KOSGEB Girişimcilik Eğitimi ve Kredi Başvurusu

kosgeb girisimcilik egitimi

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi

Girişimcilik;Çeşitli iş fikirleri sunulması ve bu iş fikirlerinin hayata başarılı bir şekilde geçirilmesini sağlamak girişimcilik olarak kabul edilir. Kişinin girişimci bir ruha sahip olması girişimcilğin en önemli ve büyük unsurudur.

Girişimcinin sahip olduğu cesaret aynı zamanda iş planlarının gerçekliği ne kadar başarılı olacağı sorusunun da yanıtını saklamaktadır. Günümüzde girişimci kişiler devlet eli ile desteklenmekte ve girişimciler tarafından hayata atılan iş fikirleri kabul görülmesi durumunda kredi desteği sağlanarak hayata geçirilmeye çalışılmaktadır.

Girişimcilerin Desteklenmesi Neden Önemli?

Bir ülkenin ekonomik gücünü gösteren önemli verilerden biride işsizlik oranlarıdır. İşsizlik oranı yüksek olan ülkelerde ne yazık ki ekonomik zayıflık olduğu kabul edilir. Bu nedenle güçlü bir ekonomiye sahip olmak isteyen ülkeler öncelikle işsizlik oranlarını düşürmelidir.

İşte girişimciler burada devreye girmekte ve ortaya atılan yeni iş fikirleri sayesinde yeni istihdam kaynakları yaratılması sağlanmaktadır. Girişimcilerin hayata geçirmeye başladığı her yeni proje yeni iş imkânları olarak kabul edilir. Daha fazla kişiye iş imkânı sağlama potansiyeli bulunan projeler bu nedenle daha kıymetli kabul edilmekte ve hibe krediler ile desteklenerek hayata geçirilmesi sağlanmaktadır.

KOSGEB Girişimcilik Kursu

Girişimciliğin öneminin daha da iyi anlaşılması, sahip olunan fikirlerin başarılı projelere dönüştürülmesinin mümkün kılınması ve girişimcinin iş kurarak bu işi yönetme becerilerini geliştirmek amacı ile verilen KOSGEB girişimcilik kursları KOSGEB birimleri ve üniversiteler tarafından verilmektedir. Hiçbir ücret ödemeden kayıt olabileceğiniz ve girişimcilik sertifikası alabileceğiniz bu kurslar aynı zamanda KOSGEB destek kredisi başvurusu koşullarında da aranılan ilk şarttır.

Yani girişimcilik kredisi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka KOSGEB girişimcilik eğitimi almaları ve bu eğitim programı sonunda verilen sertifikaya sahip olmaları gerekir. Girişimcilik eğitimi KOSGEB birimleri tarafından düzenlenirken aynı zamanda KOSGEB anlaşmalı olan üniversiteler ve örgün eğitim kurumlarında işlenmektedir. Girişimcilik eğitimi kurs süresi için uygulanan bir üst sınır bulunmamakta olup asgari kurs süresi olarak ise 32 saat uygulanmaktadır. Kursların tümü genel katılıma açık kurslar olup kesinlikle kursa kayıt esnasında, kurs süresince ya da kursun sonunda hiçbir şekilde ücret istenmemektedir.

korgeb girisimci kredisi

korgeb girisimci kredisi

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

KOSGEB girişimcilik destek programı yeni girişimcilerin desteklenmesi amacı ile girişimcilere, KOBİ’lere ve işletici kuruluşlara yönelik özel bir programdır. Program kendi işinin patronu olmak ve başarılı iş fikirlerini hayata geçirmek isteyen kişilerin desteklenmesini amaçlar.

Programa katılmak isteyen kişi ve işletmelerin ilk olarak uygulamalı girişimcilik eğitimine kayıt olması gerekir. Bu eğitim programları dönemsel olarak düzenlenmekte olup belirli kontenjan sınırlaması uygulanmakta olduğu için açılan kursların yakından takip edilmesi çok önemlidir. Kurs programları toplam 32 saat olarak uygulanmakta olup tamamen ücretsiz olarak girişimcilik sertifikası verilmektedir.

kosgeb girisimcilik sertifikasi

kosgeb girisimcilik sertifikasi

KOSGEB Girişimci Kredisi Nedir?

Yeni girişimlerin teşvik edilmesi amacı ile KOSGEB tarafından kullandırılan kredilere KOSGEB girişimci kredisi adı verilmektedir. KOSGEB girişimci kredisi paketinde kredi almaya hak kazanan girişimcilere 150 bin liraya kadar kredi desteği sağlanmaktadır. Kredi paketlerinin temel kullandırma amaçları başarılı iş planları bularak bunların hayata geçirilmesi, girişimcilerin desteklenmesi ve istihdam kaynağı sağlayacak girişimcilerin çalışma hayatına kazandırılmasıdır.

Girişimcilerin desteklenerek yeni iş sahalarının açılmasını sağlamak amacı ile KOSGEB tarafından kullandırılan kredilere girişimci kredisi adı verilmektedir. KOSGEB girişimci desteği olarak ta anılan kredi paketinden yararlanmak isteyen kişilerin kesinlikle uygulamalı girişimcilik eğitimi kurs programına katılması ve bu programı başarı ile tamamlamaları gerekir. Aksi durumda girişimci kredisi başvurusu için form doldurulmasına izin verilmez.

Bu sayede hem girişimcilik ruhu desteklenmekte hem de yeni iş kaynaklarının açılması sağlanarak ülkemizde son derece yüksek olan işsizlik verilerinin düşürülmesi amaçlanır. Sanılanın aksine bu kredi paketleri sadece torpili olan kişilere verilmemekte olup gerçekten hayata geçirilmeye uygun mantıklı iş fikirleri sunan tüm girişimcilerin desteklenmesinin sağlanmasına yöneliktir.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Hibe krediler, faizsiz krediler ve düşük faizli uzun süreli ertelemeli kredi seçenekleri sunan KOSGEB internet sitesi üzerinden düzenli olarak açılan kredi desteklerini paylaşmaktadır. Her yıl belirlenen tutarlarda kredi dağıtımında bulunan KOSGEB kredileri için gerek başvuru koşulları gerekse de kredi kullanmak isteyen kişi ve işletmelerde aranılan şartlar kredinin kendisine göre belirlenmektedir.

Yani her kredi paketi için aranılan şartlar o kredi paketinin kendisine özgü olarak belirlenmektedir. Bu nedenle KOSGEB kredisi başvurusu yapmak isteyen kişilerin açılan kredi paketlerini site üzerinden yakından takip etmesi ve nitelikleri uygun olan kredilere başvuruda bulunması gerekir. Girişimci destek kredisi paketleri için ise mutlaka öncesine KOSGEB girişimcilik destek programı kurslarına katılmış olmanız ve girişimcilik sertifikası edinmiş olmanız gerekir.

Girişimcilik kredisi başvurusu için yapmanız gereken ilk şey uygulamalı girişimcilik eğitimi programına kayıt yaptırmaktır. Kurs süresi boyuncu hiçbir dersi kaçırmamanız, eğitimlerde başarılı olmanız ve öğretmenlerinizin aklında kalan bir öğrenci olmanız daha sonrasında atacağınız adımlarda işinize yarayacak en önemli veri olacaktır.

Kursunuzu tamamladıktan ve gerekli evrakları aldıktan sonra başvuru için diğer evrakları tamamlayabilirsiniz. Yine bu kredi desteğinden yararlanmak için İŞGEM üyeliği için başvuruda bulunmanız gerekir. Tamamen KOBİ’lere işlerini geliştirme konusunda destek hizmeti sağlamak üzere kurulan İŞGEM işlerinizi geliştirmeniz konusunda gerekli bilgi ve deneyim aktarımını üstlenmektedir.

Girişimci Kredisini Kimler Kullanabilir?

Yeni girişimci kredisi kullanmak isteyen girişimcilerin uygulamalı girişimcilik eğitimi programını tamamlamaları ve İŞGEM üyesi olmaları yeterlidir. Yine gerçek ve tüzel kişilerin bu kredi paketine başvuruda bulunma hakkı vardır.

Ancak başvuru tarihinden itibaren geriye dönük son 1 sene içerisinde kredi başvurusunda bulunulan benzer iş dalı ile ilgili olarak şahıs şirketinin bulunmaması şartı aranır. Yine tüzel kişi statüsüne sahip olan işletmelerde yüzde 50 oranından daha fazla ortaklığı bulunan girişimcilerin de bu kredi paketinden yararlanmaları kesinlikle mümkün değildir.

Girişimci kredisi kullanmak isteyen kişilerin KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi kurs programlarına katılmaları zorunludur. Girişimcilik kursu olarak ta bilinen bu kurslar asgari 32 saat olarak düzenlenen kurs programlarıdır ve tamamen ücretsiz olarak düzenlenmektedir. Kurs programına harfiyen uyan, ders kaçırmayan, derslerde girişimci ruhunu ortaya koyarak fark yaratan ve girişimcilik sertifikası alan kişilerin girişimci kredisi başvurusu için onay alma şansları daha da artmaktadır. Bu nedenle kurs programı boyuncu kurslara gereken özenin gösterilmesi çok önemlidir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Kişi puan verdi)
Loading...
Etiketler:,

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir