Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gün geçtikçe yanında nakit taşıyan kişilerin sayısı azalmaktadır. Artık her türlü ihtiyaçlarında kredi kartını kullananlar oldukça fazla. Çok pratik ve güvenli olduğundan kişiler cüzdanlarında kredi kartı taşımayı tercih ediyorlar. Ancak ufak tefek ihtiyaçlarına yetecek kadar nakitti yanlarında bulunduruyorlar. Herhangi bir kaybolmaya çalınmaya karşı bir nevi önlem. Zira kredi kartı çalındığında anında iptal ettirip yenisi alınabiliyorken para kaybolup çalındığında o paranın size ger dönmesi mucize olarak karşılanıyor. Tüm alışverişlerde pratik bir şekilde kullanıp taksit yapma imkânı da bulunan kredi kartları doğru kullanıldığında insanın hayatını çok kolaylaştıran bir öğedir. Peki; Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli birlikte inceleyelim

Kredi Çekmek İçin Neler Yapmalıyız?

Sizlere bu yazımızda Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli konusunu paylaşmak istedik. Yukarıda bahsettiğimiz gibi kredi kartını kullanmak çok pratik. Ama dikkat etmeniz gereken tek ve net bir nokta, banka ekstrelerini zamanında ve tam olarak yatırmaktır. Bu düzenli ödemeler sayesinde kişinin kredi notu otomatikman yükselir. Kredi notu banka ile çalışan ve çalışmaya devam edecekler için çok önemli bir etkisi vardır. Herhangi bir ihtiyacınızda bankadan kredi çekmek istediğinizde bankanın ilk bakacağı şey kredi notunuzdur.

Kredi notu yüksekse banka bundan şunu anlar, “ evet bu kişi düzenli olarak ödemelerini yapmaktadır. Bu kişiye kredi verilmesinde bir sakınca yoktur”. Eğer kredi notu düşükse de bankanın gördüğü, “ bu kişi ödemelerini aksatıyor, yasal takibe girmiş. Bu kişiye kredi vermemiz risklidir. Kredisi onaylanamaz”. Bu sebeple ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz yapmanız çok önemlidir önerimiz, Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli sorusuna ilk cevabımız olacaktır. Bir krediye başvurmadan önce çalıştığınız banka ile görüşüp kredi notunuzun bir kopyasını almanız doğru bir harekettir. Kredi notunuza göre bankaya rahatlıkla başvurabilirsiniz. Banka sizden kimlik haricinde hiç bir şey talep etmeden kredinize onay verebilir. Çünkü kredi notunuzun yüksekliği sizin için sağlam bir referans olur. Banka ile hiç çalışmamışsanız ve ilk defa kredi için başvuracaksanız banka sizden bazı belgeler talep edecektir. Özellikle aylık gelirinize ait bilgiler ister. Üstünüze kayıtlı herhangi bir malın olup olmadığını sorgular, kimlik, adres bilgileri vs. gibi bilgileri talep eder. Daha sonrasında krediniz onaylanır.

Kredi Çekmeden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir.

Bankanızdan kredi notunuzu aldınız ve bu not kredi çekmenize yetiyor. Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli yazımızda bir diğer dikkat etmeniz gereken konu kredi notunuzdur. Bankalar kredi için en az 1300 puan kredi notu talep ederler. Hangi ihtiyacınız için kredi çekecekseniz, örneğin ihtiyaç kredisi çekmek istiyorsanız tüm bankaların faiz oranlarını karşılaştırmanız gereklidir. Dönem dönem bankalar ihtiyaç kredilerinde ve diğerlerinde oldukça avantajlı kampanyalar düzenlerler. Bu kampanyalara da bakmanız incelemeniz gereklidir. Tüm bankalar birbirine bir havuzla bağlıdır. Sizin kredi notunuz tüm bankalarca görüntülenebilir. Yani bir bankada ödeme aksaklığınız ve hatta yasal takip süreciniz ve o bankada kara listeye alındıysanız tüm bankalarda kara listedesiniz anlamını taşır. Bankaların faiz oranlarını ve avantajlarını karşılaştırarak karar vermelisiniz.

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli konusundaki son dikkat etmeniz geren br önemli konu ise geri ödeme konusudur. Kredi çekiminde banka sizinle aylık vade ve aylık vade tutarı hakkında anlaşma yapar. Örneğin; 12 ay vade ve aylık 750 TL gibi. Gelirinizi, aylık mecburi giderinizi iyi hesaplamanız gerekmektedir. Her ay bütçenizden net 750 TL banka kredisi için nakit ayırabilmelisiniz. Ve unutmamalı ki her türlü aksiliğe tedbir olarak az miktarda da olsa bir birikiminiz saklı durmalı. Bir aksilik halinde bu parayı banka ödemeniz için kullanmanız size nefes aldıracaktır. Kredi notunuzun düşmemesi ve bankalarla ilerde de çalışabilmek için kredi ödemelerinizi eksiksiz ve zamanında yapmanız gerektiğini de unutmayınız.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir