İhtiyaç Kredilerinin Vadeleri Uzatılacak Mı?

Yaklaşık 3 yıl öncesine kadar insanlar 60 ay vadede ihtiyaç kredisi kullanabiliyorlardı. Hatta bu vade seçeneği sayesinde 7. Bin 500 TL – 10 bin TL’lik kredilerin aylık taksitleri 50 – 60 TL gibi cüzi bir rakam oluyordu. Ancak vadelerin bu şekilde olması geri ödenecek olan tutarı yüklü bir şekilde artırmaktaydı. Yani 10 bin TL olan bir kredi tüm masraf, komisyon ve faizler ile birlikte 30 bin TL’yi geçebilmekteydi. Dolayısıyla BDDK bu duruma el attı ve tüm bankalardaki vadeleri 36 aya çekti. Hatta bazı bankalar vadelerini 24 ay olarak sınırlandırdı. Ancak müşterilerin lehine alınmış olan bu karar tüketiciler tarafından tepki aldı. Dolayısıyla bu durum vadelerin yeniden yükseltilmesini gündeme getirdi.

48 Ay Vade Seçeneği de Mutlu Etmiyor

Vade sorunsalını yeniden masaya yatıran bankalar ihtiyaç kredileri için vade seçeneğini 48 ay yaptı. İlk etapta bazı özel bankaların verdiği bu vade artık tüm bankalar tarafından veriliyor. Üstelik ihtiyaç kredisinde en fazla kullanılan vade seçeneği 48 ay oldu. Ancak eski sistemin devam etmesini isteyen tüketicilerin sayısı her geçen gün artmakta. Yükselen ihtiyaç kredisi faizleri müşterilerin aylık ödemelerini zorlaştırıyor. Bunun üzerine bir de enflasyon kaynaklı geçim sıkıntısı gelince tüketiciler isyan bayrağını çekti. Bu durum yeniden 60 ay vadenin gündeme gelmesine neden oldu. Tüketiciler tarafından kabul edilmiş yüklü ödemeler bankalara farklı bir çıkar yol bırakmıyor.

Ziraat Bankası Uygun İhtiyaç Kredisi

60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2018

Kefilsiz Gelir Belgesiz 10 Bin TL İhtiyaç Kredi Nasıl Alırım?

Henüz Net Bir Açıklama Söz Konusu Değil

İhtiyaç kredileri için en uygun geri ödeme koşulları standart bir ücret ile çalışan kişiler için 24 ay. Ancak tüketiciler bu vade seçeneğinin kendileri zorladığını her fırsatta ifade ediyor. Dolayısıyla 3 yıl önceki koşulların tekrar gündeme gelmesi söz konusu. Ancak ne BDDK tarafından ne de bankalar tarafından buna ilişkin henüz net bir açıklama söz konusu değil. Çünkü bu vade seçeneğinin yeniden kullanılması tüketiciyi yüklü bir borç miktarının altına sokuyor. Bu nedenle BDDK kanadından 60 ay vadeye sıcak bakılmıyor. Elbette bu yalnızca ihtiyaç kredileri için geçerli bir durum.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir