Kredi Kartı Aidatını Geri Alma Dilekçe Örneği

kredi kartı aidatı nasıl geri alınır

Kredi Kartına sahip olan her insan, bu kartı kullanması adına belli miktarlarda aidat öderler. Kredi kartı aidatı yasal Mı ? Haklı hiçbir geçerliliği olmayan bu aidatın hukukta hiçbir yeri olmamasına rağmen insanlar bu aidatları ödemektedirler. Bankalar, kesildiğinde bizim haberimiz bile olmayan bu aidatlardan son 1 yılda 3.2 Milyar TL tahsilat elde etti. Peki Kredi Kartı aidatını geri alabilmek mümkün mü? Evet ! Hatta geçmişte kullanıp, şu anda kapatmış olduğunuz kredi kartların da aidatlarını geri alabilirsiniz. Ayrıca Bkz: Kanunda haksız şartlara attığınız imzalar geçersizdir. Çünkü attığınız imza tamamen karta sahip olmak içindir. Bu tip durumlarda kimse zarar edeceği bir yazının altına imza atmaz. Makalemizde Kredi kartı aidatını geri alma ve Kredi kartı aidatını geri alma dilekçe örneği hakkında detaylı bilgi vereceğiz.
Şimdi sizlere Kredi Kartın Aidatlarının Geri Alınması konusunda yapılması gerekenleri ve bununla birlikte yazılması gereken dilekçe örneğini yazacağız.

Kredi Kartı Aidatını Geri Almak İçin İzlenecek Yollar

1- Müşteri Hizmetlerini Aramak: Kredi Kartınızın Aidatlarını talep edeceğiniz bankanın müşteri hizmetlerini arayın. Sizden haksız yere kesinti yapılan Kredi Kartı Aidatlarının geri verilmesini talep edin. Kabul ederse sorun yok, etmezlerse ikinci yolu seçin.

2- Dilekçe İle Başvuru: Söz uçar, yazı kalır atasözümüz oldukça doğrudur. Elinizden geldiği kadar her isteğinizi dilekçe ile belirtin. Çünkü hukukta yeri öldukça önemli olan dilekçeler size avantajlar sağlar. Örneğin; söz ile istekte bulunduğunuzda kimse size geri dönüş yapmak zorunda olmaz. Fakat dilekçe de ise geri dönüş yapmak zorundadırlar ve geri dönüş olumsuz olduğu taktirde de size dilekçe ile cevap vereceklerdir. Dolayısı ile elinize geçen somut olumsuz dilekçesi ile üst mercilere başvuruda bulunabilirsiniz. Aşağıda yazmış olduğumuz örnek dilekçe ile, Kredi Kartı Aidatı Geri Ödenmesi talebinde bulunuğunuz bankanın hem genel müdürlüğüne, hem de şubenize gönderin. İadeli Taahhütlü gönderim şeklini kullanmanızda fayda vardır. Çünkü bu gönderim yönteminde karşı tarafın dilekçenizi aldığını ıspat edecek bir imza elinize ulaşacaktır. Dolayısı ile geri dönüş yapılmaması halinde, elinize ulaşan imza ile yine üst mercilere başvuruda bulunabilirsiniz.

3- Hukuk Yolu İle Başvuru: Hukuk ile başvuru yapmadan önce, son bir kez bankanın müşteri hizmetlerini arayın. Talebinizi ve dilekçe vermenize rağmen geri dönüş yapılmadığı için kredi kartınızı iptal edeceğiniz belirtin. Bu çoğunluka sorunu çözüyor. Bankalar için korkutucu olan  bu cümleyi kullandığınızda, banka ya aidatı geri verecektir, ya da sizinle pazarlığa başlayacaktır. Hukuk Yolu ile başvurunuz şu şekildedir; Tüketici Hakem heyetine gidip burada hazır olan dilekçeyi doldurup, buna ek olarak Kredi Kartı Aidat Ekstreleriniz eklemeniz gerekiyor. Bu şikayet işlemi tamamen ücretsizdir. Ayrıca bilmeniz gereken şey; Tüketici Hakem Hayetleri’nin her zaman için Tüketici taraftarı olduğudur. Dolayısıyla burada açılan davaların yüksek oranla fazlasını tüketiciler kazanır. Bu işlemin süresi 1-3 ay arasında değişebiliyor.

4- Hukuk Yolu İle Başvuru 2 : İzleyeceğiniz bu yol, kredi kartınız eski 10 yıl ve üzerindeki seneler içindir. Bunun için Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin kararı gereğince, tüm aidatlarınızı geri almakta hakkınız vardır. Bunun için de izlenen yol yukarıda yazdığımız yolların aynısıdır.

Kredi Kartı Aidatını Geri Alma Dilekçe Örneği - Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı?

Kredi Kartı Aidatını Geri Alma Dilekçe Örneği – Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı?

 

Kredi Kartı Aidatını Geri Alma İçin Dilekçe Örneği:

            …………… Bankası Genel Müdürlüğüne / ………….. Bankası Şube Müdürlüğüne

Konu: Kredi Kartların Aidatlarının Geri İadesi Talebi Hk.

Bankanızın ……… numaralı/numaraları Kredi Kartınızı/ Kredi Kartlarınızı kullanmaktayım. …… senesinde sahibi olduğum Kredi Kartımın/Kartlarımın Aidatlarının geri iade edilmesini taleb ediyorum.
Gereğini rica ederim.

ADRES: …………………………                                                                       Ad-Soyad
TC:…………………                                                                                               Tarih
İmza

 

 

 

NOT: Yukarıda belirttiğimiz gibi, dilekçenin aynısını, bir dilekçeye Bankanın Genel Müdürlüğünü başlığını diğer dilekçeye ise, Bankanın Şube Müdürlüğünü yazarak, her iki müdürlüğe de yollamanızda fayda var. Yazımızda belirttiğimiz üzere iadeli taahhütlü gönderim şeklini kullanmanızda fayda var.

Kredi Kartı Ekstre Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Çalışmayan, İşsizler Kredi Kartı Alabilir Mi?

İşsiz Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi Kartı Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklikler

            Sizin gibi bu konudan müzdarip olan insanların çok fazla talepte bulunması sebebi ile yönetmelikte bağzı değişiklikler yapıldı. Bunları mutlaka bilmenizde fayda vardır.

1- Aidatsız Kredi Kartı Çıkartma Zorunluluğu: Değişikliğin en başında bu yer alıyor. Artık alacağınız her kredi kartının aidatsız olma zorunluluğu vardır. Bununla birlikte Aidatsız olarak verilen kredi kartının limiti normal kredi kartlarına nazaran limiti düşürülemez. Yani aidatsız olduğu gerekçesiyle limitte düşürülme söz konusu değildir.

2- Aidatlı Kullanılan Kredi Kartın, Aidatsız Kredi Kartı İle Değiştirme: Halihazırda kullanıyor olduğunuz Aidatlı Kredi Kartınız var ise, hiç vakit kaybetmeden bunu Aidatsız Kredi Kartı ile değiştirebilirsiniz. Ve bunu yaparken kanun gereği, kartınızın limitinde hiçbir değişiklik olmayacaktır.

3- Aidat Talep Edilemeyecek Durumlar:

Sanal olarak oluşturulan kredi kartları

Borçlandırıcı nitelikteki ilk kullanımı yapmayan kredi kartları

– Kesintisiz olarak, en az 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartlar

Belirtmiş olduğumuz durumlarda bankalar hiçbir şekilde aidat talebinde bulunamaz.

Makalemizde kredi katı aidatını geri alma ve kredi kartı aidatını geri almak için dilekçe örneği hakkında detaylı bilgi verdik. Aklınıza takılan soruları yoruma bırakabilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir