KOSGEB Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

kosgeb faizsiz kredi

Faizsiz Kredi

Ticari işletmelerin varlıklarını sürdürmek için ihtiyaç duydukları kredilerin bir bölümü devlet eli ile kullandırılan krediler olup bu kredileriz bazıları faizsiz kredi bazıları ise hibe krediler olarak kullandırılmaktadır. Hibe krediler geri ödemesiz krediler olup faizsiz krediler ise kullandırılan kredilerin yine anapara üzerinden hesaplanarak taksitlendirildiği kredilerdir.

Yani kullanılan kredi ne kadar ise kişi ya da işletmenin gerçekleştireceği geri ödemede yine aynı tutarda olur ve çekilen kredi tutarı üzerine faiz işletilmez. Hibe krediler ile karşılaştırıldığında gerek aranan şartlar daha hafif gerekse de kredi onayı alma şansı daha yüksektir. Her kredi paketinin kullandırma amacı farklı olup bu amaç doğrultusunda aranılan KOSGEB kredi şartları da değişkenlik göstermektedir.

KOSGEB Destekleri

KOBİ desteği sağlamak amacı ile kurulan KOSGEB aynı zamanda başarılı iş fikirleri olan girişimcileri de destekleyecek pek çok krediye ev sahipliği yapmaktadır. KOBİ destekleri ile pek çok işletmenin ve girişimcinin ticaret hayatına giriş yapması ve faaliyet alanlarını genişletmesine yardımcı olan KOSGEB destekleri son derece geniş bir alana sahiptir.

Bu destekler ile işletmenizin Ar-Ge çalışmaları desteklenirken aynı zamanda KOSGEB genel destek programları sayesinde de KOBİ üretim kalitelerinin arttırılması sağlanmaktadır. Yine bu kredi paketi sayesinde düşük proje hazırlama kapasitesine sahip olan KOBİ’lerin de kullandırılan KOSGEB kredi paketlerinden yararlanmalarının teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Meslek lisesi mezunları için geliştirilen KOSGEB destek kredisi ise mezun olduğu iş alanını seçmek isteyen yeni mezunların desteklenmesini sağlaması açısından son derece büyük bir öneme sahiptir.

KOSGEB Kredi Faiz Desteği

Kredi faiz desteği paketlerinin amacı KOBİ’lerin yüksek kredi faiz yükü altında ezilmelerini engellemek ve daha uygun koşullarda ihtiyaç duydukları kredi desteğini almalarını sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda KOSGEB destekleri arasında yer alan kredi faiz desteği akışı gerçekleştirilir.

2008 yılına kadar sadece kamu bankaları üzerinden verilen bu destek Bakanlar Kurulu kararnamesi ile yapılan değişikliğin ardından KOSGEB anlaşmalı kamu bankaları, özel bankalar ve katılım bankalarını da kapsamaya almıştır. Bu anlaşma sonucunda kullandırılan kredilerde kredi faiz oranı, kredi dosya masrafı gibi masrafların destek kapsamı karşılığında krediyi kullanan işletmeden değil de KOSGEB üzerinden karşılanmasını sağlamaktadır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir