İşsizlik maaşı alan ve almaya hak kazanan bireyler, İşsizlik maaşı aldıkları süre zarfı boyunca genel sağlık sigortasından yararlanmaya devam edebilirler. Özellikle pandemi döneminde birçok firmanın çalışanlarını zorunlu olarak ücretsiz izne göndermesi ve devlet tarafından ödenen işsizlik maaşı hakkında en çok merak edilenleri yazdık.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınabilir

İşsizlik maaşı alabilmeniz için öncelikle belli bir zaman çalışmış ve sigorta primlerinizi yatırmış olmanız lazım. İşsizlik maaşı alabilmeniz için diğer bir şart ise çalışıyor olduğunuz kurumdan kendinizin istifa etmemiş olmasıdır. Sizin işten kovulmanız veya iş yerinizin kapanması gibi durumlarda işsizlik maaşından faydalanmaya başlayabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Alabilmek İçin Belli Bir Çalışma Süresi Gerekiyor Mu?

İşsizlik maaşı alabilmek için tabi ki belli bir süre çalışmış olmanız gerekmektedir.

  • 600 gün boyunca primlerinizi ödemişseniz ve sigortalı olarak çalışmışsanız işten çıkarıldığınızda size 180 gün,
  • 900 gün boyunca primlerinizi ödemişseniz ve sigortalı olarak çalışmışsanız işten çıkarıldığınızda size 240 gün,
  • 1080 gün boyunca primlerinizi ödemişseniz ve sigortalı olarak çalışmışsanız işten çıkarıldığınızda size 300 gün.

Boyunca size işsizlik maaşı ödemesi yapılır.

Sağlıktan Yararlanmak İçin Ek Bir Şey Yapmak Gerekli Mi?

Eğer işsizlik fonundan maaş alıyorsanız siz ve bakmakla yükümlü olduğunuz eşiniz, çocuklarınız veya anne, babanız artık siz hangisine bakmakla yükümlüyseniz hepiniz birden sağlık alanındaki sigortanızdan maaşınız yattığı sürece faydalanmaya devam edebilirsiniz. Hastalık dışından bir de hamile olmanız durumu söz konusu olabileceği için işsizliğiniz süre zarfı boyunca analık sigortanızda yatmaya devam edecektir.

İşsiz Kalınan Süre Zarfında Emeklilik Sigortası Yatar MI?

İşsiz kaldığınız süre de iş kazası ve mesleki hastalıklar, analık sigortanız yatmaya devam eder, fakat emeklilik sigortanız bu süre boyunca yatmayacaktır. Yani siz eğer kusurunuz olmaksızın, bir işten çıkarılmışsanız gerekli makamlara başvuru yaparak işsizlik maaşı uygulamasından faydalanmaya başlayabilirsiniz. Tabi en az üç yıl boyunca çalışmış olması ve çalıştığı süre zarfı boyunca minimum 600 gün sigorta primin yatmış olması.  Bu şartlar sağlandığı zaman sizde işsizlik maaşınızı alabilir ve işsiz kaldığınız süre zarfı boyunca genel sağlık sigortasından faydalanabilirsiniz. Hem siz hem de bakmakla yükümlü olduklarınız sizin işsiz kaldığınız dönem boyunca mağdur olmayacaktır.

SGK Ödemelerinde 5 Yıllık Zamanaşımı