İpotek Olan Ev Nasıl Alınır?

kredihocası-ipoteki-ev-alma-şartları

İpotek Olan Ev Nasıl Alınır?

İpotek olan ev nasıl alınır sorusuna yaşanmışlıklarla güncel bir cevap vereceğiz. Cebinizde nakit para var ve ev almak istiyorsunuz. Almak istediğiniz evin halen devam eden bir kredi borcu varsa ne yapmanız gerekir? Kredi borcu olan evin satışı nasıldır? Ve birçok soru burada sizleri bekliyor.

İpotekli daire satılabilir mi sorusuna ilk olarak bir cevap verelim. Banka ipotekli ev nasıl alınır sorusunu soran hemen herkes bu sorunun cevabını da merak etmektedir. Elbette ki kredi borcu devam eden ve bundan dolayı ipotekli olan konutlar satılabilir. Ancak bu süreçte dikkatli olunması gerekir.

Konut Kredisi Ekspertizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Konut Kredisine Başvururken Bilinmesi Gerekenler

İpotelkli Daire Satılabilir Mi sorusunun cevabını en güncel tapu ve banka hükümlerine göre vereceğiz. Bu konuda içeriğimizi dikkatlice okuyarak bilgi alabilirsiniz. Banka ipotekli ev nasıl alınır ve nasıl alınmalıdır sorularının tamamı içeriğimizde!

İpotekli Evin Tapu Devri

İpotekli ev alma riskleri elbette vardır. Bu riskleri kâğıt üzerinde güven sağlayarak atlatabilirsiniz. Bu süreci adım adım anlattık. İpotekli tapu nasıl alınır işte aşamalı anlatım.

  • İlk olarak evin banka kayıtlarında ki resmi borcunu öğrenmeniz gerekir. Bu işlem için İpotekli evin satın alınması sürecine başladıktan hemen sonra satıcı ile anlaşarak bir gün ilgili bankaya gidin. Sonrasında bu bankadan kişi üzerine kayıtlı olan kredi borcunu dokuman olarak alın. Bu sayede parasal mevzular resmiyete dökülmüş olacak.
  • İpotekli satış için gerekli evraklar konusunun alıcıyla alakası yoktur. Bu borç dökümü alındıktan sonra satıcıyla masaya oturun ve basit bir hesap yapın. Aşağıda hesap mantığı bulunmaktadırkredihocası-ipoteki-ev-nasıl-alınır
  • İpotekli tapı nasıl alınır sorusuna cevabımız devam ediyor. Bu hesap sonrasında anlaşın ve durumu sözleşmeye dökün. Anlaşma temeli şu şekilde olmalıdır. Siz evi tapuda bir kuruş para vermeden ipotekli şekilde alacaksınız. Sonrasında kredi borcunu tapudan çıkar çıkmaz satıcıyla gidip kapatacaksınız ve satış bedelinin kredi borcundan artan kısmını satıcıya vereceksiniz.
  • İpotekli ev almak istiyorum diyenler kesinlikle tapuyu almadan kişinin kredi borcunu ödemeyin. Tapu alınırken size avukat huzurunda evin ipotekli olduğu ve kredi borcu ödenmediği takdirde elinizden alınacağı belirtilecektir. Bu şartı kabul edin.
  • Bu şartı kabul ederken kredi halen satıcı üzerinde kalacaktır. Yani borç satıcı üzerinedir. Eğer satıcı borcunu ödemezse evinizin kullanım hakkı sizden alınacaktır. Bu noktada kendi menfaatlerinizi garanti altına alın.
  • Tapu sonrasında bankaya gidin ve kişinin kredi borcunu kaldırmak için ödeme yapın. Sonrasında konut üzerinde bulunan ipoteği kaldırmak üzere başvuruda bulunan. Bu ipotek maksimum bir hafta içinde kalkacaktır.

Kredi Borcu Olan Evin Satışı

Kredili ev satışında tapu işlemleri yapılırken dikkatli olunmalıdır. Sizin tapuyu aldıktan hemen sonra satıcıyla birlikte gidip evin ipotekli görünmesine neden olan borcu kapatmanız gerekir. Sonrasında (EVİN SATIŞ FİYATI – KREDİ BORCU = NAKİT ÖDENECEK PARA) nakit ödenecek parayı satıcıya verin.

İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır?

Unutmayınız! Kredi devri yapılmaz. Kredi çeken kişinin halen borcudur. Siz sadece evi üzerinize alırsınız. Bu durumda kişi sizin verdiğiniz parayla gidip borcunu kapatmazsa eviniz ipotek dolayısıyla elinizden alınabilir.

kredihocası-ipoteki-ev-satın-alma

Bu nedenle kişiye tapuda devri alıncaya kadar bir lira bile vermeyin. Sonrasında önceliği kredi borcunu kapatmaya verecek şekilde tapu işlemlerini takip edin. İpotekli ev satışı nasıl yapılır sorusunun en mühim cevap anahtarı budur. Kredi borcunun parasını nakit olarak vermeyin. Satıcıyla birlikte direkt olarak bankaya gidin. Ve maddi açıdan kendinizi güvence altına alın.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir