Kredi Kartı 3 Kez Asgari Ödeme Yapmazsam Ne Olur?

Konumuz dahilinde sizlere kredi kartı 3 kez ödeme yapmazsam ne olur sorusuna yönelik merak edilenler üzerine detaylı ve güncel bilgiler aktardık. Bankalar tarafından tüketicilere farklı seçenek türleri ile sunulan kredi kartı ürünleri birçok tüketici tarafından tercih ediliyor. Günümüzde dünya genelinde en çok kredi kartı kullanımı gösteren ülkeler arasında Türkiye’nin ilk sıralarda olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Buna yönelik ihtiyaçlar doğrultusunda alışverişlerde ürün veya hizmet kapsamında kullanılan kredi kartları büyük bir fayda sağlıyor. Yeniden düzenlenen karar neticesinde 12 aya kadar taksit imkanlarının da bulunduğu kredi kartlarından ürün ve hizmet aksamlarını kullanmak tüketicinin işine geliyor. Son dönemlerde özellikle de öğrencilerin rağbet gösterdiği kredi kartları, bankalar tarafından üniversiteli öğrencilere yönelik olarak da farklı çeşitliliğe sahip oluyor.

Kredi Kartı Ödemelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı kullanımı yapılırken sadece ihtiyaçlar doğrultusunda kullanımı her tüketici için oldukça fayda sağlayacaktır. Zira gelişigüzel kredi kartı kullanımlarının sonradan adeta ödenmeyecekçesine rastgele kullanım görmesi ay sonunda tüketicinin karşısına çıkan kabarık bir fatura dahilini oluşturacaktır. Bu nedenle kredi kartının kullanım alanlarına yönelik sadece ihtiyaç dahilinde işlem görmesi büyük bir avantaj sağlar. Ek olarak gecikmeler ve beraberinde gelen faiz oranları da en çok merak edilen sorular arasında görülüyor. Özellikle de asgari kredi kartı borcu ödeme gibi durumlarda bankalar kendilerine ait belirli prosedürler kapsamında faiz uygulaması gerçekleştirmektedir. Üst üste asgari ödeme yapmanın zararları olduğu gibi aynı zamanda bir diğer olumsuz durum olan 3 kez asgari ödenme yapılmamasının da problemlere yol açacağını bilmeniz gerekmektedir.

Kredi Kartı 3 Kez Asgari Ödeme Yapmazsam Ne Olur?

Tüketicilerin bir diğer merak etmekte olduğu konu ise ilgili kredi kartı asgari borcunun 3 kez üst üste ödenmemesi ile ilgili olmaktadır. Kredi kartı asgari ödemesi 3 kez, yani 3 ay boyunca üst üste yapılmadığı takdirde banka borcunuzu ödemeniz adına 7 gün içerisinde sizinle irtibata geçerek bir istemde bulunmaktadır. Banka tarafından aranacağınız gün itibari ile ilgili kredi kartı borcunuzun ödemelerini 7 gün içerisinde gerçekleştirmeniz istenmektedir. Eğer ödeme gerçekleştirmezseniz  bu durumda banka, banka hesabınız üzerinde herhangi bir geliriniz var ise(aylık maaş kartı vb) ve mal varlığınıza haciz işlemi başlatarak yasal sürecin başlatılması talimatını vermektedir. Bu duruma ek olarak kredi kartınızın normal dönemlerde gelen borç tutarlarını ödemediğiniz takdirde az evvel bahsettiğimiz işlemlere ek olarak, kredi notu değerleriniz düşmektedir. Bunun yanı sıra bankalarda sicilinizin olumsuz işlenmesiyle birlikte 5 yıl süresince siciliniz kötü bir durumda kayıt altında tutulmaktadır.

Kredi Kartı Asgari Tutar Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bu hesap işlemi oldukça basittir, öncelikli olarak kredi kartına yönelik o dönemin asgari tutar borcunun %40’ına eşleştirildiğini bilmeniz gerekmektedir. Örneklendirecek olursak; ilgili bankanın kredi kartı borcuna yönelik toplam tutarın 1500 TL olduğunu varsayalım. Bu durumda ödemeniz gereken asgari ödeme tutarı 600 TL olmaktadır. Ek olarak konumuzun devamında sizlere kredi kartının nasıl kullanılması gerektiğini, nelere dikkat edilmesi gerektiğini, kredi kartının asgarisini ödemek sakıncalı mı, kredi kartının asgarisini ödemek zararlı mı, asgari ödemede faiz işler mi gibi sorulara yönelik bilgiler de hazırladık.

Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Sakıncalı Mı?

Kredi kartı kullanımı o kadar geniş bir kullanıma alanına sahip ki, günümüzde artık birçok öğrencinin de cüzdanında yer alan ödeme aracı olarak işlem görüyor. İşte birçok kişinin kullandığı bu ödeme aracına yönelik sahip kişilerin en çok merak etmekte olduğu bir diğer soru da asgari tutarı ödemenin sakıncaları var mıdır üzerine olmakta. Tüketiciler sürekli olarak kredi kartının asgarisini ödeyerek avantajlı bir dönem borcu ödediğini varsaymaktadır. Fakat bu durum tamamen doğru bilinen bir yanlıştan ibaret olmakta olduğunu da belirtelim. Bunun en açık sebebi ise, bankalar asgari ödeyen tüketicilere yönelik faiz uygulaması yapmaktadır. Yani asgarisini ödemekte olduğunuz kredi kartı borcunuza faiz işlemektedir. Örneklendirecek olursak; 1000 TL tutarında bir kredi kartı borcunuzun olduğunu varsayalım. Dönem borcu olarak ise 250 TL tutarında bir asgari ödemesi bulunmakta. İşte tamda bu durumuna yönelik olarak 250 TL asgari ödemenize bağlı bir şekilde, geriye kalan 750 TL’lik kredi kartı ödemeniz 30 gün boyunca faize uğramaktadır. Bu nedenle sakıncalı mıdır sorusuna yönelik net cevap olarak “evet” diyebiliriz.

Kredi Kartı Asgari Ödemesinin Zararları Nelerdir?

  • Aylık olarak kesilen kredi kartı borç faturanıza yönelik ödeyeceğiniz asgari ödemeler ile sürekli faize tabii tutulursunuz. Bu nedenle bir diğer ay ödemesinde 30 gün süresince faize tabi tutulan geri kalan borç tutarınız kabarmaktadır.
  • Kredi kartı asgari ödemelerinin bir diğer zararı ise bankalarda olan sicilinizin kötüye işlenmesidir. Kredi notunuzun düşmesiyle birlikte elbette ki sicile etkisi oluyor, fakat ek olarak asgari ödemenin de sicil kapsamında olumsuz etkiler yarattığını buradan belirtelim.

Kredi Kartı Asgari Ödemesinde Faiz İşler Mi?

Hemen yukarıda da belirttiğimiz üzere kredi kartı borcuna yönelik yapacağınız asgari ödemeler dahilinde faize tabi tutulursunuz. Bankalar her ay düzenli olarak kullanmış olduğunuz kredi kartı borcunuza yönelik toplam ödenecek tutar ve asgari ödeme tutarı şeklinde iki farklı ödeme seçeneğini sunar. Size tavsiyemiz 2 ayda bir asgari ödemeniz olacaktır. Zira üst üste 3 defa asgari ödeme ile birlikte oluşacak birçok farklı sorunla karşılaşabilirsiniz. En basit örneği faiz işlenmesi ve bununla birlikte kredi notunuzun düşmesi üzerine olmaktadır. Bu nedenle yapacağınız ödemelerde 1 ay asgari, 2 ay normal ödeme yaparak kredi kartınızın ödemelerini bankalar gözünde düzenli ve yerinde yapmış olacaksınız.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir