KOSGEB Girişi

kredihocas-kosgeb giriş

KOSGEB Girişi

Bu yıl da her yıl olduğu gibi KOSGEB girişi iki şekilde sağlıyor. Bunun ilki öncelikle esnaf ve KOBİ’ler için sağlanmakta. KOSGEB’e ilk başvuru aşamasında öncelikle veri tabanına kayıt yapılması gerekiyor. Bunun için ise KOSGEB giriş formunun doldurulması gerekiyor. Bu formun doldurulmasının ardından ise alınan kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yapılıyor. Bu derece önemli bir işlem olan kayıt aşamasını sizin için görsele uyarlayarak anlattık.

KOBİ Giriş Formu Doldurma

KOBİ giriş formu için öncelikle KOBİ’lerin Kobi Bilgi Sistemi üzerinden veri tabanına girişlerini sağlaması gerekiyor. Bu işlemi uygulamaya dökerken ilk olarak dikkat edilmesi gereken şey bütün bu işlemlerin oldukça seri bir şekilde uygulanmasıdır. Şayet bu söz konusu formu hızlı bir şekilde yani ortalama olarak 14-15 dakika içerisinde dolduramazsanız, sistem kendini zaman aşımı hatasına alacaktır.

Öncelikle KBS yani Kobi Bilgi Sistemi üzerinden sisteme giriş yapmanız gerekiyor.

Sonrasında ise;

Ekrana erişimi sağlamanızın ardından ise yukarıda resmini gördüğünüz alana işletmenizin adını ve işletmenizin unvanını büyük harfler ile girmeniz gerekiyor.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra işletmenizin statüsünü seçmeniz gerekiyor. İşletmenizin statüsü demek şirketinizin hangi tür bir şirket olduğudur. Bunu seçeneklerden rahatlıkla seçebilirsiniz.

Bu işlemin tamamlanmasının ardından sonrasında vergi dairesi seçmek gerekiyor. Vergi dairesi şirketinizin bulunduğu ilde olması büyük önem arz ediyor. Çünkü şirketlerin hiçbiri olduğu şehirden başka herhangi bir şehirde vergi dairesine kayıt olamıyor.

Bu işlemin ardından yani vergi dairesinin hangi şehirde olması seçildikten sonra, bulunduğunuz ilçe veya semti seçmeniz gerekiyor. Burada bulunduğunuz ilçe veya semti seçip bir sonraki aşamaya geçiyorsunuz.

Yaptığınız işlemlerin ardından sıra şayet şahıs şirketiyse TC kimlik numaranızı, değilseniz yani bir şirketseniz o zaman da vergi numaranızı girmeniz gerekiyor.

Bu işlemden sonra ise kuracağınız işletmede imza yetkisi olan kişinin adını ve soyadını girmeniz gerekiyor.

Bu adımın ardından ise kurulmuş olan söz konusu işletmenin kuruluş yılını girmeniz gerekiyor.

Sonraki adımda ise işletmenizin hangi bölgede olduğunu seçmeniz gerekiyor. Seçenekler arasından işletmenizin bölgesini çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Sonrasında ise kurmuş olduğunuz işletme şayet esnaf ise esnaf sicil numarası, yok ticari işletme ise o zaman da ticari sicil numaranızı yazmanız gerekiyor.

Ayrıca hangi meslek grubuna bağlı olduğunuzu da belirtmeniz lazım.

Sonrasında ise faaliyet kodu seçmeniz gerekiyor. Faaliyet kodunun seçiminin yapılması için faaliyet kodu seçimi için tıklamanız gereken butonu tıklamanız gerekiyor. Buradan faaliyet kodu seçimini yapmanız isteniyor.

Faaliyet kodunu seçmek için tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki görselde kullanıldığı gibi bir ekran gelecek. Bu ekran NACE SEÇİM EKRANI olarak biliniyor. Bu alanda işletmede ne iş yaptığınız önem kazanıyor. Şayet üretim yapıyorsanız imalat yaptığınızı belirtmeniz gerekiyor. Yapmıyorsanız da imalat dışı çalıştığınızı belirtmeniz gerekiyor. Bu işlemlerin ardından ise aynı ekranda bulunan NACE ÜST KODU seçmeniz bekleniyor.

Bunu da seçtikten sonra Nace İkili Kod olarak belirtilen bölümde seçim yapmanız isteniyor. Ekran görüntüsünü sizler için aşağıya ekledik.

Bu formu doldurduktan sonra aşağıda yer alan kızım ekranınıza gelecek. Burada size uygun bölümleri seçmeniz gerekiyor. Sonrasında ise sağ alt köşede bulunan kaydet butonuna tıklamanız gerekiyor.

KOSGEB girişi için şifre gönderimi gerçekleşecek. Bunun için kullanmakta olduğunuz e-mail adresini gerekli yerlere girmeniz gerekiyor. Ayrıca iletişim bilgilerinizi de eklemeniz lazım.

Son olarak bu yaptığınız tüm işlemi onaylamanız gerekiyor. Onay için istenen yere tıklayarak tik işareti koyun. Bu tik yukarıdaki yaptığınız işlemleri onayladığınızın bir kanıtı olmak üzere işaretlendiriliyor. Yani işletme hakkında işaretlediğiniz her şeyin doğru olduğunu onaylıyorsunuz.

Bu tik aşamasını da geçtikten sonra kaydet butonuna basarak işleminizi sonlandırıyorsunuz. Unutmayın bu işlemi en hızlı şekilde halletmeniz gerekiyor. Aksi takdirde site zaman aşımı hatası veriyor ve tüm işleme en baştan başlamak zorunda kalıyorsunuz.

Kaydet butonuna basmanızın ardından karşınıza bir ekran çıkacak. KOSGEB giriş için yaptığınız bu işlemlerin ardından sizinle irtibata geçebilecek olan en yakın adresi oradan seçmeniz isteniyor. Bu seçimin ardından ise sayfada ilgili yere ait kaydet butonunu bulmanız gerekiyor. Bu butona tıkladıktan sonra ise oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifresi ile KOSGEB’e giriş yapabilirsiniz. Daha sonra ise aldığınız şifreye kobi beyannamesi oluşturmanız gerekiyor.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir