Kredi Başvuru Sayısı Ne Zaman Silinir?

kredi basvuru sayisi ne zaman silinir

Kredi ve Kredi Kartı Başvuru Sayısı Ne Zaman Silinir?

Kredi ya da kredi kartlarına yapılan başvuruların silinmesi oldukça sabır gerektiren bir işlemdir. Bilinçsiz bir şekilde yapılan başvurular, tüketicinin önüne problem olarak çıkmakta, yeni kredi ya da kredi kartı alımını olumsuz etkilemektedir. Öncelikle kredi başvuru sayısının ne zaman silineceği konusuna değinmek istiyorum. Telefondan, internetten ya da şubelerden yapacağınız tüm kredi başvuruları bankacılık sisteminde görüntülenmektedir. Bu başvuruların görülmesinin amacı ise bankaların aynı anda kredi vermesinin önüne geçmek ve kredi isteyen müşteri profilini biraz da olsa tanıyabilmektir. Peki, kredi başvuru sayısı üzerinden banka bizleri nasıl tanıyacak? Bankalar yapılan tüm başvuruları görebildiğinden dolayı, diğer bankalara yaptığımız kredi taleplerinin olumsuz sonuçlandığını bilecek ve yeni kredimizi onaylamayacaktır. Bu konuyu ufak bir örnek ile açıklamak gerekirse;

A Bankasından 5.000 TL kredi istediniz, ancak olumsuz sonuçlandı. Sonrasında B Bankasından 3.000 TL kredi istediniz, buda olumsuz sonuçlandı. C Bankasına kredi çekmek için gittiğinizde, C Bankası için profiliniz krediye uyumlu olsa dahi yani normal şartlarda, C Bankasından kredi alabilecek olsanız dahi C bankası kredi vermeyi ret edecektir. Bunun nedeni ise A ve B Bankasının size kredi vermemesi olacaktır. Peki, bu durumda ne yapmalıyız? Böyle bir durumda, öncelikle bankaya başvurularımızın neden kaynaklandığını açıklamalıyız. Bilinçsizce başvuru yapıldığından, kredi alamadığınızdan bahsedebilirsiniz.

Kredi Başvuru Sayısı Ne Zaman Silinir?

Bankacılık sisteminde görünen kredi başvuru sayıları 180 gün sonunda silinmektedir. Bu 180 günlük süre başvuru yaptığınız gün itibari ile başlamakta ve önümüzdeki 180 günü ifade etmektedir. Örneğin; Bugün yaptığınız bir kredi başvurusu 180. gün sonunda sistemden silinirken, 1 hafta önce yaptığınız kredi başvurusu, 173. gün sonunda sistemden silinecektir.

basvuru sayisi kredi

basvuru sayisi kredi

Kredi Başvuru Sayısı Nasıl Artar?

Kredi başvuruları ne zaman silinir sorusunu yanıtladık, şimdi birde bu başvuruların nasıl arttığına kısaca değinelim. Kredi ya da kredi kartı başvuru sayısı aslında tüm bankacılık ürünlerini kapsamaktadır. Kredi talebinde bulunduğunuzda +1 olarak artan başvuru sayınız, kredi kartı talebinde bulunmanız halinde +2 olacak, sistemde 2 başvurunuz görünecektir. Başvuru yapacağınız tüm bankacılık ürünleri ve başvuru türleri bu başvuru sayısını artırmaktadır.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur ise, bankalara yapılan farklı başvuruların da sistemde başvuru sayısı olarak görüldüğüdür. Bu nedenle kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmadan önce profilinize uygun bankaları tespit etmeli, sonrasında kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmalısınız.

Başvuru Sayısı Fazla Olanlar Nasıl Kredi Alabilir?

Başvuru sayısı fazla olanların kredi alması, oldukça basit bir işlemdir. Ülkemizde başvuru sayısı ile uzaktan yakından ilgilenmeyen bankalar bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası üzerinden yapacağınız kredi başvurularında, başvuru sayınız bir kriter olarak değerlendirilmemekte, farklı kriterler baz alınmaktadır. Peki, Ziraat Bankası kredi başvuru sayısı olarak bir kriter belirlememişse nelere dikkat ediyor? Ziraat Bankası’nın ilk kriteri çalışan kişinin sigortalı ya da Bağkur’lu olup olmadığı ve bu sigortalılığın süresidir. Eğer borçlarınız düzenli ödeniyor ve 180 gündür aynı işyerinde sigortalı olarak çalışıyorsanız, Ziraat Bankası üzerinden kredi alabilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Kişi puan verdi)
Loading...
One Response
  1. 24 Temmuz 2018

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir