KOSGEB Kursları İçin Nasıl Kayıt Yaptırılır?

kosgeb kursu

Yeni işletmelerin açılmasının teşvik edilmesi, hizmet vermeye devam eden işletmelerinin büyümelerini ve teknolojik açıdan gelişmelerini teşvik etmek amacı ile kurulan KOSGEB oldukça geniş bir hizmet ağına sahiptir. Özellikle de açtığı eğitim programları ile bilinçli işverenler yetişmesini sağlayan KOSGEB farklı eğitim programları düzenleyerek eğitim yönünü de ortaya koymaktadır. Kurs programlarının ortak yönü tamamen ücretsiz olmasıdır.

Genelde eğitim programları KOSGEB ortaklığı kurulan üniversiteler tarafından verilmekte olup eğitim programlarının bir bölümü kredi kullanmak isteyen işletmeler için zorunlu tutulan programlardır. Örneğin yeni işyeri açma kredisi kullanmak isteyen girişimcilerin mutlaka KOSGEB tarafından düzenlenen uygulamalı girişimcilik eğitimi programlarına katılmaları ve bu kurs programını başarı ile tamamlayarak girişimcilik sertifikası almaları gerekir. Aksi durumda kendi işimin sahibi olmak istiyorum diyen kişilere sağlanan hibe kredi desteğinden yararlanmaları kesinlikle mümkün değildir.

Bazı kurslar ise isteğe bağlı kurslar olup bu kursların amacı işletmelerin bilinçlenmelerini sağlamak ve KOSGEB kredileri hakkında bilgi edinmelerini mümkün kılarak her işletmenin kredi paketlerinden eşit oranda yararlanması için uygun zemini oluşturmaktır. Bu nedenle aslında açılan her KOSGEB kursu çok değerli ve kıymetlidir. Kurs programlarına gerçekleştirdiğiniz her katılım kredi onayı alma konusunda önünüzde olan engelleri aşmanızı sağlayacak bilgi birikiminizi oluşturmanızı sağlayacaktır.

KOSGEB kurs kayıt işlemleri KOSGEB internet sitesi üzerinden ve her şehirde bulunan KOSGEB merkezleri üzerinden yürütülmektedir. KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi yaklaşık 1 ya da 1,5 ay kadar sürmekte olup kursun toplam süresi ise 60 saattir. KOSGEB girişimcilik kursu ücreti talep etmemekte olup kurs programı tamamen ücretsiz olarak verilmektedir. Kurs programının tamamlanmış olarak kabul edilebilmesi için kursiyerin en az kurs süresinin yüzde 80’ne katılım göstermiş olması gerekir.

Yine yapılan değerlendirme sonucunda kursiyerin başarılı bulunması şartı aranır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi KOSGEB ‘in kendisi tarafından verilebileceği gibi aynı zamanda KOSGEB ile anlaşma yapmış olan kurum ve kuruluşlar tarafından da verilebilmektedir. Kurs kayıtları kredi dönemlerinde açılmakta olup kendi işyerimi açmak istiyorum ya da hibe kredi kullanmak istiyorum diyen işletmelerin ve girişimcilerin bu programları takip etmeleri çok önemlidir

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir