Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Herkes kendine ait, başını sokabileceği bir evi olmasının hayaliyle yıllarca çalışır. En sonunda kendini hazır hissettiğinde ev alma telaşına girer. Ama birçok insan nasıl kredi alınır, Konut kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir konularında pek az bilgiye sahiptir. Bu yazımızda sizlere bu konuda dikkat etmeniz gereken hususlarda önerilere bulunacağız.  Sizler için yapılması gerekenleri sıraladık.

Konut kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir.

1 )  Kredi Notunuzu Kontrol Edin

Kredi kullanmayı istiyorsanız öncelikle kredi puanınız, yani kredi notunuza bakmanız gerekir. Bankanızdan bununla ilgili resmi yazıyı alabilirsiniz. Ki kredi çekme aşamalarınızda işinize yarayacaktır. Kredi notunuz çok düşükse, bankanız size kredi vermeyi ret edecektir. İyi bir kredi notunuz varsa, banka sizlere kredi vermek için hemen yeşil ışığı yakacaktır. Bu sebeple tüm ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız kredi notunuzun yükselmesine ve rahatlıkla kredi çekme olanağına sahip olmanıza çok faydalıdır.

2 ) Ne kadar peşinat verebileceğinizi hesaplayınız.

Kredi notunuzu kontrol ettikten sonra, ne kadar peşinat vereceğinizi hesaplamanız gerekiyor. Çünkü bankalar alacağınız evin ekspertiz değerinin %80’ini ödemeyi kabul eder. Geriye kalan %20’lik kısmı sizin peşinatla kapatmanız gerekiyor. Yeterince peşinatınız yoksa bu ev alanız konusunda size engel olacaktır.

3 – Acil Durumlar İçin Maddi Bir Hazırlığınız Var mı?

Büyük bir hevesle ev arıyor ve alacağınız evin hayalini kuruyorsunuz. Konut kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir yazımızda size önerimiz; Öncelikle düşünmeniz gereken şeylerden biri de, ev kredisi ödediğiniz dönemlerde çıkabilecek acil durum harcamalarınızı karşılayacak bir maddi seçeneğiniz var mı?  Haliyle kredi ödemeleri başladığı anca bütçenizde de değişiklikler olacaktır. Bu durumda, herhangi bir acil durumda kullanabileceğiniz maddi bir seçeneğinizin olması şarttır. Kredi ödemelerinde aksaklık olmaması gerektiğini unutmayınız.

4) Ev Alırken Acele Etmemeli En İyi Evi Seçmelisiniz

Ev alma konusunda acele etmemenizi öneririz. Ev alırken konumu önemlidir. Merkeze, çarşıya, caddeye, ulaşıma, okula, hastaneye vs. yakın olması evin değerini arttırır. Ve binanın yaşı da büyük önem arz eder. Çok fazla eski binalar tercih edilmezler. Yatırım olarak almak istiyorsanız bu evi kiralamanız da satmanız da zor olacaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca yeni binalara bakmalısınız.  Alacağınız evin hangi katta olduğu önemlidir. Genellikle ara katlar tercih edilir. Eğer 4 ya da 5. Katta ise asansörlü olup olmadığına bakın. Ev içinin m2 si ve tadilat isteyip istemediği de önemlidir. En önemli konu ise evin iskânının olup olmadığına mutlaka bakın.

5) Bankaların Kredi Faiz Oranlarını Karşılaştırın

Konut kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir konusunda en önemli olanlardan biri de konut kredisi çekim öncesinde dikkat etmeniz gerekenlerdir. Konut kredisi çekmeden önce tüm bankaların faiz oranlarını ve şartlarını karşılaştırma yapmalısınız. Bu konuda birçok karşılaştırma siteleri karar vermenizde size yol gösterici niteliğindedir. Karşılaştırma yapmadan banka seçimi yaptığınız takdirde, belki düşük taksit ödediğinizi düşüneceksiniz ancak ödeyeceğiniz masraflar ya da toplam geri ödemeniz yüksek olsa dahi bu durumdan haberdar olamadığınız için zarar edebilirsiniz.

6) Eğer Alacağınız Evde Kiracı Varsa

Alacağınız konutta bir kiracı oturuyorsa yapılan kira kontratını inceleyiniz. Kiracı tahliye taahhüdü vermiş ise tahliye taahhüdündeki tarih ile kontrat tarihini karşılaştırınız. Evi aldığınızda kendiniz oturacaksanız, kiracıyı noter kanalıyla bilgilendirerek 2 ay içinde daireyi boşaltmasını isteyiniz. Eğer kiracı konutta oturmaya devam edecekse mutlaka yeni bir kontrat yapmalısınız.

7) Yasal İzinleri Kontrol Edin

Konut kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir yazımızda en önemli noktalardan birisi de; Konutun kat irtifakının, iskânın, yani yapı kullanım izninin alınıp alınmadığını kontrol edin. Alacağınız konut aile konutu ise eş muvafakat namesi mutlaka alınmış olmalı. Alınmaması halinde ileride açılacak tapu iptal davasında tapu devredilse bile tapu iptaliyle karşı karşıya kalınması söz konusu Konut kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir sorunuzun içinde yer alır.

8) Ev Satış Değerinin Doğru Gösterildiğinden Emin Olun

Tapu işlemleri için konutu alacağınız değer üzerinden beyan etmelisiniz. Tapu harcı ödemesi, beyan edilen satış bedeline göre yapıldığı için tapu işlemi sırasında düşük bir bedel beyan ederseniz eğer, daha düşük tapu harcı ödersiniz. Hâlbuki bu konu Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yakın takip edildiği için, hem alıcıya hem de satıcıya geriye dönük önemli cezalar kesilebilmektedir.

Konut kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir yazımız umarım size faydalı olmuştur. Son olarak ekleyeceğimiz konu ise; Eğer geliriniz bankanın size önerdiği eşit taksitli ödeme planındaki taksit tutarını ödemeye yetmiyorsa bankadaki müşteri temsilcisinden farklı ödeme planı alternatifleri çalışmasını isteyin. Mesela artan taksitli kredi ödeme planıyla bugün ödeyeceğiniz taksitleri düşürüp ileride alabileceğiniz maaş zamlarını da dikkate alarak senelik ufak artışlarla devam eden şekilde geri ödemenizi tamamlayabilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir