İpotekli Kredi Veren Bankalar

ipotekli kredi

İpotek kredi nedir sorusunu yanıtlayarak bu içeriğe başlamamız gerektiğini düşünüyorum. İpotek temel olarak bir borçlanmada karşı tarafın borcu ödememesi durumunda borç karşılığında alıcıya tahsis edilmek üzere taşınmaz malın üzerine tapu siciline işlenerek konulan rehin işlemidir.

Bu işlem borç ödenip ana para sıfıra ulaştığında kaldırılır ve borçlanmaya dayalı yaptırımlar ortadan kalkar. İpotek ile bankalar müşterilerinde kredi notu veya gelir belgesi aracılığıyla veremedikleri kredileri vermektedirler. Özellikle sicili bozuk olan kişilerin kredi kullanmalarında ipotek yöntemi çok etkilidir.

İpotek bankanın verdiği paranın geri teminatını kredi sahibinden bağımsız şekilde sağladığından dolayı ipotekli kredilerde ipotek edilen mal varlığı ve talep edilen tutar diğer etkenlerle birlikte banka kuralları çerçevesine uygunluk sağlıyorsa kredi onay süreci çok kolay olmaktadır. İpotekli kredi birçok bankanın kullandığı ortak bir yöntemdir. Aynı şekilde araçlarda rehin alınarak kredi verilebilir. Az evvel de belirttiğimiz üzere burada talep edilen tutar ile mal varlığının makul değeri çok önemlidir.

İpotek İle Kredi Almak

İpotek kredi ödemeniz sürdüğü süre boyunca ipotek ettiğiniz malın bankaya rehin olduğunu göstermektedir. Borcunuzdan caymanız, ödememeniz veya asgari ödeme koşullarını ihlal etmeniz durumunda banka size verdiği parayı geri alabilmek maksadıyla ipotek edilen malı satışa çıkarır. Bu aşamadan sonra borcu kapatmaktan başka hiçbir çare bulunmamakla birlikte diğer yaptırımlarında ne olduğunu iyi bilmeniz gerekmektedir. İpotek ile kredi kullanırken birçok evrak imzalamak zorunda kalacak, bankanın tüm iş ve işlem kısıtlarını kabul etmiş olacaksınız.

Puntoları oldukça küçük olan bu evrakları dikkatlice okumanızı yaptırım ve ipotek sınırlarından ötürü başınıza gelecekleri iyice öğrenmenizi öneririz. İpotekle kredi veren bankalar yasal çerçeveler içerisinde her türlü yolu kapatarak kendi verdikleri parayı faiziyle birlikte sizden geri almaya odaklanırlar. Bu nedenle “Zaten ipotekli mal var!” şeklinde boş vaatlerle kredi çekmemenizi öneririz. Aşağıda sizler için en kolay ipotekli kredi veren bankaları derledik.

ipotekli kredi veren bankalar

ipotekli kredi veren bankalar

Ziraat Bankası İpotekli Kredi

Ziraat bankası ipotekli kredi olanakları sunmaktadır. Bu noktada Ziraat bankası diğer bankalardan ayrıcalıklı olarak imarlı arsayı da ipotek unsuru olarak kabul etmektedir. Elbette burada diğer ipotek unsurları konut ve iş yeri olarak belirtilmektedir. Ziraat bankasında ipotekle kredi çekmek için yine gelir belgesi istenmekle birlikte belirli bir kredi notu da gerekli görülmektedir. Konut ve iş yerinde mal tutarının %75’i oranında kredi sunulabilirken, imara açık arsalarda bu oran %50 olarak belirlenmiştir.

Akbank İpotekle Kredi

Akbank kredi seçenekleri arasında ipotekli ödeme formatını da bulundurmaktadır. Bu noktada Akbank’ta gelir belgesini talep etmektedir. Akbank diğer bankalara göre daha yumuşak bir politika izler ancak kredi notunuzun etkisi de bulunmaktadır. İpotek altında sunulan malın makul değerinin %50 kadarınca talep edilen kredi, taksitlendirme sürecinde de kredi sahibine şartlandırılarak sunulmaktadır. Aile fertlerinde uygun görülen kişilerin aylık gelirlerinin yarısını geçen kredi taksit planına karşın Akbank kredi vermemektedir.

2018 Ev İpotekli İhtiyaç Kredisi Kredi Veren Bankalar

İpotekli Araç ya da Arsaya Kredi Çıkar Mı?

İş Bankası İpotekli Kredi

İş bankası ipotek karşılığında kredi sunmaktadır. İş bankası diğer bankalara nazaran çok daha rahat bir politika izler. Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta bankanın göndereceği ekspertiz yetkililerince belirlenecek olan fiyatın aşağısında bir kredi talep etmektir. Bu rakama yakın bir talep cevap bulmayacaktır. Aynı şekilde İş bankası diğer birçok bankadan daha esnek bir politika izleyerek vade sınırlamasını 60 ay olarak belirlemiştir. Bu sayede kredi sahiplerine ödeme kolaylığı sağlanmıştır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir