Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Risk Tablosu Aralıkları Findex

kredi notu aralıklarına göre risk tablosu

kredi notu aralıklarına göre risk tablosuBankaların, tüketicilere, ihtiyaç kredisinden tutun, taşıt kredisine, konut kredisinden tutun, ticari kredilere kadar kullandıracağı krediye onay verme süreçlerini doğrudan etkileyen kredi notu aralıkları, Findex tarafından belirlenen risk tablosunda kesin rakamlarla ifade edilmiştir ve düşük risk grubundan yüksek risk grubuna kadar puan aralıklarında bulunan TC vatandaşlarının bankalardaki kredibiliteleri, ait oldukları grup ile doğrudan alakalıdır.

Her bankanın farklı bir kredi kullandırma politikası olduğu için, krediye başvurmadan önce, ait olduğunuz kredi notu risk grubunu öğrenip, içinde bulunduğumuz dilim ve aralıktaki tüketicilerin kredi başvurularını onaylayan bankalara başvuru yapmanız, hızlı onay almanız açısından avantajlı olacaktır.

Kredi Notu Aralıkları ve Risk Tablosu

Önceleri kısıtlı imkanlar olmasına rağmen son dönemlerde artık birçok farklı kanal  üzerinden rahatlıkla kredi notu skorunuzu öğrenebilmektesiniz. Buna rağmen kredi notunun ne anlama geldiğini henüz birçok tüketici de bilmemektedir. Bizlerde özellikle de bu duruma değinerek sizlere bankaların onay sürecinde kullandıkları önemli bir parametre olan kredi notu üzerine net bilgileri içeren not aralıklarını bu başlığımız altında topladık. Örnek verecek olursak en düşük kredi notu değerlerinden olan 873 gibi bir skor ile bankalardan ne miktarda bir kredi çekebileceğinizi de bilmeniz gerekiyor. – Genellikle çok riskli grubun kredi alması olanaksızdır –

Başta Merkez Bankası verileri olmak üzere, ek olarak KKB tarafından da periyodik bir kapsamda oluşturulan bu verileri önem taşımaktadır. Verilerin tamamı her kullanıcı için farklı olmakla birlikte, kişilerin bankalarla geçmişteki işlemlerine bakılarak not durumu belirlenmektedir. Findeks resmi web sitesi üzerinden kredi notunuzu öğrenebileceğiniz gibi, aynı zamanda bankalar başta olmak üzere birçok farklı kanal yolu üzerinden de öğrenebilmeniz mümkündür. Kredi notu aralıklarını tam olarak detayına inip tek tek açıklamadan önce sizlere kredi notu risk tablosu örneğini sunacağız.

Kredi Notu Aralığı

 

Risk Grubu

 

Kredi Kullanma İhtimali 
1-699 En Riskli Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

 

1 ila 699 Skor Aralığı “En Riskli Kredi Notu Grubu”

Bu skor aralığı kapsamında yer alan tüketiciler kırmızı grup adı verilen en riskli kredi notu grafiğine dahil olmaktadır. Bu küme dahilinde bulunan bireyler, bankalar tarafından en riskli müşteri grubunda görünmektedir. Haliyle birçok banka size kredi veya kredi kartı gibi kredili ürünler üzerinden hizmet vermekten çekinecektir. Bu grupta yer alan kişilerin daha önce bankalar ile aralarındaki ödeme işlemlerinde sorun yaşayanları kapsıyor. Ek olarak hali hazırda bulunan ve ödenemeyen kredi ya da kredi kartı borçları da bu durum nezdinde bulunabilmektedir. Bu kredi notu skoru dahilinde olan bireyler büyük bir ihtimal bankalardan talep ettikleri kredilerden ret cevabı almaktadır. Sizin yapmanız gereken en önemli işlem ise, kredi notunuzu yükseltecek olan birtakım hamlelerde bulunarak en iyi seviyeye çıkarılması üzerine olmalıdır.

700 ila 1099 Skor Aralığı “Orta Riskli Kredi Notu Grubu”

Bu skor grubunda olan kişiler orta riskli müşteri grubunda yer almaktadırlar. Eğer bu küme grubuna dahilseniz, olası bir olumsuz bankacılık işleminizde bir alt grup olan “en riskli müşteri grubu” kümesine dahil olabilirsiniz. Bu durum halinde mevcut güven profiliniz oldukça düşük seviyeye inecektir. Bu grup dahilinde olan kişiler, nadir görünse de birkaç bankadan birtakım şartları gerçekleştirmeleri halinde kredi kullanımı yapabilmektedirler.

Kredi notunuz riskli gruplardan olan 1 ila 1099 puan arasındaysa ve yine de maddi ihtiyaçlar ve banka desteği gereksinimindeyseniz, Kredi Notu Düşüklere Kredi adlı yazımızdaki bilgiler ve banka önerileri dikkatinizi çekebilir.

1100 ila 1499 Skor Aralığı “Az Riskli Kredi Notu Grubu”

Kredi notu skorunuz bu aralıkta ise orta seviye bir küme kapsamında olduğunuz ifade ediliyor. “Az riskli” olarak tanımlanan bu kapsam, genel olarak birçok tüketicinin ortak noktası olduğunu söyleyebiliriz. Yaygın olarak birçok kişinin bulunduğu bu kümeden çok rahat bir şekilde yukarı tırmanabilir, aynı zamanda çok rahat bir şekilde de en alt kümelere doğru düşebilirsiniz. Bu durum sizin bankalar üzerindeki yapacağınız işlemlere yönelik hareket ettiğini asla unutmamalısınız. Bu risk grubunda olan kişilerin ihtiyaç kredisi üzerine başvuru talep süreçleri kısa bir süreçten geçmektedir. Ek olarak konut veya taşıt kredisi gibi ürünler kapsamında da, bankaların talep ettikleri şartlar doğrultusunda rahatlıkla kredi kullanabilmektedirler.

 1500 ila 1699 Skor Aralığı “İyi kredi Notu Grubu”

1500 ila 1699 skor aralığına ait bir kredi notu değeriniz var ise rahat olabilirsiniz. Zira bu skor dahilinde olan tüketici kimliğiniz birçok bankadan ürün talebinde bulunmanızı sağlamaktadır. Kredi ve kredi kartı gibi kredili ürünler üzerine yapacağınız başvurularda daha rahat bir süreç geçirebilirsiniz. Şartsız ve koşulsuz olarak kredi imkanları bu kredi notu aralığına sahip kişilere bankalar tarafından kolayca sağlanabiliyor. Zamanında ve eksiksiz olarak yapacağınız geri ödeme işlemleri sayesine en üst grup seviyesi dahiline de çıkabilmeniz mümkün olabilmektedir.

1700 ila 1900 Skor Aralığı “Çok İyi Kredi Notu Grubu”

Gelelim en yüksek değerlerin bulunduğu yeşil renkli gruba. Bu küme kredi notu değerlerinin en yüksek olduğu tüketici sınıfı anlamını taşımaktadır. Kredili ürünlere yönelik başvurularda en rahat grup diyebiliriz. Findeks kredi notu kapsamında da en yüksek değerlere sahip olan bu aralık kapsamında kredi başvurularınızı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir