Kredi Kartı Aidatı İadesi Alınır Mı?

kart aidati iade

Bankaların sunduğu özel hizmetlerden biri de kredi kartı ürünleridir. Ödemelerde nakit para taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıran ve taksitlendirme kolaylığı sağlayan kredi kartları bilinçli kullanıcıların elinde son derece değerli bir ödeme aracına dönüşürken ne yazık ki dikkatsiz kullanımlarda ise kişiyi borç batağına sürükleyen son derece tehlikeli bir silah olabilmektedir. Bu nedenle kredi kartı kullanırken mutlaka bilinçli tüketiciler olmaya çalışılmalıdır. Kredi kartı kullanıcılarının şikâyetçi oldukları konulardan biride bankaların her yıl otomatik olarak tahsil ettikleri kredi kartı aidatı tutarlarıdır.

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma

Bankaların bu konu hakkında pek çok emsal karar bulunmasına rağmen müşterilerinden kredi kartı üyelik ücreti almasının en önemli nedeni çoğu kişinin itiraz etmeden bu tutarı ödemesidir. Bankanın zaten düzenli maaş ödediği çok sayıda avukatının bulunması mahkemeleri göze almasını sağlarken uzun mahkeme süreleri ve ödenen tutarın düşüklüğü pek çok kişinin bu tutar için mahkemede uğraşma isteğini köreltmekte bu da bankalara kolay yoldan oldukça yüksek para kazanma imkânı sağlamaktadır. Bu nedenle bankalar itiraz eden ve sabırla mahkeme sürecinin sonuçlanmasını bekleyen müşterilerine kredi kartı aidatı iadesini gerçekleştirirken diğer müşterilerinden bu tutarı tahsil etmeye devam etmektedir.

Kredi Kartı Aidatı Tüketici Hakem Heyeti

Kredi kartı aidatını geri almak isteyen kişilerin ilk yapmaları gereken bu ücretin alındığını gösteren kredi kartı ekstresi ve bu ücreti geri almak istediklerini içeren bir dilekçe ile Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunmalarıdır. Tüketici Hakem Heyeti mahkemeleri bağlı bulunduğunuz ilçe belediye binalarının içerisinde yer almakta olup görevleri tüketicilerin yaşadıkları sorunlarda arabuluculuk görevi üstlenerek bu sorunları çözebilmektedir.

Aktif Bank İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Akbank Kredi Başvurusu

KOBİ Kredi Notu Öğrenme İşlemleri

Genelde bankalar Tüketici Hakem Heyeti tarafından verilen kararlara uyarak ödemeleri yaparken bankanın karara itiraz etme hakkı da bulunmaktadır. Bankanın karara itiraz etmesi durumunda karar bir üst mahkeme olan Tüketici Mahkemelerine taşınır ve burada görülmeye devam edilir. Ancak kredi kartı aidatı için emsal Yargıtay kararları bulunduğu için bu mahkemelerde de aynı karar verilir. Bu tip sorunlarla uğraşmak istemeyen kişilerin ise aidatsız kredi kartı veren bankalar ile çalışmaları önerilmektedir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir