Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılmazsa Ne Olur ?

kredi karti borcu odenmezse

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse veya Geç Ödenirse Ne olur? Kredi kartı günlük hayatı kolaylaştıran bir ödeme aracı olsa da yanlış harcamalar yüzünden kişiler için bir borçlanma aracı oluyor. Durum böyle olunca da kart sahipleri kredi kartları yüzünden ciddi maddi sorunlar yaşamaya başlıyor. Bu nedenle kredi kartını doğru kullanmayı bilemenin yanı sıra ödeme zamanlarının da doğru ayarlanarak kart ödemelerinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Kredi kartı borç ödemelerinde kart sahipleri ay sonunda yaşadıkları maddi sorunlar nedeniyle borcun tamamını ödeyemeyebiliyor. İşte bu durumda kart sahipleri en azından kredi kartının asgari ödeme miktarını ödemleri gerekir. Kredi Kartı Asgari ödeme miktarı ödendiği zaman borcunuza faiz işlemez. Ama burada dikkat edeceğiniz detay borcunuzu öderken hesap kesim tarihinden sonra son ödeme tarihine kadar borcunuzu ödemenizdir. Bu süre içerisinde asgari ödeme tutarı ödenmez ise geç ödenilen gün kadar gecikme ve akdi faiz ödemesi yapmak zorunda kalırsınız.

Kredi kartının borcunu diğer ayın hesap kesim tarihine kadar ödemezseniz veya asgari tutardan az öderseniz 30 günlük gecikme faizi ödemek zorunda kalırsınız. Kredi kartınızın borcunu 60 gün boyunca ödemezseniz o zaman 2.döneme girmiş olduğunuz için kartınız alışverişe ve nakit çekim işlemine kapatılır. Kartınızın limiti olsa da alışveriş yapamazsınız. Banka sizi arayarak borcunuzu en kısa sürede ödemenizi yoksa yasal takip süreci başlatılacağını belirtir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme 3 Kez Yapılmazsa

Kredi kartı borcu 3. kez ödenmezse o zaman banka 7 gün içerisinde borcunuzu ödemenizi ister. 7 gün içerisinde ödeme yapmamanız durumunda banka gelirinize ve mal varlığınıza el koymak için yasal süreci başlatır.

Kredi kartı asgari ödeme yapılmazsa veya kredi kartı asgari ödeme geç yapılırsa ne olur?

Kredi kartı asgari ödeme yapılmazsa veya kredi kartı asgari ödeme geç yapılırsa ne olur?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapmadığınız Durumda  

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kredi kartınızın en azından asgari ödeme tutarını ödemediğiniz taktirde sırası ile yukarıdaki işlemler uygulanır. Bu süreç içerisinde bu durum kredi notunuzu etkiler.

Kredi kartınıza yaptığınız her geç ödeme kredi sicilinize yansır ve kredi notunuz düşer. Yasal takip süreci başladığı zaman kara listeye girersiniz. Kart borcunuzu ödeseniz de 5 yıl boyunca sicilinizde bu durum görünür.

Kara listeye girdiğiniz zaman kredi kartı alma, kredi çekme gibi işlemlerini yapmak için bankalara başvurduğunuzda olumsuz cevaplar ile karşı karşıya kalırsınız.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir