Kadın Girişimciler KOSGEB’den Nasıl Kredi Alabilir?

kosgeb kadin girisimci kredisi

KOSGEB kadın girişimcilere yaklaşık olarak 50 Bin TL civarında hibe devlet destekli kredi imkanı sunulmaktadır. Kadın girişimcilere destek amaçlı olarak sunulan kadın girişimci kredisi en çok ev hanımlarının işine yaramakta ve büyük kapıları aralamaktadır. KOSGEB tarafından yapılmakta olan bu 50 bin liralık destek sadece 2016 yılından itibaren yürürlüğe girmiştir. Bu sermaye için şartları sağlayan kişilerin hızlı ve biran önce başvuru merkezlerine ya da internet sitesindeki formu doldurarak başvurularını doldurmaları gerekmektedir. Başvuran ev hanımları incelendiğinde ise en çok ev yemekleri yapan yerler, lokanta, pastane, kafeterya, kafe, çay evi, hamur işleri, hazır yemek üretimi, ayakkabı, giyim, tuhafiye, kuaför gibi başlıca kadınları barındıran sektörlerde kullanıldığı görülmektedir.

Kadın girişimcilerin yapması gereken ilk işlem nedir?

Kadın girişimci hibe kredisi alma şartlarından faydalanmak isteyen kişiler öncelikli olarak Uygulamalı Girişimcilik Sertifikalarının olması gerekmektedir. Bu sertifikanın olması mutlaka şart olmaktadır. Çünkü bu sertifika olmadan herhangi bir başvuru incelemesi dahi olmamaktadır.

Uygulamalı Girişimcilik Sertifikaları nedir, ne işe yarar?

Eğer elinizde bu sertifika bulunmuyorsa bu kurslara gitme hakkı on sekiz yaşını geçmiş kişilere verilmektedir ayrıca bu tür kurs hizmetleri de tamamen ücretsiz olarak verilmektedir. Kurs başvurularını ise daha çok İŞ-KUR veya KOSGEB ofislerinden yapabilirsiniz. Kursların açılış ve kapanış olan tarihlerini bu tür yapılanmaların internet sitelerinde açıkça görebilirsiniz. Kursa katılan ve kurstan başarı ile ayrılan kişiler için ise başvuru açılmaktadır ve bu tür kurslardan mezun olunması nedeniyle de bir takım bilgilere sahip olunmaktadır. Hem sahip olunan bilgiler hem de daha sonrasında edinilecek iş tecrübeleri sayesinde kadın girişimciler ilerleyen zamanlarında yanlarında birçok çalışana ada ev sahipliği yapacaklar. Böylece hem kendileri kazanırken hem de yanında çalışan ve çalışacak olan kiiler de ekmeğini evine götürebilecek derecede bir kazanca sahip olacaktır.

kosgeb kadinlara kredi

kosgeb kadinlara kredi

Kadın girişimcilerin daha çok onay almasının nedeni ise ülkemizde pek fazla kadın girişim örneğinin bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Avrupa birliği uyumluluk sürecinde kadınların ve erkeklerin ülke ekonomisine katkıda bulunmasının şart olması nedeniyle bu tür hizmetler gün geçtikçe artmaktadır.

KOSGEB İş Kurma Kredisi

Kendi işimin sahibi olmak istiyorum diyen kişilerin desteklenmesi ve başarılı projelerin hayata geçirilmesinin sağlanması amacı ile KOSGEB her yıl düzenli olarak iş kurma kredisi kullandırmaktadır.

Bu krediyi bankalar tarafından kullandırılan diğer kredilerden ayıran en önemli fark faizsiz kredi desteği verilmesidir. Yine aranılan şartları taşıyan kişilere aynı zamanda geri ödemesiz kredi olarak ta bilinen hibe kredi desteği verilmektedir. Bu sayede iş yerinizi çok daha kolay şartlar altında açmanız güvence altına alınmış olur.

KOSGEB İşyeri Açma

İşyeri açma kredisi kullanarak kendi işinin patronu olmak isteyen kişilere sunulan farklı seçenekler bulunmakla beraber bu kredilerden kullanmak isteyen kişilerin mutlaka ilgili eğitim programlarına katılmaları zorunludur. KOSGEB yeni girişimci desteği almak isteyen kişilere yönelik olarak gerçekleştirilen girişimcilik eğitimi programları ile girişimciliğin püf noktaları öğretilerek kurulan işletmelerin daha sağlıklı bir şekilde yollarına devam etmeleri amaçlanmaktadır.

Bankalar tarafından kullandırılan işyeri açma kredisi paketleri bulunmakta olup bu paketlerden yararlanmak isteyen kişilerin onay almaları çok daha kolayken ancak bankalar tarafından verilen krediler de gerek yüksek oranlarda faiz işletilmesi gerekse de dosya masrafı gibi ek giderlerin çıkartılması büyük dezavantajlar olarak görülmektedir. Özellikle de genç girişimcilere ve meslek lisesi mezunlarına sağlanan KOSGEB girişimci destekleri 50 bin lira hibe kredi desteği verilmesi açısından çok önemlidir.

KOSGEB Hibe Kredi

KOSGEB hibe alma şartları ne kadar ağır gibi görünse de kredi onayı verilmesi durumunda geri ödemesi kredi kullanımına izin verilmesi çekilen tüm zorlukların önüne geçmektedir. Özellikle de kendi işimin patronu olmak istiyorum diyen kişiler için kaçırılmayacak büyük bir fırsat olarak görülmesi gereken hibe kredi paketleri belirli aralıklar ile kullandırılmaktadır.

Başvuruların çok yoğun olması ve kullandırılacak olan toplam kredi tutarının sınırlı tutulması nedeni ile hem hibe kredi duyurularının yakından takip edilmesi hem de ön hazırlık yapılması çok önemlidir. Hibe kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka KOSGEB girişimcilik eğitimi programlarına katılmaları ve bu eğitim programının sonunda verilen girişimcilik sertifikası almış olmaları gerekir. Bu nedenle hali hazırda açıkta bulunan eğitim programlarına katılmak yapılabilecek en iyi ön hazırlıklardan biri olacaktır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir