İpotekli Araç ya da Arsaya Kredi Çıkar Mı?

ipotekli kredi

İpotekli araç ya da arsaya kredi çıkar mı? Sorusunun cevabı, evet çıkar. Peki, Nasıl? İpotekli araç ya da arsaya kredi verecek olan bankalar, belirli bir kredi, vade, faiz durumları oluşturarak krediyi vereceklerdir. Özetle ödemeleri kredi alan kişilere göre önceden belirlenir.

2017 yılında geçen bir yasa ile artık taşınmaz gayrimenkullerin yanı sıra taşınabilir gayrimenkullerin de ipotekli olarak gösterilebileceği belirtilmiştir.

Örneğin;

Eğer 50 bin lira ve üstü kredi kullanımı söz konusu olacaksa, kişinin elinde bulunan arsa veya araç gayrimenkullerinden biri ipotek altına alınarak bu kredi alınabilir.

İpotekli Arsaya Kredi Veren Bankalar

Eğer bir bankadan araç yâ da arsa ipotekli kredi alınacak olursa, sıkı bir araştırma tavsiyemdir. Çünkü her bankanın araç ya da arsaya kredi verdiğini söyleyemeyiz. Kredi veren bankalar da farklı fiyatlarda farklı vadelerde kredi vermektedir. Ve en önemlisi her banka farklı faiz oranlarına göre kredi vermektedir. Birçok banka artık taşınan üstünden de kredi verebildiği için, şahısa kayıtlı arsa, tarla, iş makinesi, ekipman gibi eşyalar ipotek edilebilmektedir.

Vakıf Bank Araç, Arsa Karşılığı Kredi

Vakıf Bank İpotekli Araç ya da Arsaya göre kredi vermektedir. Böylece siz nakit ihtiyacınızı karşılarken onlarda ödemeler sonucunda faizi sayesinde para kazanacaklardır. Eğer böyle bir kredi alınacak olursa da 48 aya kadar vade yapacak imkâna sahip olan Vakıf Bank size yardımcı olacaktır. Ödemeleri durumuza göre 3 aylık veya aylık olarak yapabilme olanağına sahipsiniz. Eğer ki kredi siciliniz temiz ve notunuz yüksek ise size çıkacak olan kredi aracınızın veya arsanızın %50’lik bir kısmı ile sınırlandırılmaktadır. Önceki zamanlarda ödeme de zorluk yaşayan kişilere Vakıf Bank kefil getirmeleri karşılığında yeniden kendini güvence aldıktan sonra, kredi imkânı sağlamaktadır. Araç ipoteği ile kredi alacak kişiler için mutlaka kredi değerine göre, uygun bir değere göre araç sahibi olabilirler.

arsa ipotekli kredi

arsa ipotekli kredi

Araç ya da arsa ipotek edecek olan kişiler için, şöyle bir zorunluluk söz konusudur. Söz konusu olan durum ise, ipotek ettirilecek araç ve arsa krediyi isteyen şahısla aynı kişiye ait olmalıdır. Aksi takdirde araç ipotek yapılamaz buna bağlı olarak kredi de alınamaz. Ayrıca ipotek yaptırılacak aracın üstüne herhangi bir borç, haciz, ipotek olmamalıdır.

İpotekli Araç ya da Arsaya Kredi Veren Diğer Bankalar

  • İş Bankası,
  • Akbank,
  • Halk Bankası,
  • QNB Finansbank,
  • TEB,
  • Ziraat Bankası,

şubelerine başvurabilirsiniz.

Eğer aracını ipotek ettirecek olan kişi, istediğinde bankaların kendini garanti almak istediklerinden dolayı, başvuru sürecinde başvuran kişinin maaş durumu vs araştırılmaktadır. Eğer sabit ve düzenli bir durumu yoksa kredi verilmemektedir. Ticaretle ilgili krediden yararlanmak isteyen esnafların ise, vergi ve gelir numaralarının getirilmesi gerekmektedir. Getirilen belgeler tam olduğu takdirde kredi talebinde herhangi bir engel olmadığı için, onaylanma süreci beklenmelidir. Kredi onaylandıktan sonra parayı istediğiniz gibi yetkili bankalardan çekebilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir