Konut Kredisi Ekspertizi Nedir? Nasıl Yapılır?

konut kredisi ekspertiz

Kendine ait bir ev isteyen kişilerin Konut kredisi aracılığıyla hayallerine kavuşabileceğine inanan banka müşterilerinin konut kredi kullanım oranının ne kadar olacağı ve neye göre belirlendiği çoğu müşteri tarafından merak konusu olmaktadır.

Bir konutu yapı ve fiyat bakımından kendi koşullarınıza uygun bularak konut kredisi başvurusunda bulunduysanız; başvurunuzun değerlendirilme aşamalarının en başında almak istediğiniz konutun rayiç bedelinin ne kadar ettiğidir. Çünkü bankacılık kanunlarına göre kullanacağınız kredi miktarı almak istediğiniz konutun fiyatının en fazla % 75 ini karşılamaktadır.

Mortgage adı verilen yasa gereğince bu değerleme işlemleri ise bağımsız değerleme kuruluşları tarafından yapılmaktadır. Konut kredisi ekspertizi nedir? Sorusunun cevabı işte bu yasada belirtilmiştir. Bankalar verecekleri kredi miktarlarını belilerken işte bu bağımsız değerleme kuruluşlarından ücret karşılığında hizmet talep ediyor. Yani almak istediğiniz evi değerlemeye gelen uzman kredi kullanmak istediğiniz bankanın çalışanı olmamakla birlikte özel ve bağımsız bir firma çalışanı olarak bankaya yapmış olduğu değerlemeyi rapor halinde sunan kişidir. Bu işi yapan kişilerin ve çalıştıkları bağımsız firmaların eksper, gayrimenkul değerleme ve konut değerleme lisans ya da sertifikasına sahip olması gerekmektedir.

konut kredisi ekspertizi

konut kredisi ekspertizi

Banka tarafından değerleme yapması talep edilen eksper görevlendirildiği gayrimenkul ya da konutu en ince detayına kadar inceler. Yapılan incelemelerde öncelikli olarak şu kriterlere dikkat edilmektedir. Evin inşaat durumu, yaşı, ölçüsel büyüklüğü, konutun bulunduğu mevkii, şehir, konum, aynı konumda bulunan diğer konutların değerleri ve gayrimenkulün yapımında harcanan maliyet rapor olarak hazırlanır ve bu hazırlıklar bittikten sonra alım işlemleri tapu dairesinde sürdürülmeye devam eder.

Tapu dairesinde konutun ipotek, şerh, irtifak haklarının durumu araştırılarak belediye tarafından ruhsat ve projeye sahip olup olmadığı incelenerek sonuçlar rapora işlenir ve kredi talebi yapılan bankaya raporlar iletilir. Banka raporları kendi prosedürlerine göre işleyip inceledikten sonra kredinin verilmesinde herhangi bir sakınca görmediği takdirde krediyi müşterisine teslim eder.

Bu aşamanın ardından alıcı ve satıcı şahıslar tapu da satış işlemini gerçekleştirir. Bu işlem gerçekleştirilirken banka avukatları da kredi kullanım bedeli süresince borcu bitene kadar alınan konuta ipotek işlemlerini gerçekleştirir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir