İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

işsizlik maaşı nasıl alınır

Devletimizin sosyal devlet olma yolunda attığı en büyük adımlardan birisi, uygun şartları taşıyanlara ödemiş olduğu işsizlik maaşı ödeneğidir. Sigortalı çalışırken işten çıkaranları kapsayan işsizlik maaşını alabilmek için, belirli şartları sağlıyor olmak gerekmektedir. Aksi halde, işsizlik maaşı ödeneği almak mümkün değildir. Bu yazımızda bu şartların neler olduğu hakkında bilgiler vererek, işsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir? Gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı almak için, gerekli şartları taşıyor olmak gerekmektedir. İşsizlik maaşı nasıl alınır? Sorusunu kapsayan bu şartlar, aşağıdaki gibidir. Bu şartları sağlayamayan bireylerin, işten çıkarılmış olsalar dahi işsizlik maaşı alabilmeleri mümkün değildir.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşı alabilmek için aranan ilk şart, çalışanın işten çıkarılmış olmasıdır. Ancak işten çıkarılma sebepleri arasında yüz kızartıcı gerekçelerin olması, işsizlik maaşı ödeneği almaya engel bir durumdur. Yani herhangi bir yüz kızartıcı suç işlemeden işten çıkarılmış olmak, işsizlik maaşı alma şartları arasındadır. Kendi isteğiniz haricinde işten çıkarılma durumları, esas olan ilk şarttır.

İşsizlik maaşı almanın şartları arasında yer alan bir diğer etken ise, aynı iş yerinde 120 gün sigortalı olarak çalışmış olmaktır. Bu şartında sağlanmadan işsizlik maaşı alınması, maalesef mümkün değildir. Bu şartı da sağlamanız halinde, işsizlik maaşı alabilmek için geriye tek bir şart kalıyor.

Son şart ise, son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigorta priminin yatmış olması gerekmektedir. Bu şartı da sağlayarak işten çıkarılmış iseniz, işsizlik maaşı almak için gereken evraklar ile birlikte İŞKUR’a başvuru yapabilirsiniz. Aşağıda, işsizlik maaşı almak için gerekli evraklar listesi yer almaktadır.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Evlilik Nedeni İle İşten Ayrılan Bayanlar İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Bir bayan evlendikten sonra bir yıl içerisinde iş yerinden evlilik tazminatını alarak işten ayrılabilir. Kendi isteği ile işten ayrıldığı için işsizlik maaşını almaya hak kazanamaz. Fakat bayanların işsizlik maaşı almaları için bir şanları var. Bu aslında kanunda bir açık olarak görülebilir.  Evlilik nedeni ile işten ayrılan bayan işsizlik maaşı alabilir. Nasıl işsizlik maaşı alır sorusuna yanıtı aslında çok basit.

İşten ayrıldığı gün farklı bir iş yerinden sigorta girişi yapılır ve ardından oradan da çıkartılırsa işsizlik maaşı almaya hak kazanır. Yani 31.10.2018 tarihinde iş çıkışı verilen bir kişi aynı gün yani 31.10.2018 tarihinde farklı bir iş yerinde sigorta girişi yapılır ardından bir hafta sigorta girişi yatırıldıktan sonra işten ayrılırsa İŞKUR’a başvurup işsizlik maaşı alabilir. Evlilik nedeni ile işten yarılan bayanların işsizlik maaşı almaları işte bu kadar basit.

İşsizlere, Çalışmayanlara Kredi Veren Bankalar
Çalışmayan, İşsizler Kredi Kartı Alabilir Mi?
İşsiz Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Evraklar

İşsizlik maaşı almak için gerekli evraklar 3 adet olup, bu evrakların temini oldukça basittir.

Nüfus cüzdanı ile birlikte, işveren tarafından düzenlenmiş olan işten çıkarıldığınıza dair bir beyan, işsizlik maaşı almak için gerekli evraklardır. Bunların haricindeyse, doldurulmuş işsizlik maaşı başvuru formunun da İŞKUR’a sunulması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

İşsizlik maaşı başvurusunu direkt olarak İŞKUR müdürlüğüne yapabileceğiniz gibi, iskur.gov.tr adresinden de yapabilirsiniz.

işsizlik maaşı nasıl alınır şartları nelerdir 2

işsizlik maaşı nasıl alınır şartları nelerdir 2

İşsizlik Maaşı Ne Kadar ve Kaç Aydır?

İşsizlik maaşı nasıl alınır? Sorusundan sonra sıklıkla sorulan bir diğer soruda, işsizlik maaşının ne kadar olduğu ile alakalıdır. İşsizlik maaşı ödeneği, kişinin aldığı maaşa göre brüt %40 ile %80 arasında değişiklik göstermektedir. 2018 yılı itibariyle en düşük işsizlik maaşı 711 TL iken, en yüksek işsizlik maaşı ise 1.422 TL olarak belirlenmiştir.

En fazla işsizlik maaşı alma süresi ise, 10 ay ile sınırlandırılmıştır. Yani yukarıdaki şartların her defasında sağlanması durumunda, 10 ay boyunca işsizlik maaşı almak mümkündür.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

İşsizlik maaşları, PTT üzerinden yapılmaktadır. Bunun için bir hesap açtırabileceğiniz gibi, kimliğinizi ibraz ederek PTT şubelerinden maaşınızı almanızda mümkündür. PTT Bank üzerinden hesap açtırmanız halinde, işsizlik maaşınız hesabınıza da yatırılmaktadır.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir