İşsizlik Maaşı Başvuru İçin Gerekli Belgeler Evraklar Nelerdir?

işsizlik maaşı almak için gerekli evraklar

İşsizlik maaşı başvuru için gerekli belgeler evraklar nelerdir? Sorusuna cevap vereceğimiz yazımızda, işsizlik maaşı ile ilgili diğer detaylara da yer verdik.

İşsizlik maaşı; belirli şartları karşılayan kişilerin işsiz kalmaları durumunda, devlet güvencesinde olan ve devlet tarafından ödenecek maaş olarak tanımlanmaktadır.

İşsizlik maaşı için her çalışanın maaşından prim kesiliyor olsa da, bu imkandan yararlanabilmek için, gerekli şartların sağlanması gerekmektedir. Peki işsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? İşsizlik maaşı başvuru için gerekli belgeler evraklar nelerdir? Tüm detaylar yazımızın devamında.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı başvurusu yapabilmek için, gerekli çalışma koşullarını sağlamak temel şarttır. Sonrasında işsizlik maaşı başvuru için gerekli belgeler evraklar tamamlanarak, başvuru merkezlerine müracaat edilmesi gerekir.  Ayrıca internet üzerinde e-devlet yardımı ile işsizlik maaşına başvuru yapılabilir.

 

İnternet Üzerinden İşsizlik Maaşı Başvuru

İnternet üzerinden turkiye.gov.tr sitesine girerek e-devlet şifreniz yardımı ile işsizlik maaşına başvuruda bulunabilirsiniz. Direk başvuru yapacağınız site adresine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.  Edevlet şifrenizi girerek gerekli adımları takip ettiğinizde başvuruyu tamamlamış olursunuz.

 

edevlet işsizlik maaşı başvuru

İşsizlik Maaşı Başvuru İçin Gerekli Belgeler Evraklar Nelerdir? edevlet işsizlik maaşı başvuru

 

İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? Sorusunun cevabından önce, işsizlik maaşı alma şartları hakkında kısa bilgiler verelim.

İşsizlik maaşı alma şartları şunlardır:

  • Her şeyden önce, işten çıkarılmış olmanız gerekmektedir. İşten çıkarılma sebepleri arasında, kesinlikle yüz kızartıcı bir suçunuzun olmaması da, bu şartlardan birisidir. İş yerinin iflas etmesi ya da yüz kızartıcı suçlar dışında işten çıkarılmış olmanız, işsizlik maaşı alma şartları arasında ilk koşuldur.
  • İşsizlik maaşı alma şartları arasındaki bir diğer koşul ise, işten çıkarılmadan önce 4 aylık yani 120 günlük SGK priminizin yatmış olması gerekir.
  • Son 3 sene içerisinde minimum 600 gün işsizlik sigortası priminizin ödenmiş olması da, işsizlik maaşı alma şartları arasında yer almaktadır.

Yukarıda bahsedilen işsizlik maaşı alma şartları sizde mevcutsa, işsizlik maaşı başvuru için gerekli belgeler evraklar hazırlanarak işsizlik maaşı başvurusu yapabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Başvuru İçin Gerekli Belgeler Evraklar Nelerdir?

İşsizlik maaşı almanın şartları sağlandıktan sonra en fazla sorulan İşsizlik Maaşı Başvuru İçin Gerekli Belgeler Evraklar Nelerdir? Sorusunun cevabını verelim. İşsizlik maaşı başvuru için gerekli belgeler evraklar listesi, aşağıda yer almaktadır.

  • İşsizlik maaşı başvurusu yapmak için, kimlik belgenizin yanınızda olması gerekmektedir.
  • İşveren tarafından düzenlenmiş olan ve işten ayrıldığınızı gösteren işten ayrılma bildirgesi.

Bu iki belgenin dışında, işsizlik maaşı başvuru formunu doldurarak işsizlik maaşı başvuru merkezine müracaat etmeniz yeterli olacaktır.

 

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

İşsizlik maaşı başvuruları, dönem dönem İŞKUR üzerinden de alınıyor olsa da, yeni düzenleme ile birlikte e-devlet kapısı üzerinden de yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle, e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-devlet şifresi almak için, PTT şubelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir