Kosgeb, Hibe Kredi ve Hibe Kredi Alma Şartları

kosgeb hibe kredi

Hibe Kredi Nedir?

Geri ödeme yapılmadan kullandırılan kredilere hibe krediler adı verilmektedir. Genelde hibe kredi paketleri yeni iş sahalarının ve istihdam kaynaklarının açılması amacıyla devlet eli ile kullandırılmaktadır.

Bunun yanı sıra düzenli olarak Avrupa Birliği hibe kredileri de kullandırılmakta olup bu kredilerin temel amaçları sağlanan kaynak ile büyüme potansiyeli olan işletmelerin ihtiyaç duydukları kaynağı yaratmak ve bu sayede yen istihdam kaynakları oluşturmaktır. Yeni kurulmak istenen işletmeler içinde hibe kredi destekleri verilmekte olup buradaki amaç genç girişimcilerin desteklenmesi ve yeni başarılı iş fikirlerinin hayata geçirilmesini sağlamaktır.

Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Geri ödemesiz krediler kategorisinde olduğu için hibe kredi paketlerinde son derece ağır başvuru şartları aranmaktadır. Bunun nedeni bu kredinin gerçekten başarılı sonuçlar vereceği projelere hayat vermesinin amaçlanmasıdır. Hibe kredi almak isteyen işletmelerin izleyeceği başvuru yolları kullanmak istedikleri kredi türüne göre değişkenlik göstermektedir.

KOSGEB hibe kredi desteği için işletmelerin KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmaları ve KOBİ beyannamesi vermeleri gerekirken yeni girişimcilerin ise girişimci destek eğitimi programlarına katılarak bu eğitim programlarını tamamlamaları gerekir. Bundan sonra yapılması gerekenler yine KOSGEB internet sitesi üzerinden açılan kredi ilanlarını takip ederek düzenli başvurularda bulunmaktır.

Hibe Kredi Şartları Nelerdir?

Hibe kredi başvurusu için aranılan şartlar kullanılmak istenen kredi türüne göre değişkenlik göstermektedir. Kredi onayı almak isteyen kişilerin son derece iyi bir iş planı çıkarmaları gerekir. Çünkü krediye başvuruda bulunan işletme ve kişi sayısı oldukça yüksek bir rakama sahiptir. Başvuru sayısının son derece yüksek olmasına rağmen kullandırılacak olan hibe kredi tutarının sınırlı olması kredi kullanmak isteyen kişi ve işletmelerin bir fark yaratma zorunluğuna itmektedir.

hibe kredi

hibe kredi

Girişimci destek kredisi paketlerinden yararlanmak isteyen kişilerin genç girişimci destek eğitimi programlarına katılmaları gerekirken KOBİ kredisi kullanmak isteyen işletmelerin ise KOSGEB veri tabanına kayıtlı, KOBİ beyannamesi vermiş olmaları şartı bulunmaktadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi boyunca kursa düzenli olarak devam edilmesi ve derslerde aktif katılım gösterilmesi yine kurs sonunda başarılı bir şekilde kursu tamamlayarak sertifika alınması çok önemlidir.

Girişimcilerin ve iş kurma hevesi bulunan kişilerin en temel sorunlarından birisi sermaye bulamak yada sermayenin yetersiz olmasıdır. Girişimcilerin ne kadar nitelikli ve bir o kadar da güzel düşündükleri ve destekledikleri projeleri olsun projelerin gelişmesi ve başarılı olması için sermaye şart olmaktadır. Devletin ve bazı kurumlarında destekleri sayesinde projesine güvenen kişiler ve başarılı olmak isteyen kişilere birçok yardım bulunmaktadır. Hibe krediler, Türkiye Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği ile uyum süreci sayesinde ortaya konulan bir yapılanmadır. Bu yapılanmada birçok kişiye yardım ve iş imkânı da sağlanabilmektedir.

Hibenin ilk çıktığı zamanlardan beri pek fazla kişinin haberinin olmaması nedeniyle de başvuru yapanların şansı artmaktadır. Ülkemizde yapılacak ve yapılmış ancak sermaye yetersiz gelmiş olan projelerin ihtiyacı olan sermayeler hibe ve krediler ile karşılanması öngörülmüştür. Avrupa birliği ve pek çok gelişmiş ülkede insanlar fikirlerini söylemekte ve devlet tarafından bir takım hibeler veya krediler alabilmekteydi ancak Avrupa birliğine uyum süreci başladığı için artık ülkemizde de bu tür sistemler başarılı bir şekilde uygulanmaya başlandı.

hibe kredi geri odemesiz

hibe kredi geri odemesiz

Hibe kredileri kimleri ilgilendirmektedir?

Bu sistemin geri ödemesiz bir kredi sistemi olması da hem genç girişimcileri, hem ev hanımlarını, hem zanaatkarları,hem de proje sahiplerini sevindirmektedir. Ayrıca hibe almak için yapacağınız işin pek fazla önemi yok. Yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi işe ciddi ve motivasyonlu bir şekilde başlamanız olacaktır. Aksi takdirde ne kadar sermaye olursa olsun zor ve sıkıntılı anlar ile karşılaşma durumu olabilecektir. Kimler hibe kredi alabilir diye açıklama yapma gereği duyduğumuzda ise başvuru yapabilecek kişilerin oldukça geniş kesime hitap ettiği düşünülmektedir.

Girişimciler, kobiler, sivil toplum kuruluşları, belediyeler, zanaatkarlar, çiftçi ve üretici olanlar, sanayiciler ve diğer tüm kişiler bu tür hizmetlerden yararlanabilmektedirler.  Genelde başvuru şartları kişiye özel olarak ayarlansa da projelerini açıkça anlatabilen ve araştırmayı seven kişiler bu tür imkanlara ulaşabilir ve çalışma alanlarını bu tür hibeler ile genişletebilir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir