Kredi Başvurusu Yaparken Bilinmesi Gerekenler

kredi basvurusunda bilinmesi gerekenler

İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi kullanmadan önce bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Daha önceden kredi kullanımı yapmışsanız, bu konuların çoğu hakkında bilginiz bulunur. Ama şundan haberim yoktu dediğiniz durumlarda muhakkak vardır. Küçük miktarlar da olsa bu detaylar bilinmediğinden dolayı zarar etmek kaçınılmazdır. İşte kredi başvurusu yaparken bilinmesi gerekenler;

Kredi başvurusu yapmadan önce aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarını ve bu krediyi kaç ayda ödeyebileceğinizi hesaplayarak bütçe oluşturmanız gerekir. Çünkü taşıt kredileri ve ihtiyaç kredileri 6, 12, 24, 36, 48 aya kadar, konut kredilerinde ise 5 sene e 10 sene için farklı olan faiz oranlarının uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca kredi kullanmadan önce faiz karşılaştırması yapılması gerekir. Bu anlamda en önemli olan detaylardan bir tanesi de, sigorta, expertiz, komisyon tarzı masraflardır. Bu masraflar faiz anlamında 1 ila 2 puanın hesaplamasını yaparken, sigorta, expertiz, komisyon tarzındaki masraflar ile daha çok masraf çıkmaktadır. Alınacak olan kredi tutarı yukarıda yer alan iki detayı da etkiler. Sonuç itibari ile ne kadar az tutarda kredi kullanımı yapılırsa o düzey de daha fazla ödeme gücü ortaya çıkar. Faiz oranı da bu bağlı olaraktan düşer.

Tüm bu detayları göz önüne alarak bankaların sigorta, expertiz, komisyon, faiz oranlarını ve ücretlerini karşılaştırmalısınız. Bazı durumlarda aynı olan bankaların farklı olan şubeleri bile daha düşük faiz oranları verebilir. Kullanılacak olan kredi tutarına göre bazı durumlarda faiz oranında banka müdürleri ile pazarlık yapmak bile mümkündür. Bana kredi çıkmaz diyerek paniğe kapılmamalısınız. Bu panikle tüm bankalar kredi başvurusu yapmak hiçte iyi değildir. Bu şekilde yapılan işlemler kredi skorunuzun düşmesini sağlar. Sonuç itibari ile çekilecek olan kredi miktarı kesinlikle sizin geliriniz ile alakalı bir durumdur. Her bankanın kendine ait olan bir kredi sözleşmesi bulunur. Krediler ile alakalı olan tüm masraflar ve şartlar bu sözleşmede yazar. Kredi kullanımı yapmadan önce var olan sözleşme banka tarafından imzalatılır. Bu sözleşmeyi alı okuma hakkınız bulunur.

kredi basvurusu neden onaylanmaz

kredi basvurusu neden onaylanmaz

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankaların müşterilerine sunduğu 3 farklı tip kredi türü bulunmaktadır. Bunlar konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi paketleridir. Bu kredileri kullanmak isteyen kişilerde ise aranılan belirli kredi kullanma şartları bulunmaktadır. Bu şartları taşıyan kişilerin başvuruları için kredi onayı verilirken taşımayan kişilerin ise kredi başvuruları reddedilmektedir.

Kredinin Reddedilmesi Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi başvurusunun reddedilmesi ne yazık ki kredi notunu olumsuz etkiler. Yine üst üste kredi başvurusunda bulunmak ta kredi notunu olumsuz etkilediği için kredi başvuru formu doldururken çok dikkatli olunması ve öncesinde kredi notu hesaplaması yapılması önerilmektedir. Kredi notu sorgulaması sonucunda elde edilen ortalamaya göre kredi başvurusunda bulunulması kredi onayı alınması konusunda çok önemlidir.

kredi notu kac olmali

kredi notu kac olmali

Kolay Kredi Kullanmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kolay kredi onayı için sahip olunması gereken kredi notu ortalaması hem kullanılmak istenen kredi tutarına hem de kredi kullanmak isteyen kişinin aylık gelir tutarına göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin aylık belgelenebilir gelir 3 bin lira olan bir kişi az riskli kredi notu ortalamasına sahip olsa dahi aylık ödemesi 500 liraya kadar olan krediler için kredi onayı alabilir.

Ancak asgari ücret ile çalışan bir kişi aylık ödemesi 750 lira olan bir kredi tutarı için maaşı kredi ödemesini karşılayamadığı için yüksek kredi notu ortalamasına sahip olsa da kredi onayı alamaz. Burada önemli olan kişinin aylık gelirinin ödenmesi gereken kredi tutarının aylık ödemesinin 2 katı olmasıdır.

Yani bankanın aradığı kriterler kişinin kredi notu ortalamasının çok riskli kredi notu ortalaması olarak bilinen kredi notu 700 seviyesinin üzerinde olması, aylık belgelenebilir gelirin aylık ödenmesi gereken kredi tutarı rakamını karşılamasıdır. Bu şartlara haiz olan kişilerin yapmış oldukları kredi başvuruları kabul edilmektedir. Burada önemli olan kullanılmak istenen kredi tutarı yükseldikçe kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi notu ortalamasının ve aylık belgelenebilir gelirinin de yükselmesi gerektiği zorunluluğudur. Bu nedenle düşük kredi notu ortalamasına sahip olan kişilerin yüksek tutarlı krediler yerine onay alabilecekleri daha düşük tutarlar için kredi kullanmaları önerilir.

Kredi başvuruları neden onaylanmaz?

Bankalara yapmış olduğunuz kredi başvuruları uzun bir inceleme sürecinden geçtikten sonra size sonuç açıklanmaktadır. Size açıklanan sonucun sonrasında olumlu bir cevap aldıysanız kredi tutarı direk olarak hesabınıza yüklenmektedir. Hesabınıza yüklenen ücreti direk olarak çekebileceğiniz gibi transfer ve diğer işlemleri de yapabilmektesiniz. Ancak kredi başvurusu red edilen kişiler için birçok sebep olabilmektedir. Kredi başvurusunun red edilme sebepleri arasında gelmekte olan ve en önemli sebep kredi notunun düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Kredi notu düşük olan müşteriler bankalara gereken güveni vermemekte ve bu sayede birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda kredi notu uygulaması geldiğinden beri birçok ipotek ve haciz oranları azalmıştır.

Kredi başvurum reddedildi, neden onaylanmıyor gibi soruları bulunan kişilerin kredilerinin neden onaylanmadığı hakkında madde madde bilgi verecek olursak;

  • Kredi notunuz alacağınız krediye yetmemiş olabilir. Bir süre bekleyerek gerekli talimatları da yerine getirerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmenin en önemli sırrı ise sürekli banka ve kredi kartlarından işlem yapmak olacağı görülmektedir. Her ne kadar banka ile içli dışlı bir ticaret anlayışınız olursa o kadar iyi bir itibarınız olacaktır.
  • Maaşınızın %60’lık kısmının üzerinde bir kredi aylık taksit ücreti talep etmiş olabilirsiniz.
  • Size kefil olan kişilerden birisi caymış olabilir.
  • Sizin vermiş olduğunuz gayrimenkul rehinlerinde bir sorun çıkmış olabilir.
  • Bankanın insiyatifine bağlı olarak bir takım sorunlar neticesinde krediniz reddedilmiş olabilir.
  • Bankacılık işlemlerinizi zamanında ödemiyor olabilirsiniz.
  • Bankanın sadece bankacılık değil fatura işlemlerinizi de kontrol edebildiğini düşünerekten faturalarınızı günü geçtikten sonra ödüyor olabilirsiniz.
  • Sürekli kredi başvurusu yapıyor olabilirsiniz. Bu tür başvurularda bankalar hiç haz etmemekle birlikte sürekli kredi notunu düşürdüğü için önerilmemekte ve kredi notu yükselene kadar müşterinin beklemesi de gerekmektedir. Aksi takdirde bu tür reddedilme geri dönüşleri alınabilmektedir.
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir