Kırmızı Kalem Yiyen (Yasal Takibi Olan) Kredi Çekebilir mi?

kirmizi kalem yiyenlere kredi

Bankalar nezdinde kırmız kale yiyen kredi çekebilir mi? Sorusuna rağmen kredi çekmek istiyorsanız kırmızı kalemin ne olduğundan haberiniz yok demektir. Bankalardan çekmiş olduğunuz krediler sonrasında eğer ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmıyorsanız, bu durumda kredi notunuz etkilenmeye başlayacaktır. Var olan kredi borcunun 2 ay bile zamanında ödenmemesi halinde hem kredi notunuz düşecek hem de ceza niteliğinde faiz ödeyeceksiniz.

Kredi taksitleriniz 90 günlük süre zarfında gecikme yaşarsa bankalar sizlerin kullanılan krediyi ödeyemeyeceğinizi düşünecek ve bu durum için yaptırım uygulamaya başlayacaktır. Bu tarz bir durumda var olan tüm bankalar avukat aracılığı ile borcun ödenmesi için 1 haftalık bir süre tanır. Bu nokta ise kritik olan bir noktadır. Bankalar borcun tamamının ödenmesini ister. Sizlerde bu süreçte kırmızı kalemi yer ve olumsuz bir sürece girersiniz. Bu tarz duruma düşen kişiler borçlarını taksitlendiremez ve kırmızı kalemden de kurtulmaz

Kırmızı kalem yemiş olan bir kişi bankaların hizmetlerinden yararlanamaz. Tüm bankalar müşterilerine kredi kartı ya da kredi verirken ilk olarak kredi notuna dikkat eder. Bundan kaynaklı olarak kırmızı kalem yemiş bir kişinin kredi alabilme imkânı oldukça düşüktür. Kırmızı kalem, artık kredi ya da diğer ürünleri kullanamayacağınız anlamı taşır. Bankalar bu tarz durumlarda risk almayı sevmez. Kırmızı kalem durumuna düşmemek için borçların zamanında ödenmesi gerekir.

Günümüz şartlarında ise kırmızı kalem yiyen kişilerin sayısı fazlasıyla artmıştır. Bundan kaynaklı olarak da bankalar müşteri bulmakta zorlanmaktadır sicili kötü olan ve kötü sicilini sonrasında var olan borçları kapatmak şartıyla düzeltmeye çalışan kişilere bazı bankalar kredi olanaklarını sunar. Ama bu durum tamamen müşteri ile banka arasında oluşabilecek olan ilişkilere bağlıdır.

Bankalar bu işlemi belli başlı müşterilerine yapmaktadır. Sicilinde sıkıntı olan kişilere hangi banka kredi verir için şu banka bu banka demek doğru olmayacaktır. Bu tarz bir ayrım yapılmaz. Bundan kaynaklı olarak kırmızı kalem yiyen kişiyseniz ve kredi kullanmaya ihtiyacınız varsa birazcık da bankaların keyfine kalmış bir durumdasınız demektir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir