KOSGEB Hibe Şartları Nelerdir? Kimlere Verilir?

Girişimci ruha sahip ve aynı zaman da hayallerindeki işyerini açmak isteyen kişilere yönelik konumuz dahilinde KOSGEB hibe şartları nelerdir, KOSGEB hibesi kimlere verili gibi merak edilenlere yönelik önemli bilgiler sunduk. Kimi zaman kredi nihayetinde adlandırılan bu destek KOSGEB aracılığıyla devletimiz tarafından sunulan, yani devlet destekli bir hibe kredisi kapsamında olmaktadır. KOSGEB tarafından her sene araştırılarak, bu araştırmalar doğrultusunda küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik bu işyerlerinin gelişmesinde ve ilerlemesinde yardımcı olmak kaydıyla hibe desteklerini sağlamaktadır. Bu kredi türünde devlet tarafından sağlanan maddi destekler KOSGEB aracılığıyla işletmelere sunularak ihtiyaçlarının giderilmesi sağlanmaktadır. Şimdi gelelim esas olan konumuz dahilindeki KOSGEB hibe şartları nelerdir ve kimlere verilir üzerine merak edilenleri cevaplamaya.

KOSGEB Hibe Şartları Nelerdir?

Devlet destekli hibe olan bu yardım durumundan faydalanabilmek için KOSGEB tarafından belirlenmiş birtakım şartları doğrulamanız gerekmektedir. Bu kredinin alınabilmesinde 3 temel şart girişimcilere sunuluyor. Bu şartları yerine getiren tüm girişimciler gerek belge ve diğer tüm isteklerin yerine getirilmesiyle birlikte geri ödemesiz hibe kredisinden faydalanabiliyor. Şart durumlarına değinmeden evvel, KOSGEB kapsamında onlarca farklı proje programı olduğunu belirtmekte fayda var. Buna yönelik ilgili kişilerin her program dahilinde gerekli olan evrak ve başvuru farklılıklarını göz önünde bulundurarak talepler doğrultusunda müracaat etmesi daha etkin ve sağlıklı olmaktadır. KOSGEB dahilinde sabit veya standart uygulamaya tabi bir evrak sistemi bulunmamaktadır.

Hemen üstte de belirttiğimiz gibi 3 temel şart kapsamı bulunmaktadır. Bunlardan ilki, ilgili hibeyi isteyen kişilerin KOSGEB üzerinde kayıt işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu aşamayı doğrulamayan kişiler maalesef başvuru da bulunamamaktadırlar. Hibe kredisi adı altında alma durumuna yönelik olarak ilgili kural programlarını ve buna bağlı şartlarını uygun bir şekilde belirledikten sonra ise başvuru da bulunabilirsiniz. Yeni bir girişimciyseniz ve ilk defa başvuru da bulunacaksanız eğer, bu kapsamda devlet bu kişilere daha sıcak bir yaklaşım sergileyerek başvuruların onaylanmasında yardımcı olmaktadır. İkinci bir şart durumu ise ilgili başvuru da bulunacak olan kişilerin 18 ve üzeri yaş grubuna dahil olmaları üzerinedir. 18 yaşını tamamlamış olan herkes bu başvuru nezdinde bulunabilmektedir. Son olarak kaydını tamamlayan ve 18 yaşın üzerinde olan kişiler, KOSGEB tarafından verilecek olan eğitimleri başarıyla tamamlamaları istenmektedir.

KOSGEB Kredisi Kimlere Verilir?

Kaliteli fikirleriniz ve ön görünüz yüksek olsa dahi, hibe projesinden faydalanabilmeniz için bu etkiler tek başına maalesef yetmiyor. Gerekli isteklere bağlı olmanız ve karşılamanız gereken durumlar üzerine bu krediden faydalanabilirsiniz. KOSGEB kredisi üzerine bir başvuru da bulunmadan evvel dahilinde bulunacağınız eğitimden alacağınız çok verimli bilgiler olacaktır. KOSGEB kredisine başvuru yapıp aldıktan sonra da, önemli ve doğru bir planlama dahilinde bulunarak kendinizi ve işletmenizi ileriye taşıyacak önemli adımlar atmanız gerekecektir. KOSGEB her zaman istekli girişimciler ve bu girişimcilere ait mantıklı projelere daha fazla önem vermektedir. Ek olarak kimlerin bu hibeden faydalanabileceğiniz merak ediyorsanız, hemen aşağıda maddeler halinde sıraladığımız belirtilerden bilgi edinebilirsiniz.

  • KOSGEB veri tabanına kaydını yapanlar,
  • İlgili kişilerin bulunduğu bölge nezdinde ki KOSGEB hibesi üzerine yetki verilmiş olan Hizmet Müdürlüklerine kayıt yaptıran kişiler,
  • KOSGEB tarafından sunulan uygulamalı eğitim programlarına dahil olan kişiler,
  • KOSGEB tarafından sunulan uygulamalı eğitim programlarını başarı ile tamamlayarak katılım belgesini almaya hak kazananlar,
  • Hibe ile birlikte iş kurma projesi üzerine bir tez hazırlayanlar,
  • Son olarak KOSGEB dahilinde yer alan iş konseptine uygun herhangi bir program dahilinde başvuru da bulunan kişiler hibe projesinden faydalanabilmektedirler.
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir