı işleme alarak icra takibi sürecinin başlamasını sağlayacaktır.

Kredi Kartı 1 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Az evvel verdiğimiz bilgilere ek olarak birçok tüketicinin merak ettiği diğer bir soru başlığı ise yine kredi kartının ödenememesi durumuna bağlı olmaktadır. Bu aksamda kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne olur sorusuna yanıtlar da vereceğiz. Hemen yukarıda da belirttiğimiz üzere ay kapsamına bağlı olarak idari ve yasal takip süreçleri bulunmakta. Fakat 1 ay ödenmeyen kredi kartı borçları daha farklı işlemektedir. Kredi kartınızı ödemediğiniz ay dönemine ait borcun faizi işlenerek bir sonraki ayın borcuna ek olarak işlenmektedir. Yani hem ana borç, hem de bu ana borca ait faiz durumu ikinci ayın ekstresine yansıtılarak sizden ödenmesi istenmektedir.

Kredi Kartı Borcumu Taksitlendirme/Yapılandırma

Hemen yukarıda belirttiğimiz üzere kredi kartı borcu yapılandırmaya yönelik bilgiler aktarmıştık. Borcun ödenmemesi durumunda başlayan süreçler, borçlu kişiyi olabildiğince yormaktadır. Bu duruma yönelik olası bir zorluğa düşmemek için aşağıda maddeler halinde sıraladığımız önerileri dikkate almanızda fayda var.

  • Mevcut kredi kartı borcunuzun minimum ödeme tutarını aksatmadan ödemeniz size fayda sağlayacaktır. Buna yönelik her ay ekstrenizi kapsayan kredi kartı borcunuzu mutlaka ödeyin.
  • Borcu ödeyebilecek bir durumu gelmişseniz, mutlaka yasal takip sürecine girmeden bir çözüm bulmalısınız.
  • İdari takip süresin boyunca bankanız ile mutlaka iletişim kurarak, mevcut borcunuz ile ilgili kredi kartı yapılandırma işlemine gitmelisiniz.
  • Mevcut bankanız ile yapılandırma üzerine bir anlaşma sağlayamıyorsanız eğer, farklı bir bankadan borç kapatma kredisi talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi aslında yapılandırmaya yönelik yapılan işlemleri kapsamaktadır. Borcunuzu ödeyemediğiniz takdirde bankalarla anlaşarak borcunuzu yeniden taksitlendirebilirsiniz. Bazı durumlarda tüketiciler borçlarını ödeyemiyor olabilir, üst üste binen borç taksitleri idari ve yasal takip dahilinde icralık olmadan çözüm yolu olarak yapılandırma, yani kredi kartı borç taksitlendirme talebini bankadan talep edebilir.

Bankalar bu tür talepleri genel olarak olumlu karşılamaktadır. Çünkü bankalarda kendilerine ait bu ödenecek olan borç miktarını bir an önce tahsil etmenin derdinde olmaktadırlar. Fakat kendilerini naza çekmeleri gibi durumlarda yaşanabiliyor. Bu aksamda sakin olun ve ciddi bir şekilde konuya değinerek kendilerinden size yardımcı olmasını isteyin. Bankalar bu isteğinize bağlı olarak bir miktar faiz uygulayarak borcunuzu yeniden yapılandırmaktadır. Bu kapsamda borcunuzun ana toplamına ek olarak faizde eklenip sizden ödenmesi istenecektir.

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir?

Kredi kartları hayatımızın artık her evresinde bizlere yardımcı olan bir etki alanını oluşturmuş durumda. Her ne kadar böylesi bir faydaları bizlere sağlasa da, bilinçsizce kullanılan kredi kartları kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Bu sorunlardan biri de kredi kartı asgari ödemesine bağlı olarak işlemektedir. Bu borç tanımı, kredi kartı borcunuzun son ödeme gününe yönelik ödenmesi gerekilen minimum borç ödeme miktarını ifade etmektedir. Döneme ait borç tutarının tamamını ödemeyip, sadece asgari ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat kalan diğer tutarın üzerine faiz işlemektedir. Bu faizlerle birlikte büyüyen borç tutarları ise içinden çıkılamaz bir durumun ortaya çıkmasını sağlayacaktır. 2016 yılında yapılan düzenlemeye bağlı olarak 1000 TL’lik dönem borcunun 300 TL’lik asgarisini ödeyebilirsiniz. Fakat geriye kalan 700 TL, akdi olarak günlük faiz işlemi alarak borcunuzun çoğalmasını sağlayacaktır. Buna yönelik genel bir toparlama yapacak olursak, kredi kartı borcu ile ilgili alakalı soruların cevapları genellikle olumsuz durumlara yönelik olmaktadır. Bu kapsamda kredi kartı borcunuzu zamanında ve dönem borcunu ödeme alışkanlığına bağlı olarak hareket etmenizle hiçbir sorun ve faiz durumu yaşamadan kredi kartınızı uzun süre boyunca kullanabilirsiniz.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir