İhtiyaç Kredisi Nedir? İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

ihtiyac kredisi

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi genel olarak, kısa süreli ve az tutarlı nakit gereksinimleriniz karşılamak için kullanılan bir kredi çeşididir. Son dönemlerde bankaların teknolojik gelişim yönünden açılması,bankaların herhangi bir şubesine gitmeden iletişim yoluyla bile ihtiyaç kredisi talep görmeye başladı.Ayrıca cep telefonu almak için bile banka yetkilileri ihtiyaç kredisi onaylamaya başladı.

İhtiyaç kredi kavramını daha iyi anlayabilmeniz açısından bazı kelimelerin ne demek istediğini inceleyelim:

Kredi:

Geri ödemek şartıyla satın alınan  paranın  vadeler ve faizleriyle tekrar devredilmesidir.

Bireysel Kredi:

Ticari bir amaç haricinde bütün ihtiyacı ve gereksinimleri karşılamak için çekilen kredi çeşididir.

İhtiyaç kredisi:

Nakit olarak ihtiyacın karşılanması için bireylere verilen kredi çeşididir. Yani ticari olan işletmeler şahıs olmadığı için şirketlerin üzerine ihtiyaç kredisi çekemezler.Fakat ticari olarak gelirini belgeleyerek kendi üzerine kredi çekebilirler.Diğer yandan, Ev kredisi bireysel kredi çeşidi içerisine girse de vergi olarak muaf göründüğü için ihtiyaç kredisi içlemine girmemektedir.

İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

Geliriniz, bankalar ile çalışmalarınız ve ilişkileriniz  öncelikle ihtiyaç kredisi çekmek için incelemeye alınan en önemli unsurdur. Banka yetkililerinin ihtiyaç kredisi onayı vermesi için şartları da vardır. Bu şartlar, çeşitli bankalarda farklılıklar göstermekle birlikte açıklayacağımız maddeler bir çok bankanın aradığı şartlardır.

 İhtiyaç kredisi çekebilmeniz için gerekli şartlar:

– Yasal olarak kredi çekebilmeniz için reşit olmanız gerekmektedir. Bankaların bir çoğu  20 yaş ile üzeri olan bireylere kredi vermektedir.

– Vergi levhanızın yada  SSK kaydınız olmalıdır. Banka, vergi levhanızın kar olarak gözükmesi ayrıca SSK kaydınızın son çalıştığınız iş yerinde en az 3 ay olması gerekiyor.

– Bankalarla çalışmalarınız ve ilişkileriniz düzgün olmalıdır.Kredi miktarını ödemediğiniz yada yasal takibe alınmanız durumunda kredi almanız çok zor olacaktır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir