KOSGEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

kosgeb nedir

KOSGEB Kredisi Nedir?

KOSGEB Kredisi nedir ve nasıl başvuru yapılır? Geri ödemesiz kredi kullanılabilir mi? gibi soruların cevaplarını bu yazımızda paylaşacağız. İlk olarak 1990 senesinde faaliyetlerine başlayan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak çalışan özel bir kuruluştur. Tüzel kimliğe sahip olan KOSGEB ‘in kuruluş ve faaliyet amacı küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, sektöre yeni giriş yapmak isteyen genç girişimcilere hem yön göstermek hem de maddi destek sağlamaktır.

Günümüzde KOSGEB aynı zamanda Türk ekonomisinin gücüne güç katan KOBİ’lerin bir numaralı teminatı olarak görülmekte ve sağladığı kredi desteklerinin yanı sıra eğitim programları ile de öne çıkmaktadır. KOSGEB kredileri temel olarak hibe krediler ve faizsiz krediler olarak ikiye ayrılırken yine bankalardan kredi kullanan KOBİ’ler için de kredi faizine destek olmak amacı ile de destekleme paketleri bulunmaktadır.

KOSGEB Kredi Şartları

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Her yıl düzenli olarak hibe kredi ve faizsiz kredi desteği sağlayarak işletmelerin can damarı olmaya devam etmektedir. Sağladığı kredi desteği ile gerek yeni açılması planlanan işletmelerin ve genç girişimcilerin desteklenmesi gerekse de faaliyetlerini sürdüren işletmelerin büyümelerinin sağlanması gibi farklı amaçlara hizmet eden KOSGEB kredi başvuru formu doldurmak isteyen işletmelerin belirli şartları taşımaları gerekir.

Örneğin girişimci kredisi kullanmak isteyen yeni girişimcilerin mutlaka uygulamalı girişimcilik eğitimi programlarına katılmaları ve bu programı başarı ile tamamlayarak girişimcilik sertifikası almış olmaları gerekir. KOBİ kredileri için ise KOSGEB veri tabanına kayıt olunması ve KOBİ beyannamesi verilmiş olması şartları aranır.

Her geçen sene verilen KOSGEB kredi desteği arttırılmakla beraber bu kredi paketlerinden yararlanmak isteyen işletmelerin sayıları da buna paralel olarak artış göstermektedir. Kullanılmak istenen KOSGEB kredileri için aranılan şartlar ise kullanılmak istenen kredi türüne göre farklılıklar göstermektedir. Örneğin KOSGEB girişimci kredisi kullanmak isteyen girişimcilerin muhakkak KOSGEB uygulamalı girişimci eğitimi programlarına katılmaları gerekirken KOSGEB genel destek programı için ise KOSGEB veri tabanına kayıt olunması ve KOBİ beyannamesi verilmesi yeterlidir.

Bunlar aranılan genel şartlar olup kullanılmak istenen krediler için aranılan detaylı şartlar ise farklılıklar gösterebilmektedir. KOSGEB internet sitesi ve KOSGEB internet şubeleri üzerinden kredi şartları hakkında detaylı bilgi edinmeniz mümkündür. KOSGEB danışmanları size her türlü bilgi akışını sağlayacak ve konu hakkında detaylı açıklamalarda bulunacaktır.

KOSGEB Kredisi İle İş Kurmak

Kendi işinin sahibi olmak pek çok kişinin kurduğu ortak hayal olarak öne çıkarken KOSGEB sağladığı kredi destekleri ile bu hayallerin gerçeğe dönüşmesini kolaylaştırmaktadır. KOSGEB işyeri açma kredisi 2016 paketlerinde pek çok avantaj sunulmakta olup kredi kullanmak isteyen girişimcilerin mutlaka KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi programlarına katılmaları gerekmektedir. Bu programlar 60 saat süren eğitim programları olup kursu başarı ile bitiren kişiler KOSGEB iş planı oluşturarak kredi başvurusunda bulunmaya hak kazanmaktadır.

kosgeb kredisi

kosgeb kredisi

 

KOSGEB Kredi Başvurusu

KOSGEB tarafından kullandırılan farklı pek çok kredi türü bulunmakta olup bu kredilerden bir bölümü hibe krediler olarak ta bilinen geri ödemesiz kredilerdir. Ancak KOSGEB hibe krediler için tutar sınırlaması uygulamakta olup projeleri için daha yüksek destek arayan işletmeler için ise faizsiz kredi desteği ve bankalar üzerinden düşük faizli kredi destekleri gibi çeşitli kredi destekleri sağlanmaktadır.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı kredi başvurusu için KOSGEB internet sitesi üzerinden başvuruda bulunmanız mümkündür. Yine Ankara merkezli olarak hizmet veren KOSGEB’in pek çok ilde müdürlükleri ve ilçelerde de KOSGEB temsilcilikleri bulunmaktadır. Bu sayede gerek KOSGEB kredi başvuruları için sürekli bir hizmet hattı oluşturulmakta hem de kredi başvurusunda bulunmak isteyen işletmelere ihtiyaç duydukları desteğin sınırsız olarak aktarılması sağlanmaktadır. KOSGEB başvurusu için gerekli formlara buradan ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Kredisi Alanlar

KOSGEB internet sitesi üzerinden erişebileceğiniz pek çok başarı hikâyesi bulunmakta olup aynı zamanda işletmelerin ortak paylaşım yapmak için kurdukları forum sitelerinden de bilgi edinilmesi mümkündür. Günümüzde pek çok işletme aldığı KOSGEB kredileri sayesinde son derece büyük gelişmelere imza atarken aynı zamanda girişimcilerin de unutulmaz başarı hikâyeleri bulunmaktadır. Burada önemli olan doğru projenin, doğru zamanda, doğru eğitim programının ardından hayata geçirilmesidir. Zaten KOSGEB danışmanları size bu alanda sürekli destek verecek olup, başarınızı garanti altına almaya çalışacaklardır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir