Kredi Çekemiyorum, Kredi Notunu Neler Etkiler?

en yuksek kredi notu kactir

Araç kredisi, ev kredisi,bireysel kredi, Kredi kartı kullanımları bir havuzda toplanıyor. Bankalara,finansal kurumlar gittiğiniz zaman ortak havuzdan giriyorlar ve sizin finansal geçmişinizi görüyorlar bu da sizin kredinotunuz oluyor. Kredi notu finansal geçmişiniz olduğu için çok önemli. Örnek olacak olursa; Siz ev sahibisiniz. İki tane eviniz var. Kiracınız var. Kiracı size geliyor, Merhaba ben geldim evinize kiralamak istiyorum. Siz diyeceksiniz ki bir risk raporunu getir bakalım. Risk raporu sıkıntılı olan, ödeme problemi yaşayan bir ise evinizi kiralamak istemezsiniz.  Dolayısıyla biz kendi kredi notumuzu öğrenebiliriz. Yani kredi kayıt bürosundan risk raporunu aldığınızda bankacılık sektörünün toplamında ne kadar limitiniz var, geçmiş kredi ödemelerini zamanında yaptınız mı, yapmadınız mı hangi bankada hangi tür kredileriniz var bunları hepsini ayrıntılı olarak görebilirsiniz.  Ayrıca Kredi notunuz da görebilirsiniz.  Kredi notu çok önemli çünkü bir bankaya gittiğinizde sizi bu Kredi notuyla değerlendiriyorlar. Kredi notunuz bozuksa düzelmek aslında kolay. Kredi notu sadece Ev alırken, Araba alırken karşınıza çıkmıyor artık. Ev kiralayanlara, ev sahibi diyecek ki kredi notunu görebilir miyim? Artık araba kiralamaya gittiniz.Araba kiralayan şirket diyecek ki Kredi notunuzu görebilir miyiz?  Telefon almaya gidiyorsunuz? Geçen bir yakınım da oldu telefon alırken soruyorlar Kredi notunu nasıl?. Dolayısıyla kredi notu Hayatımızın her evresini her yerine giren bir etken oldu.

Kredi notu nasıl yükselir?

Şimdi başlamadan önce kredi notunu nedir? sorusuna cevap verelim. Yani ilk defa kredi kullanacaksınız veya İlk defa kredi kartı alacaksanız, kredi notu diye bir şey var ama bu Acaba nedir diye merak ediyorsanız buraya tıklayarak detaylı makalemizi okuyabilirsiniz.  Kredi notu nasıl yükseltilir? hakkında bir çok yazı okumuşsunuzdur. Ama ben daha hızlı ve anlaşılır bir şekilde size bahsetmek istiyorum.

Düzenli Ödeme Kredi Notunu Etkiler Mi?

Şimdi bu sürekli bahsedilen düzenli ödeme konusu derken neden bahsediyoruz? Elinizdeki kredi kartları, Kredi borçlarının düzenli ödenmiş olması gerekiyor.Son zamanda özellikle aldığınız krediler çok önemli. Bunların ödeme performansları çok önemli. Her halükarda bankalar buna bakıyor. Bu bizim önemli konumuz. Bundan sonra kredi notunuzun olması için bir kredi kullanıyor olmanız lazım. Bu konu hakkında yanlış bir algı var. Kredi kartı alacağım şimdi kredi notum düşer gibi.. Böyle düşünmeyin tam tersi bir krediniz olması gerekiyor ki Kredi notunuz iyi olsun. Düzenli ödeme durumunda yeni bir tane kredi kartı alın dönem borçlarını Sürekli her aybaşında tam gününde ödeyin, son ödeme tarihi gelmeden.. Bu sizin kredi notunuzu yükseltecektir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

Bu arada bazıları kredi kartı kullanıyor diyor ki findeksten araştırdım baktım. Kredi notum çok yüksek olması gerekiyor. Neden benim kredi notum düşük? Her ay asgari ödemelerini yaptım problem olmaması lazım diyor. Hayır asgari ödemeler kredi notunu yükseltmez. Hatta düşürebilir. Asgari tutar en kötü durumda ödemeniz gereken tutardır. Yani her ay, 10 yıl boyunca asgari tutarı düzenli ödeseniz bile kredi notunuza olumlu bir etki etmez.Asgari ödemek yeni dönem borcunun hepsini ödemeyip kart borcunun belli bir kısmını ödemek kredi notu için olumlu bir şey değildir.

findeks kredi notu
findeks kredi notu

Olumsuz Kredi Başvurusu Kredi notunu Etkiler Mi?

Bir konudan daha bahsedeceğim. Bu konu fazla kişi tarafından bilinmiyor ama Bunun etkisi vardır. Bankalara kredi başvurusu yapıyorsunuz, olumsuz sonuçlanıyor.Her olumsuz sonuçlanan kredi başvurusu da sizin Kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir. Diyelim ki A Bankası’na gittiğiniz Kredi başvurusunda bulundunuz ve olumsuz sonuçlandı. Ardından B Bankası’na gittiğinizde kredi alma ihtimaliniz daha da düşecektir. Bu kredi notu haricinde bankaların kendi kayıtlı sistemlerindeki sizin ödeme performansınızı daha çok dikkat etme ihtimalleri var. Neden bahsediyorum örneğini a Bankası tamamen kredi notunu göz önünde bulundururken,B Bankası sizin o bankadaki ödeme performansınızı %70 oranında önem verir, %30 oranında da Kredi notunuzu önem verir. Bunun gibi algoritmaların tamamen çalışma mantıkları Tabii ki bilmiyoruz ama bazı bankalar da bu şekilde değişiklik gösterebiliyor.

Findeks Kredi Notu’nu Neler Etkiler?

Hesabınızda Para Olması Kredi notunu Etkiler Mi?

Hesabınız da para bulunması, hesabınıza para giriş çıkışı olması önemli. Sizin elinizde nakit olarak 50 bin lira 100 bin lira olması babanızdan, dedenizden, dayınızdan,ailenizden birinden, arkadaşınızdan bir para gelmişi, borç almanız veya hibe olarak para gelmesinin hiçbir önemi yok. Yani elinizde nakit olarak para bulunması kredi notunuz için hiç bir önemi yok. Paranızı mümkün olduğunca banka hesaplarınızı tutmaya çalışın ve işlemlerinizi banka hesabı üzerinden döndürün ki bu sizin gelir gider hareketlerinizi etkilesin. Hesabınızda mümkün olduğunca para tutmanız gerekli.

Birden Fazla Kredi Çekmek Kredi notunu Etkiler Mi?

Daha çok şeyden daha bahsedilebilir ama temel olarak bu noktalara dikkat ederseniz Kredi notunuz yükselecektir.  Ama ben iki ay kartımı dönem borcunu ödedim hesabıma da 1000 lira para koydum kredim olumsuz sonuçlandı. Zaten sonuçlanma ihtimali çok yüksektir belli bir düzen olması gerekiyor. Son 1 yıl içerisinde 2 yıl içerisinde gibi bir düzen olması gerekiyor.  Bir de şu var; Daha önceki kredi kullanımlarında ki ödeme performanslarına bakılıyor dedik. 2 hafta önce 10000 liralık bir ihtiyaç kredisi aldınız şimdi onaylandı. Hesabınıza parayı yattı. Şimdi bir hafta 2 hafta sonra gidip 15 bin liralık da Kredi başvurusunda bulunursanız, kredi çıkma ihtimali daha da düşer. Neden?Çünkü daha yeni Kredi almışsınız, belli bir limiti doldurmuşsunuz gibi düşünün. Birden Fazla Kredi Çekmek Kredi notunu olumsuz etkiler.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir