İhtiyaç Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyaç kredisi kişilerin kısa vadeli olarak kullandığı ve var olan nakit ihtiyaçlarını karşılamak için tercih ettiği bir kredi türüdür. Kredi türlerinin içerisinde ticari, taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi bulunur. İhtiyaç kredileri en yüksek batık oranı olan kredi türüdür. Bu batıklığın birçok sebebi olmak ile birlikte en büyük sebeplerinden bir tanesi de insanların kendilerine uygun olan ihtiyaç kredi türünü seçememelerinden kaynaklanmaktadır.

Aslına bakarsanız bankalar farklı analiz türleri ile kişilerin var olan gelirine göre en uygun vade ve tutar seçeneklerini hesaplayarak kişilere sunar. Ama ülkemizde var olan kayıt dışı gelirler ve bankanın sisteminde yer alan, kredi için talepte bulunan kişilerin de durumlarının çok iyi şekilde analiz edilmemesinden kaynaklı olarak, kullanılan ihtiyaç kredilerinin geri ödeme durumlarından farklı sıkıntılar yaşanmaktadır.

Ülkemizde var olan bankalar kredi kullanmak isteyen kişilerin gelir ve gider durumlarını çok iyi düzeyde analiz etmiyor. İnsanlar da çoğu zaman ödeme ile alakalı olan düzenlerini nasıl ayarlaması gerektiğini hiç bilmiyor. Bunların yanı sıra ihtiyaç kredisi ürün seçeneklerinin birçoğunda var olan diğer kredi türlerinin tam aksine teminat istenmiyor. Bu da batık oranının yükselmesini destekliyor.

İnsan olarak gelir ve gider düzeylerinin en doğru şekilde hesaplamasını yapmak gerekmektedir. Yoksa zaman içinde ödenmeyen kredi, kredi kartı vb. ürünler kredi sicilinde bozuklukların yaşanmasına sebep olur. Bu da sizlerin nakit ihtiyaçlarınızda kredi ya da kredi kartı kullanmanıza engel olacaktır. Hatta kırmızı kalem yerseniz borçlarınızın tamamını kapatmak kaydıyla 5 sene boyunca bankacılık ürünlerinden yararlanmanız mümkün değildir. Sonrasında ise tamamen bankanın inisiyatifi doğrultusunda bankacılık ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

Ödemelerde zorluk yaşamamak adına ihtiyaç kredisi alırken dikkat edilmesi gerekenler ve hangi hesaplamaları yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Bu detaylar içinde dikkat edilmesi gerekenler;

Aylık kredi ödeme tutarınızı ne kadar ödeyebilirim mantığı ile hesaplayın.  Bunun için kredinin vadesini ve tutarını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Kendiniz için çekebileceğiniz en yüksek tutarı hesaplamanız gerekir. Kredi süresince karşınıza çıkacak olan tüm masrafları hesaplayın.

İhtiyaç Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyaç Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyaç kredisi çeşitleri nelerdir?

İhtiyaç Kredisi Çeşitleri; İhtiyaç, kısa süreli ayrıca az tutarlı gereksinimlerinizi karşılamak için kişilerin kullanmak istediği bir kredi çeşididir. Farklı talepler olduğu için bankalarda ihtiyaç kredisinin birçok çeşidi vardır. İhtiyaç kredisi kavramının daha anlaşılır açıklanması açısından öncelikle; ipoteksiz, ipotekli ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi olmak üzere üç ana guruba ayırıyoruz. Bu üç ana başlık halinde ayrım yapmamızın sebebi kredilerin süresinde ve geri alınan vergilerde farkların olmasıdır.

İpoteksiz İhtiyaç Kredi çeşitleri nelerdir?

İpoteksiz ihtiyaç kredisi, talep doğrultusuna göre belirlenen ipotek istenmeyen ya da verilmeyen çekilen kredilerdir. En çok 36 ay süre ile çekilebilir, kredinin en yüksek seviyesi, kullanmak istediği kampanyaya ve şahsın gelirine göre değişim göstermektedir.

Belirli zamanlarda gerçekleşme oranı yüksek olan çeşitleri (tatil kredisi veya bedelli askerlik) gibi devam eden bütün bankalarda olan (evlilik kredisi ve borç birleştirme gibi) çeşitleri de vardır. Talepler çok olduğu için ipoteksiz ihtiyaç kredisinin birçok çeşidi  olmak ile birlikte, en fazla talep olan türlerini ve farklarını açıklayacağız.Diğer yandan ihtiyaç kredi çeşitlerini onaylamak bankaların yetki dahilinde olduğu için açıklayacağımız kredi çeşitleri birkaç banka da olmayabilir.

tasit kredisi

tasit kredisi

Kredi çektiğiniz ya da kredi kartı borçlarınızın sadece tek kredide bulunduğu kredi çeşididir. Son dönemlerde bankalara olan borçların artış göstermesi ile birlikte çok talebi olan ihtiyaç kredisi çeşitlerinden birisidir. Ayrıca, borç birleştirme kredisinde yalnız aynı çeşit krediler birleştirilebiliyor. Örnek verecek olursak; çok talep olursa; konut kredisi ve ihtiyaç kredisi tek bir kredi şeklinde birleştirilemiyor. Çünkü; konut kredisinin  vergi dışında olması, sürenin 36 aydan çok olmasıdır.

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Eşya Kredisi: 

Eşya almada yardımcı olan ve nakit ihtiyacını gidermek için alınan kredi çeşididir. Yalnız banka şubeleri değil anlaşma yaptıkları bütün beyaz eşya satıcıları ve teknoloji bayileri de  satın alınan ürün üzerinden kredi kullanımına aracılık yapmış olur. Genel olarak az tutarlı veya kısa süreli kredi çekildiği için  genellikle sigortası  kesilmiyor ayrıca dosya için masraf alınmıyor.

Dosya Masrafı Olmayan Kredi Mi, Düşük Faizli Kredi Mi

Son zamanlarda kredi konusunda en çok sorulan sorulardan biridir: Dosya masrafı olmayan kredi mi yoksa düşük faizi olanı mı tercih etmelidir?

Kredilerin tamamında en önemli kalemlerden biri de dosya masrafıdır. Bir konut kredisinde yaklaşık olarak 500 ile 2000 TL arasında dosya masrafı çıkmaktadır. Birçok tüketici için sinir bozucu bir durumdur. Özellikle konut kredilerinde çoğu zaman neredeyse bir kredi taksiti tutarına eşit olabilen bu masrafa katlanmak istenilmemektedir. Dosya masrafına katlananlar ise neden katlanıyor sorusunun cevabına bakmak gerekirse. Asıl sebep düşük kredi faizidir. Kredi çekerken elimizde hesap makinesi ne kadar faiz ödeyeceğimizi hesaplar dururuz. Kredi faizi hesaplamalarında düşük faizli seçeneklerin neredeyse tamamında dosya masrafı bulunmaktadır. Çoğu zaman kredi faizinden sağlanan avantaj dosya masrafından daha fazla olmaktadır. Bilinçli tüketiciler kredilerden kesilecek ve ödenecek faiz toplamlarına bakarak içlerinden en uygun olanını seçmektedir. Bu sebeple kredi çekerken muhakkak kredi karşılaştırılması yapılması önerilir. Bu karşılaştırılma sırasında en düşük faiz oranları ve başta dosya masrafları olmak üzere diğer masrafları net olarak görme şansınız olmaktadır.

Dosya masrafı almadan kredi veren birçok banka ve birçok kampanya da bulunmaktadır. QNB Finansbank, CepteTEB başta olmak üzere tüm bankalar zaman zaman özel kampanyalar yaparak avantajlı krediler sunmaktadırlar. Her zaman bu kampanyalar olmadığından ötürü acil kredi ihtiyacı olduğu zaman birçok tüketici dosya masrafsız seçeneklere hiç bakmadan kredi başvurularında bulunmaktadırlar. Bilinçli bir tüketicinin yapmaması gereken bir hareket olmakla beraber acil durumlar da tüketici panik havasında olması bankalara avantaj sağlamaktadır. Dosya masrafsız krediler normal şartlarda diğer kredilere nazaran daha fazla faiz oranlarına sahiptirler.

Geçmişe yönelik kredi dosya masraflarının e-devlet aracılığı ile geri alınabilmeye başlamasından sonra birçok tüketici kendilerine sağlanan bu hakkı kullanmış ve dosya masraflarını geriye almıştır. Bu imkandan sonra bankalar dosya masrafının adını değiştirmiş kredi tahsis ücreti olmuştur. Aralarındaki en önemli fark,  dosya masrafı çektiğiniz her krediden alınırken dosya tahsis ücreti her krediden alınmamaktadır. En son ödediğini kredi tahsis ücreti 6 ay içinde kullandığınız tüm kredilerde geçerlidir. Örneğin siz İşbankasından 6 ay içinde 3 kere kredi çekseniz dahi sadece bir kere kredi tahsis ücreti ödersiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir