İpotekli Daire Nasıl Alınır?

Konumuz dahilinde sizlere ipotekli daire nasıl alınır ile ilgili merak edilenlere yönelik en güncel ve doğru bilgiler aktardık. Sizlerde konumuzu tamamen başta sona kadar okuyarak ipotekli ev nasıl alınır, şartlar nelerdir ve ne gibi adımlar uygulanmalıdır üzerine detayları öğrenebileceksiniz. Bankalar konut kredileri üzerine başvuru da bulunan tüketiciler kapsamında kredinin vade süresince kendi namına ipotek ettirerek güvence kapsamını oluşturmaktadırlar. İlgili tüketici konut kredisi üzerine satın aldığı evin taksitleri bitinceye dek banka ipoteğini bu çerçevede kabul etmiş olmaktadır. Şimdi gelelim bu konuyla ilişkili olarak merak edilen ipotekli ev nasıl satın alınır sorusuna cevaplar vermeye.

Banka Tarafından İpotek Edilen Daireler

Konut kredisi ile ilgili alınan krediler kapsamında banka, ilgili satın alınan ev üzerinde ipotek uygulamasını gerçekleştirmektedir. Bunun apaçık nedeni ise, bankalar verdikleri kredi tutarını güvence altına almak adına ilgili tüketicinin almak istediği evi kendi namına yönelik ipotek ettirmektedir. Bu kapsamda kredilerin ödenmemesi halinde banka kendini güvenceye aldığından ötürü ilgili kredi çekilen ev banka nezdinde sayılmaktadır. Kredi ile alınan evin tapusu başta olmak üzere diğer belgeler dahil, tapu dairelerinde tapu kapsamında şerh uygulaması gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle ilgili kredi çekilen ve satın alınan daireler, bankaların ipotek uygulamasından ötürü bankalar tarafından verilmekte olan ipotek kaldırma belgesi olmaksızın ilgili tüketici tarafından satılması mümkün olmamaktadır.

2018 Ev İpotekli İhtiyaç Kredisi Kredi Veren Bankalar

İpotekli Araç ya da Arsaya Kredi Çıkar Mı?

İpotekli Kredi Veren Bankalar

İpotek Nasıl Kalkar?

Borcun Ödenmesi ile Birlikte İpotek Kaldırılabilir

İpotekli Daire Nasıl Alınır? - Detaylı ve Güncel Bilgiler

İpotekli Daire Nasıl Alınır? – Detaylı ve Güncel Bilgiler

 

Satıcıdan bahsi geçen ipotekli evin alınabilmesi adına öncelikli olarak bankalara olan konut kredisi borcunun veya farklı bir aksamda ipotek konulan dairenin tüm borcu ödenmelidir. Borcu ödenen daire banka kapsamında bulunan ipotek kaldırma uygulaması ile birlikte satışı gerçekleşebilmektedir. Buna yönelik banka kapsamında yer alan ilgili ipotekli evin borcu bitmeden satın alınabilmenin iki farklı yolu da bulunmaktadır. Bu yollardan ilki, ipotekli evi satın almak isteyen kişinin alacaklı kişiyle anlaşarak, bankaya olan borcun tüm tutarını bankaya ödemesiyle gerçekleşmektedir. Daha detaylı bir şekilde anlatacak olursak; ilgili evin 150 bin TL olduğunu varsayalım ve ilgili bankaya kalan geri ödeme borcu ise 75 bin TL olsun. Evi satın alacak olan kişi noter huzurunda bir satış sözleşmesi hazırlayarak ilgili bankaya olan 75 bin TL’lik borcu üstlendiğini ve bankaya ödeyeceğini bildiren bir yazı dahilinde bankaya başvurması gerekmektedir. Mevcut borcun ödenmesiyle birlikte evin satışı gerçekleşebilmektedir.

Kredi Devir İşlemiyle İpotekli Ev Alma

İkinci bir diğer yol ise her ne kadar birinci yol ile aynı olsa da prosedür gereğince farklı bir işlem niteliği kazanmaktadır. Bu kapsamda ilgili ipotekli evi satın almak için ikinci yol, evi satın almak isteyen kişinin asıl kredi borcu olan ev sahibinin bankada bulunan kredi borcunun tamamını üstlenmesidir. Kısaca kredi devir uygulaması olarak da adlandırılan bu işlem ile birlikte ipotekli evin tüm borcunu üstlenerek geri kalan tutarı satıcı kişiye ödeyip evin sahibi olunabilmektedir. Bu yol ile evi ipotekli dahi olsa satın alabilme hakkınız bulunuyor.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir