İkiz ve Üçüz Bebekler İçin Devlet Yardım Desteği Nasıl Alınır

İkiz ve Üçüz Bebekler İçin Devlet Yardım Desteği

Devletimizin sosyal devlet olma yolunda atmış olduğu adımlardan birisi olan ikiz ve üçüz bebekler için devlet yardım desteği, ikiz ya da üçüz bebek sahibi olanların faydalandığı yardımlar arasındadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, ikiz ve üçüz bebekler için devlet yardım desteği kapsamında, çocuk başına 150 TL yardım yapacağını duyurdu.

İkiz ve Üçüz Bebekler İçin Devlet Yardım Desteği

Çoğul gebelikte devlet yardımı olarak da geçen bu yardım, ikiz ya da üçüz bebek sahibi olanların 2 yıl içinde başvurması halinde verilmektedir. İkiz ve üçüz bebekler için devlet yardım desteği alabilmek için, T.C vatandaşı ya da mavi kart sahibi olmak yeterlidir.

Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardımdan yararlanabilmek için, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı il müdürlüklerine başvurulması gerekmektedir. Başvuru için verilen formu doldurduktan sonra, aşağıdaki evraklarında ekte sunulması zorunludur.

  • Anne kimlik belgesi
  • Doğum belgesi
  • Çocuğun kimlik belgesi

Çocuğun kimlik belgesi çıkarılmadan, bu yardımdan yararlanmak mümkün değildir. Doğumdan sonraki 2 yıl içerisinde, başvurunun yapılması gerekmektedir.

İkiz ve Üçüz Bebekler İçin Devlet Yardım Desteği 1

İkiz ve Üçüz Bebekler İçin Devlet Yardım Desteği 1

İkiz ve Üçüz Bebekler İçin Devlet Yardım Desteği Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Bu yardımdan yararlanmaya hak kazanan kişilere, SMS yoluyla bilgi verilmektedir. Başvuru esnasında belirtmiş olduğunuz cep telefonuna gönderilen bu SMS ile, başvurunuzun sonucu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Alınacak yardım ise, PTT aracılığı ile verilmektedir. Yardım miktarı annenin adına ya da belirtilmesi halinde, bebeğin resmi babasının adına yatırılmaktadır. Yardımı çekebilmek için, belirtilen kişinin kimlik belgesi ile PTT şubelerine gitmesi gerekmektedir.

Yeni Çocuk Sahibi Ailelere Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Desteği

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Devlet Tarafından Verilen Diğer Doğum Yardımları

İkiz ve üçüz bebekler için devlet yardım desteği dışında, devletin farklı kalemlerde verdiği doğum yardımları da bulunmaktadır. Bu yardımlar doğum yardımı, SGK doğum parası ve süt parasıdır.

SGK doğum parası dışındaki yardımlarda SGK şartı aranmazken, SGK yardımında annenin SGK’lı olması şartı bulunmaktadır.

Doğum yardımının genel şartları, şunlardır.

  • İkinci çocuğun doğumunu yapan annelere 400 TL
  • İlk defa anne olan kişilere 300 TL
  • Üç ve üstü doğum yapan annelere ise her çocuk için 600 TL doğum parası verilmektedir.

Süt parası yardımı şartları ise, şu şekildedir.

Süt parası yardımı almak için anne sigortalı olmasa bile, babanın sigortalı olması yeterli görülmektedir. Devletin sunmuş olduğu bu yardımları alabilmek için ilk şart, evlilik şartıdır. Yani evlilik dışı doğum yapmış kişiler bu yardımların hiçbirinden yararlanamamaktadır.

Süt parası yardımı alabilmek için, SGK’ya kimlik belgeleri ve doğum belgesi ile başvuru yapmak yeterlidir.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir