İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Kredi Notu

kredi cekmek icin kredi notu kac olmali

Kredi çekmek isteyenler  ne yapmalı?

Kredi çekmek isteyen bireylerin doldurmuş oldukları kredi başvuru form evrakları değerlendirilme sürecinde olurken;ilk dikkate alınan ve önemsenen kredi puanıdır. Şahsın kredi puanı ortalaması ayrıca aylık gelir belgesi incelenerek kredi çekmesine olumlu yada olumsuz karar verilmektedir. Bu yüzden kredi çekmek isteyen kişilerin öncelikle kredi puan sorgulaması yapmalı ve kredi notu ortalamasını incelemesi gerekir.

 

Kredi Notu Orta Riskli Ne Demek?

Günümüzde bankaların kredi başvuruları değerlendirmekte kullandıkları en önemli veri olarak kabul edilen kredi notu ortalaması aynı zamanda taksitle akıllı cep telefonu satın almaktan araç kiralamaya kadar pek çok işlemde de kullanılan önemli bir değerlendirme verisi olarak kabul edilmektedir. Kişinin kredi notu ortalaması yükseldikçe onay alma şansı, süresi ve koşulları iyileştirilirken bunun tam tersi olan durumlarda yani düşük kredi notu ortalaması ile de bu işlemlerin tümü zorlaştırılmaktadır.

Kişinin kısa vadede kredi ihtiyacı olmasa dahi uzun vadede yeni bir konut satın alma ya da araba almak gibi konularda da kredi desteğine ihtiyaç duyabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Bu nedenle kredi notu ortalaması mümkün olduğunca en yüksek seviyede tutulmaya çalışılmalıdır. Kredi notu sıfır seviyesinden başlamakta olup en yüksek kredi notu ortalaması olarak ise 1.900 puan olarak uygulanmaktadır. Bu puan sıralamasına göre ise kredi derecelendirilmesinde bulunulmaktadır.

Kredi notu ortalaması 5 farklı kategoriye ayrılmakta olup en riskliden en az riskliye doğru sıralanmaktadır. Bunlardan biride orta riskli kredi notu grubudur.

Orta Riskli Kredi Notu Grubu

Kredi notu çizelgesi içerisinde turuncu renk ile kendisine yer bulan orta riskli kredi notu puanı 800 puandan başlamakta olup 1.299 puana kadar devam etmektedir. Bu grupta bulunan kişilerin ödemelerinde sorunlar yaşanmakta olup genelde ödemelerini yapan ancak geciktirme alışkanlığı bulunan kişileri kapsamaktadır. Bankalar kredi notu orta riskli ise bu durumda ya bu müşterilerinin kredi başvuruları için çok daha yüksek kredi faiz oranları uygulamakta ya da ipotekli krediler gibi teminat karşılığı kredi kullandırmayı tercih etmektedir.

bankalardan kredi cekmek icin kredi notu kac olmali

bankalardan kredi cekmek icin kredi notu kac olmali

Kredi Kullanmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bankaların kredi başvurularına onay verme sürecinde kredi notu değerlendirmesinde farklı kriterleri bulunmaktadır. Buradaki önemli kriterlerden biride kullanılmak istenen kredi tutarı yükseldikçe kredi notunun ve aylık belgelenebilir gelirin yükselme zorunluluğudur. Özellikle de oldukça yüksek rakamların söz konusu olduğu konut kredisi paketlerinde daha yüksek bir kredi notu ortalaması aranırken 5 bin lira ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin orta riskli kredi notuna sahip olmaları bile yeterlidir.

Kredi çekmek istiyorsanız önce başvuru formunu doldurarak kredi için onay almak mümkündür.Tabi en önemli sorulardan birisi şudur; ihtiyaç kredisi kullanmak için kredi notu kaç olmalıdır? İlk olarak kredi puanınız 1200 rakamından daha düşükse kredi notu ortalaması az olduğu için kredi onayını çok zor alabilmektedir. Kredinin onaylanması için şahısların ya gelirleri yüksek olmalıdır ya da ipotekli ihtiyaç kredisi veya altın teminatlı krediler gibi ilgili bankaya belge gösterilen kredilere başvuru yapmaları gerekir.

Ayrıca kredi puanı 1200 ve 1500 puan aralığında olan kişiler için de kredinin olumlu sonuç  alınacağı başvuru yapılan kredi miktarı, aynı zamanda bireye ait olan aylık gelirine bağlı olarak incelenir. Yüksek kredi notu ortalaması ise bireyin kredi puanının 1.500 ile üzeri olması halinde gerçekleşmekle birlikte genel olarak kolay bir şekilde kredi çekme hakkına sahiptir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir