Kredi çektim geri vermek istiyorum diye düşünen kişiler için kredi iptali ve cayma hakkı konusunda merak edilen konuları ele aldık. Krediden vazgeçmek isteyen kişiler bir miktar para kesintisiyle bunu yapabilmektedir. Banka tarafından belirtilen sürelere önem vermek gerekir.

Neden Kredi İptal Edilir?

Kredi çektiğinizde bazen borca girmek istemediğinizi sonradan anlayabilirsiniz. Artık çekmiş bulunduğunuz krediler için sözleşme ve onay detayları dışında cayma hakkı konusunda bilgi alarak bankayla görüşme yaparak ilerleme kaydedilebilir. Kredinizi iptal ederken masrafsız olarak işlem yapılması için bankadan net bilgi alınız.

Çekilen krediden cayma hakkı 14 günlük süre olarak belirlenmiştir. Bu hakkı kullanmak için bir ek masraf ödemesi bulunmamaktadır. Bu hakkı kullanmanızın ardından bir aya kadar aldığınız para ve faiz bankaya ödenmelidir.

Cayma Hakkı Süresi Geçince Ne Olur?

Bankadan çektiğiniz kredinin cayma hakkı süresi geçerse ve iptal etmek istiyorsanız, erken kapama cezası ile beraber ödeme yapılabilir. Kredi iptali esnasında bazı noktalara bu açıdan önem vermek gerekir.

  • Sözleşme imzalamayan banka müşterileri, zahmetsiz ve masrafsız şekilde iptal yapabilir.
  • Sözleşme imzalayan banka hesap sahipleri masrafsız ödemede iki haftanız vardır.
  • Cayma hakkı hangi tarihte sözleşme imzalandıysa bu tarihe göre belirlenen bir süreyi ifade eder.
  • Bir banka tüketiciden belirlenmiş yasal prosedür dışında bir para talebinde bulunamaz.
  • Erken ödeme cezası konut kredilerinde alınır ve anapara üzerinden vadesi 36 aydan az olanlar için %1 şeklinde belirlenmiştir. Fazla olanlar ise %2 ile uygulanır.

Bankadan Üst Üste Kredi Çekilir Mi?

Bankalardan kredi çekmek isteyen kişi ve kurumlar üst üste kredi çekip çekemeyecekleri konusunda kendi kredi notları ve hali hazırdaki gelir ile ödeme kapsamlarına göre sonuç alabilir. Geliriniz yeni kredi ödemelerini karşılayacak düzeyde ise banka yeni kredi verirken sorun çıkarmaz. Burada önemli olan var olan borçlarınızın dışında gelirinizin kanıtlanabilmesi, eski kredi borçlarınızı düzenli olarak ödemeye devam ediyor olmanızdır. Kredi notu yüksek olan kişilerde yeniden kredi çıkma olasılığı da artar.

Kredi Kartı İptal Ettirmek

Kredi kartı aldıysanız ve bunu hiç kullanmadıysanız zaten iptal ettirmenize gerek kalmaz. Fakat kredi kartını açarak harcama yapmaya başladıysanız kredi kartı iptal için bankanızın müşteri hizmetleri birimine başvurabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?