İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi?

Maalesef ki bankalardan kredi kullandıktan sonra iş kaybı ya da farklı nedenlerden dolayı maddi zorluk çeken kişi sayısı, azımsanmayacak kadar fazla. Muhtemelen bu yazıyı okuduğunuza göre, sizde bu zorluklarla karşılaşmış kişiler arasındasınız. Kredi çektikten sonra bankaya borcunu ödeyemeyenlerin en sık sordukları sorulardan birisi, kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi? sorusu olmaktadır.

Bankaya borcu olan bazı kişiler, maddi sıkıntılara düşmesi ve borcunu ödeyememesi nedeniyle, eve haciz gelme korkusuyla yaşamaktadır. Bu korkunun temelinde ise evindeki eşyalarının alınmasından ziyade, çevreye ve aile bireylerine rezil olma düşüncesi yatmaktadır. Konuyu fazla uzatmadan, kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi? sorusunun cevabına geçerek konu hakkında detaylı bilgiler verelim.

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi?

Kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi? konusunda, yıllardır farklı kulaktan dolma bilgilerle cevaplar verilerek, kredi borcu olup da ödeyemeyenler yanıltılmaktadır. Bu nedenle kredihocasi.com olarak, siz değerli ziyaretçilerimizi doğru bilgilerle aydınlatmak adına araştırmalar yaptık.

Öncelikle şunu söyleyelim ki, borç türü ne olursa olsun, eve haciz gelmesi eskisi kadar kolay değildir. Haciz memurları gelmiş olsalar dahi, evde bulunan eşyaları hacze kaldırabilmeleri için belirli şartların sağlanması gerekmektedir.

Kredi borcu ödenmezse eve haciz gelmesi için, öncelikle maaşınızın olmaması gerekir. Yani resmi olarak bir gelir kaydınızın olmaması durumunda ve uzun bir süre geçmesi halinde, evinize haciz memurları gelebilmektedir. Ancak memurların gelmesi durumunda da, evde ne var ne yok alabilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi?
Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi?

Devletin sosyal devlet anlayışı ile hareket ederek attığı önemli adımlardan birisi de, eve icra gelmesini zorlaştırmasıdır. Yani zaten zor durumda olan insanların evine icra gönderilerek, normal yaşam standartları için gerekli olan eşyaların alınmasına engel olunmuştur.

Kredi Borcu Ödenmezse Evdeki Eşyalara El Konur Mu?

Kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi? sorusuna, basit bir dille anlaşılır cevaplar verdik. Bunun dışında bankalara borçlarını ödeme imkanı kalmayanların sordukları diğer soruysa, kredi borcu ödenmezse evdeki eşyalara el konur mu? Sorusudur.

Yine devletin sosyal devlet olma anlayışı kapsamında attığı hareketle, evdeki eşyalara el konulması durumu da zorlaştırılmıştır. Tüm yasal süreçler tamamlandıktan sonra evinize icra memurları gelse dahi, tüm eşyaları haczetmeleri mümkün değildir. Örneğin buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makineleri ve hatta televizyonu dahi, haczetmeleri mümkün değildir. Çünkü tüm bu eşyalar, ev halkının normal yaşam standartlarında hayatlarını sürdürmeleri için gereken zaruri eşyalardır.

Ancak eğer ki evinizde ihtiyaç fazlası ve lüks kabul edilebilecek ikinci bir televizyon ya da pahalı spor aletleri gibi eşyalar varsa, bu eşyalara el konulması mümkündür. Aslında bu konuların temeline bakarsak, yeni düzenlemeler bankalara borcu olup da zorda kalanlara önemli haklar tanımıştır. Ancak bu haklardan habersiz olunması, maalesef ki kişilerin haksız yere hak kayıplarına ve mağdur olmalarına neden olmaktadır.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Peki eve haciz gelmesi ve haciz nedeniyle eşyalara el konulması zorsa, kredi borcunun ödenmediğinde alacaklı finans kuruluşları nasıl bir yol izler?

Bankalar bu konuda öncelikle, yasal gecikme sürecini beklemek zorundadır. Kredi taksitlerini 90 gün boyunca hiç ödememeniz halinde, hakkınızda yasal işlem başlatılır. Yasal işlemin başlamasıyla birlikte, size borcunuzun yeniden yapılanması teklifi sunulmaktadır.

Biz borcunuzun yapılandığı halde de borcunuzu ödeyemediğinizi düşünürsek, alacaklı finans kuruluşu sizi avukat aracılığıyla icraya verir. İcraya verilmenizin ardından ise, bu kez de avukat sizinle anlaşma yoluna gidecektir. Sonuç itibariyle avukatla anlaşmamanız durumunda, resmi olarak gelir sahibi olan kimselerin maaşlarının dörtte birine el konulmaktadır. Yani maaşınızın 1 çeyreği için, haciz konulmaktadır. Bu durumda ilgili muhataplarınızın, maaşınızın tamamına el koyması yasal olarak mümkün değildir.

Kredi Borcum Yüzünden Maaşımın Tamamına El Konuldu

Kredi borcum yüzünden maaşımın tamamına el konuldu diyenlerde, nadiren de olsa görülmektedir. Yukarıda da kısaca değindiğimiz gibi, bankalar kredi borcunun ödenmemesi ve gerekli tüm yasal süreçlerin tamamlanması halinde, ancak maaşın 4’te birine el koyabilir. Eğer ki banka maaşımın tamamına icra koydu diyorsanız, bankaya bir dilekçeyle başvurup, yasal olarak buna haklarının olmadığını ve fazladan kesilen tutarın hesabınıza iade edilmesini isteyebilirsiniz. Banka bu konuda direnç gösterirse, o zaman tüketici mahkemelerine şikayette bulunarak maaşınızın dörtte üçünü geri alabilirsiniz.

Kredi Borcumu Ödemezsem Banka Nelere El Koyabilir?

Kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi? sorusunun detaylı cevabından sonra, kredi borcumu ödemezsem banka nelere el koyabilir? Sorusuna maddeler halinde cevap verelim.

  • Maaşınızın 4’te 1’ine haciz konulur.
  • Hesabınıza yatan tazminat vb ödemelerin, tamamına banka tarafından el konulur.
  • Ekstra resmi gelirleriniz varsa, banka bunları incelemeye alarak el koyabilir.
  • Bankada birikiminiz varsa, bankanın buna da el koyma yetkisi vardır. Bu birikim hesabının döviz ya da altın hesabı olmasına bakılmaksızın, banka el koyabilir.

Yukarıdaki sayılanlar dışında, bankanın maaşın tamamına el koyma gibi bir durumu söz konusu değildir.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir