İş Kurmak İstiyorum Diyenler İçin İş Planı

kredi-kartı-borcu-yapılandırma-borcu-bitince-kredi-kartım-açılır-mıkredi-kartı-borcu-yapılandırma-borcu-bitince-kredi-kartım-açılır-mı

İş kurmak istiyorum diyorsunuz ama elinizde bir plan yok. Bir önceki yazımızda iş kurmak istiyorum diyenler için yol haritasını işledi. Şimdide iş kurmak istiyorum diyenler için iş planı yazısı hazırladık.  İş planı, başarılı bir iş için anahtar içeriktir ve çoğu zaman göz ardı edilir. Makalemizde, bireyselleştirilmiş bir iş planının nasıl oluşturulacağını ve araçları kolaylaştırmak için nasıl kullanacağınızı gösterir.

İş planı nedir?

İş planınızın birincil değeri, iş girişimlerinizin tanımı ve analizi de dahil olmak üzere, iş ortaklığınızın ekonomik uygulanabilirliğinin tüm yönlerini değerlendiren yazılı bir çerçeve oluşturmak olacaktır. Bir iş planının hazırlanmasının ve sürdürülmesinin, büyüklüğü veya doğası ne olursa olsun, herhangi bir işletme için önemli olduğuna inanıyoruz. İşletmenizin değişen ekonomisini doğru bir şekilde değerlendirirseniz, planınız bir finansman aracı kadar faydalı bir yol haritası da sağlayacaktır. Ancak potansiyeli yanlış hesapladıysanız, iş planınız başarısızlığa yol açan bir yol haritası olabilir.

Arama motorları, kütüphaneler ve kırtasiyeler belirli işletmeler için hazır planlar satan kaynaklar sağlar. Ancak, planınızın yegane yazarı olmanız bizim tavsiyemizdir. Planı kendi kendinize yazın.

Bir iş planı oluşturmanın, işletmenin büyüklüğünden bağımsız olarak, ihtiyatlı bir girişimci için önemli bir adım olduğunu unutmayın.

Yeni başlayan girişimcilerin çoğu iş planlarını yazma konusunda isteksiz olduklarını unutmayın. Bu nedenle, bu makalede ilerlerken planın her bir bölümünü tamamlamanız şiddetle tavsiye edilir. 

Planınızın tüm başlangıç ​​varsayımlarının doğru olmasını beklemeyin. Bunun yerine, iş planınıza, gerçek çalışma deneyimlerine uyum sağlamak için sık sık gözden geçireceğiniz ve değiştireceğiniz bir değerlendirme olarak bakın. Örneğin, devam eden likidite sağlamak için nakit akış projeksiyonunuz sık sık güncellenmelidir (nakit tükenmez).

İş planınız, işinizin akışını planlamak için yol haritanız olacak. Ancak başlangıçta, yüzeye çıkacak tüm değişen koşulları öngöremezsiniz. İşi kurduktan sonra, planınızı düzenli olarak gözden geçirmeniz ve güncellemeniz önemlidir.

pybs-kazanınca-ne-olacak

pybs-kazanınca-ne-olacak

Neden Bir İş Planı Yapıyoruz?

 

İş planınız birkaç şekilde faydalı olacaktır.

 • İlk ve en önemlisi, uygun bilgi ve analizi kullanarak hedefinizi tanımlayacak ve odaklayacaktır.
 • Borç verenler, yatırımcılar ve bankalar gibi önemli ilişkilerle uğraşırken bir satış aracı olarak kullanabilirsiniz.
 • İş planınız, planlama sürecinizdeki eksiklikleri ve / veya zayıflıkları açığa çıkarabilir.
 • Planınızı, planladığınız iş alanında çalışanlar da dahil olmak üzere, size değerli tavsiyelerde bulunacak olan fikir ve önerileri almak için kullanabilirsiniz. Çok sık olarak, girişimciler potansiyel olarak felaket hatalarından kurtarabilecek uzmanlardan faydalanmaksızın ilerlerler.

 

  İş Planında Nelere Dikkat Edilmeli

Uzun vadeli, gelecek projeksiyonlara bazı makul sınırlamalar getirin. (Uzun vadeli, bir yıldan fazladır.) Bu noktada, kısa vadeli hedeflere bağlı kalın ve işiniz ilerledikçe planı değiştirin. Çok sık, uzun mesafe planlaması anlamsızlaşır çünkü işinizin gerçekliği ilk konseptinizden farklı olabilir.

İyimserlikten kaçının. Aslında, iyimserliği dengelemek için, sermaye gereksinimlerini, zaman çizelgelerini, satışları ve karları öngörmede son derece muhafazakar davranın. Birkaç iş planı, ne kadar paraya ve zamana ihtiyaç duyulacağını doğru bir şekilde tahmin ediyor.

Anlaması zor dil veya açıklamalardan kaçının. İş arkadaşlarınız durumunda stratejilerinizi heceleyin.

Tamamen işinizin benzersizliğine ve hatta patentli bir icada bağlı kalmayın. Başarı, işletmeleri büyük ekonomilerle başlatanlar ve büyük icatlar olması gerekmeyen kişilere geliyor.

İş Planı Formatı

İş Planı formatı, iş amaçlarınız ve hedefleriniz için kritik olan tüm faktörlerin sistematik bir değerlendirmesidir. Planınıza göre uyarlayabileceğiniz bazı önerilen konular şunlardır:

Bir Vizyon Bildirimi:  Bu, iş amacınızın ve amaçlarınızın kısa bir özeti olacaktır.

İnsanlar:  Bugüne kadar başarınızın en önemli bileşeni kendiniz olacak. Önceki iş deneyiminizin yeni işinize nasıl uygulanacağına odaklanın. İşe başlamakla ilgilenecek her biri için özgeçmişinizi bir tane hazırlayın. Gerçek olun ve sahtelikten kaçının. İş Planınızın bu kısmı, borç verenler, yatırımcılar ve satıcılar da dahil olmak üzere ilişkilerinizde bulunacak kişiler tarafından çok dikkatli bir şekilde okunacaktır.

Anahtar işlevi gerçekleştirme yeteneğinden yoksunsanız, bunu iş planınıza dahil edin. Örneğin, personel yetiştirme yeteneğinden yoksunsanız, bu eksikliği nasıl telafi edeceğinize dair bir açıklama ekleyin. Planınıza bir ortak ekleyebilir (içinde tartışabilirsiniz) veya sahip olmadığınız becerileri sağlayacak kilit kişileri işe almayı planlayabilirsiniz. Tüm istediğiniz yönetimin biyografilerini ekleyin.

İş Profiliniz:  İstediğiniz işi tanımlayın ve tam olarak bunun nasıl ilerleyeceğini açıklayın. Hizmet vermeyi düşündüğünüz uzmanlık pazarına odaklanmaya çalışın. Kural olarak, uzmanlar uzman olmayanlardan daha iyidir.

Ekonomik Değerlendirme:  İşletmenizin bir parçası olacağı ekonomik ortamın tam bir değerlendirmesini yapın. İşinizin, ilgileneceğiniz düzenleyici kurumlar ve demografiler için nasıl uygun olacağını açıklayın. Eğer uygunsa, yerel planlama departmanlarından normal olarak temin edilebilen demografik çalışmalar ve trafik akışı verileri sağlayın.

Nakit Akışı Değerlendirmesi:  Sermaye gereksinimlerinizi birleştiren bir yıllık nakit akışını ekleyin. Neyin yanlış gidebileceğini ve sorunları nasıl ele almayı planladığınızı değerlendirmenizi ekleyin.

Pazarlama Planı ve Genişleme Planları:  Genişleme planınız, piyasaya sürülmeden önce piyasaları ve ürünleri nasıl test etmeyi planlamanız gerektiğini açıklamalıdır.  .

Hasar Kontrol Planı:  Tüm işletmeler tehlike durumları yaşayacaklardır. Hayatta kalma, onlarla baş etmeye ne kadar hazır olduğunuza bağlı olacaktır. Hasar kontrol planınız işiniz için potansiyel tehditler ve bunların üstesinden nasıl geleceğinizi planlamanız gerekir. İşte üç örnek:

 • % 35’lik satış kaybını planlayın:  Ekonomik düşüşler sırasında, hayatta kalmanız, en az 12 aylık bir süre boyunca likiditeyi koruma yeteneğinize bağlı olacaktır. Hasar Kontrol nakit akışı planınız nakit tükenmesini nasıl önleyebilir?
 •  Katastrofik bir olayı planlayın:  İş dünyası, öngörülemeyen felaketlerle tersine çevrilebilir ve bu da uygun sigortayı koruyarak önlenebilir. Nitelikli bir iş sigorta acentesi desteğine ihtiyacınız olacak.
 • Değişim için plan yapın:  İşletmeniz Netflix’in evdeki DVD’leri gibi hızla değişen bir teknoloji alanındaysa, teknik değişikliklerin veya ilerlemelerin bir adım önünde tutmak için şimdi plan yapmanız gerekecektir.

 Büyük Bir İş Planı İçin Sekiz Adım

Başlangıç ​​girişimcileri genellikle iş planlarını yazmakta zorlanıyorlar. Bu disiplin birçok yönden size yardımcı olacaktır, bu yüzden bu planlama aracını atlamayın! Bunu kolaylaştırmak için, burada değerli bir plan üretecek olan sekiz adım var:

 1. MEB kurslarında çalışırken iş planınızı hazırlamak için zaman ayırın.
 2. Topladığınız bilgilere dayanarak kavramınızı odaklayın ve hassaslaştırın.
 3. Fizibilite ve iş konseptinizin özellikleri hakkında mümkün olan tüm bilgileri toplayın.
 4. “Ne, nerede, neden, nasıl” yaklaşımını kullanarak işinizin ayrıntılarını özetleyin.
 5. Deneyim, eğitim ve kişisel bilgilerinizi ekleyin.
 6. Her oturumun sonunda şablonları doldurun. Net dil ve gerçekçi projeksiyonlar kullanın.
 7. Sunumunuzu çubuk grafikler, pasta grafikler ve grafiklerle geliştirmek isteyebilirsiniz.
 8. Planınızın taslaklarını güvenilir danışmanlarla paylaşın. Planı iyileştirmek için geri bildirimlerini kullanın.

İş  Planınız aşağıdaki gerekli faktörleri içeriyor mu?

 

Girişimciler tarafından yapılan en yaygın hata, başlangıçta doğru işi seçmemek. Potansiyel işiniz hakkında bilgi edinmenin en iyi yolu, bu işe kendi başınıza başlamadan önce bir başkası için çalışmaktır. İyi bir iş ve gerçeklik kavramınız arasında büyük bir boşluk olabilir.

Pazarınızı Anlama: Anlayışınızı test etmenin iyi bir yolu, ürününüzü veya hizmetinizi başlangıçtan önce test etmektir. Dünya çapında uçurtma uçurucularının hayal gücünü yakalayacak büyük bir uçuruma sahip olduğunu düşünüyor musunuz? Sonra bazı uçurtmalar yapın ve önce onları satmayı deneyin.

Sağlıklı, Büyüyen ve İstikrarlı Bir Endüstri: Uçaklar ve arabalar gibi tüm zamanların büyük icatlarının bir kısmının, bu büyük ilerlemelerden faydalanmaya çalışanların birçoğu için ekonomik fayda sağlanmadığını unutmayın. Örneğin, Wilber Wright’dan beri tüm havayollarının kümülatif kazançları, ilk uçağın sıfırdan daha az olduğunu gösterdi. Başarı, büyük ekonomiye sahip işletmeleri bulan ve insanlık için büyük icatlar ya da ilerlemeler olmasalar da gelir.

Yetenekli Yönetim: Sevdiğiniz ve hayranlık duyduğunuz, iyi etik değerlere sahip, tamamlayıcı becerilere sahip ve sizden daha akıllı olan insanlara bakın. Eksik olduğunuz becerilere sahip kişileri işe almayı planlayın. Eşsiz yeteneğinizi tanımlayın ve zayıf yönlerinizi güçlü yönlere çeviren diğer kişileri arayın.

Able Financial Control: Muhasebe, bilgisayar yazılımı ve nakit akışı yönetiminde kalifiye olmanın önemini daha sonra öğreneceksiniz. Çoğu girişimci muhasebe geçmişlerinden gelmez ve bu becerileri öğrenmek için okula geri dönmelidir.

 Finansal Yönetim Becerileri: Dağıtılmamış kazançlardan yararlanmak için en iyi seçenekleri değerlendirmek üzere nitelikli bir ekip oluşturun.

Tutarlı Bir İş Odaklılık: Bir kural olarak, bir ürün ya da hizmet konusunda uzman olan kişiler, uzmanlaşmamış insanlardan daha iyisini yapacaklardır. Çabalarınızı, sadece fiyat temelinde rekabet etmeyeceğiniz kadar iyi yapabileceğiniz bir şeye odaklayın.

Değişimi Beklemek İçin Bir Zihin: Kendinizi çok erken işlemeyin. İlk planın mürekkeple değil, kalemle yazılmalıdır. Akıcı bir zihniyet tutun ve değişen koşullar ve bilginin genişlemesiyle garanti edilen revizyonları yapmak için agresif olun.

 

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir