Konut Kredisine Başvururken Bilinmesi Gerekenler

konut kredisinde bilinmesi gerekenler

Satın almaya karar verdiğiniz arsa veya ev gibi taşınmaz olan malların bankalar tarafından ipoteklenerek bedelinin büyük bir kısmına karşılık olarak verilen kredi çeşidine konut kredisi adı verilir. Konut kredilerinde vade seçeneği 30 seneye kadar kişilerin ödeyebilme düzenine göre değişebilmektedir. Konut kredisinin tamamen ödenmesinden sonra koyulan ipotekte kaldırılmaktadır.

Bankalar konut kredisi kullanımında konutun expertiz değerinin % 75’lik kısmına kredi çıkartır. Bazı bankalarda bu yüzde 80’lere kadar çıkabilmektedir. Bu tarz kredilerde var olan alt sınırlar bankaların hazırlamış olduğu kredi ürünlerine göre değişkenlik gösterir. Bazı kredi türlerinde alt sınırlar 30 bin TL iken, bazı kredi ürünlerinde 75 bin TL’yi bulabilir. Talepte bulunan kredi tutarlarında kredi hesaplama yöntemi sayesinde ne kadar bir faiz ödeneceği ya da ne kadar kredi kullanılabileceği ile alakalı olarak ön bilgiler alınabilmektedir.

Konut kredisine başvururken bilinmesi gerekenler dâhilinde, çekilecek olan tutar yüksek miktarda olduğundan kaynaklı kredi puanı büyük önem taşır. Bankalar var olan borçların daha önceden geçişmiş olmaması ve ödenmemiş borç olmaması gerekir. Daha önceki yıllarda kredi kartı ya da kredi ile alakalı olarak gecikmeler bulunuyorsa kredi puanınız düşer. Böyle bir durum kredi çekmek adına olumsuz etkiler yaratabilir. Öncesinde kredi sorgulama sistemi ile hesaplamış olduğunuz tutarların daha altında ya da daha üstünde kredi kullanımı yapabilmeniz tamamen kredi puanınıza bağlı bir durumdur. Bankalara başvuru yaptığınızda bankaların temsilcileri kredi puanı hesaplama yöntemi sayesinde sizin kredi alıp alamayacağını söyleyebilir.

Kendinizin online olarak yaptığınız kredi hesaplamadan sonra, hesapladığınız tutarı size verip veremeyecekleri konusunda da size yardımcı olacaklardır. Kullanılacak olan konut kredisi bir ipoteğe bağlı olduğundan kaynaklı bankalar kefil talebinde bulunmazlar. Ama kredi puanı sorgulamada puan düşük çıkarsa sizden kefil talep edebilirler. Alınacak olan kredinin faiz oranını da online şekilde hesaplayarak size en uygun olanı seçme imkânınız bulunmaktadır. Ayriyeten çeşitli sigorta işlemleri ve dosya masraflarını online şekilde öğrenme imkânınız bulunmaktadır. Konut kredisinin kullanılmasında kredi siciliniz temiz olması halinde herhangi bir zorluk yaşamazsınız.

konut kredisi kredi notu

konut kredisi kredi notu

Konut Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Günümüzde ev sahibi olma hayalleri kuran kişilerin bu hayallerine kavuşma konusundaki en büyük yardımcısı olan konut kredisi pek çok kişiyi kira ödemekten kurtarmaktadır. Henüz konut kredisi faiz oranları istenen seviyelere çekilemediği için kira öder gibi ev sahibi olmak ne yazık ki mümkün olarak görülmese de yine de peşinatı olan orta gelir seviyesi için bu istek gerçeğe dönüştürülebilmektedir. Ancak konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kredi onayı alabilmesi için belirli bir kredi notu ortalamasına sahip olmaları gerekir. Konut kredisi şartları arasında en önemlilerinden biri de konut kredisi başvuru formu dolduran kişilerin sahip oldukları kredi notu ortalamasıdır.

Konut Kredisi İçin Gerekli Kredi Notu

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerde aranılan kredi notu ortalaması kişinin kullanmak istediği kredi tutarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yüksek tutarlı konut kredisi paketleri olarak bilinen 100 bin lira konut kredisi ve üzeri tutarlı kredi paketleri için kredi notu ortalaması en az 1.700 puan ve üzeri olmalıdır.

50 bin lira konut kredisi için ise kredi notu 1.500 puan ve üzeri olursa bankalar kredi onayı verebilmektedir. Kredi notu tek başına kredi onayı alınması için yeterli olmayıp belirleyici olan önemli faktörlerden biridir. Bunun yanı sıra kişinin kredi notu ortalamasının mutlaka aylık gelir belgesi ile desteklenmesi gerekir. Yani kredi notu yüksek olsa da aylık konut kredisi taksit tutarını karşılayacak bir gelir belgesi sunamayan kişilerin kredi onayı almaları mümkün değildir.

Asgari Ücretli Konut Kredisi Kullanabilir Mi?

Asgari ücretle çalışan ya da maaş bordrosunda aylık gelirleri asgari ücret olarak gözüken kişilerin yüksek tutarlı krediler kullanmaları ne yazık ki çok zordur. Örneğin 120 ay  vadeli 100 bin lira konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin aylık ödemeleri gereken tutar 1.450 lira civarında olup asgari ücret ile çalışan kişilerin bu kredi için onay almaları mümkün değildir. Başka hiçbir düzenli ödemesi ve borcu bulunmayan asgari ücretle çalışan kişilerin 120 ay vadeli konut kredisi için kullanabilecekleri en yüksek kredi tutarı 78 bin lira civarındadır.

konut kredisi maas

konut kredisi maas

Ev Kredisi Almak İçin Ne Kadar Maaş Almak Gerekiyor?

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişiler banka kredi olanaklarına başvurmaktadır. Bankaların ev kredilerine başvuru yapmak isteyen kişilerin en önemli olan detaylarından bir tanesi de gelir faktörüdür. Ev kredisi almak isteyen kişilerin ne kadar maaş alması gerektiği konusuna alabileceğiniz cevap ise kesinlikle gelire göre değişkenlik göstermektedir.

Bankalardan ev kredisi alırken alınacak olan evin ekspertiz değerinin % 75 lik kısmına kadar finansal açıdan destek vermektedir. Bu cümleden de anlaşıldığı gibi yeni bir ev almak isteyen kişiler kredi kullansa bile evin % 25’lik kısmı kadar tutarına sahip olmak gerekmektedir. % 25’lik kısmını kendiniz tamamladığınız zaman geri kalan kısmını bankalardan kredi olanağı ile alabilirsiniz. Bankalardan kredi kullanımı yapılacağı zaman aylık kazanç ile aylık ödenecek olan tutarın orantılı olması şarttır. Bankalar kredi kullandırımı yaparken kişilerin gelirlerinin en fazla % 50’si kadar aylık taksit ödemesine olanak sağlar. Bu cümleden de kendi hesabınızı basit bir şekilde yapabilirsiniz. Yani, ev kredisi kullanmak için gerekli olan maaş hesaplaması adına aylık maaşınızın yarısını kullanacağınız konut kredisine vermeli ve ne kadar kredi kullanabileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Ev kredisi almak için ne kadar maaş almak gerekiyor, sorusunu şu şekilde kolayca örnekleyebiliriz;

Örneğin;

2000 TL maaş alıyorsanız aylık olarak 1000 TL kredi taksiti ödeyebilirsiniz. Konut kredisinin vadesi ile 1000 TL’yi çarptığınızda ne kadar konut kredisi kullanabileceğinizi basit bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayriyeten konut kredisi kullanımlarında kredi notu en önemli olan kriterlerin başında gelir. Yakın bir zamanda kara listeye girdiyseniz veya kredi notunuzda düşüklük mevcut ise konut kredisi çıkmama ihtimali oldukça yüksektir. Kredi notunuzda sıkıntı bulunmuyorsa, başka bankalardan çekilmiş olan kredileriniz mevcut ise ev kredisi çekeceğiniz banka bunların kapanmasını isteyebilir. Bu anlamda hazırlıklı olmanız gerekir. Yakın bir dönem de ev kredisi kullanacaksanız ve ev almayı düşünüyorsanız kesinlikle kredi notunuza bakmanız gerekiyor. Kredi notunuzda düşüklük mevcut ise kredi notunuzun yükseltmek için belli başlı kriterleri yerine getirmeniz gerekir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir