Harcama Öteleme Nedir?

Kredi Kartımdan İnternette Harcama Yapılmış

Harcama öteleme nedir sorusuna oldukça basit ve anlaşılır bir cevap vereceğiz. Harcayıp 1 sonra ödemek hemen herkesin hakkı diyen bankaların sunduğu bu hizmet oldukça kolay bir kullanıma sahiptir.

Harcama öteleme başta QNB Finans bankası olmak üzere birçok temel bankada kullanılmaktadır. Kredi kartlarını ilgilendiren bu uygulama yapılan harcamaların 1 ay sonra ödenmesini kapsamaktadır.

Harcama Öteleme Nasıl Yapılır?

Harcama öteleme nasıl yapılır sorusuna net bir cevap vereceğiz. Borçlanmayı ötelemek ekonomik durumunuzun rahatlatacaktır. Bir ay içerisinde örneğin kredi kartından harcama yaptınız. Bu borcu ödeyebilecek kadar bir ekonomik olmadığını varsayalım. İşte bu durumda bu öteleme işe yarayacak!

Kredi kartı borcu öteleme bu noktada devreye girer. Ufak bir faiz ödemesiyle bu hak 2 aya varıncaya kadar sağlanabilmektedir.  Bu faiz oranı ortalama olarak 1500 liraya 70 liradır. Bu faiz yükselen borca göre değişmektedir.

Kredi Kartı Borcu Erteleme 

Kredi kartı borcu erteleme hemen herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilen bir uygulamadır. Bu konuda her bankanın uygulama metodu farklıdır.

İş bankası da bu hizmeti veren bankalardandır. Kredi kartı borcu erteleme için ilk olarak bankanızın müşteri hizmetleri numarasını arayın. Bu arama sonrasında müşteri temsilcinize danışın.

Eğer mobil bankacılık tarzı bir uygulama kullanıyorsanız. Hemen kart hesap kesim tarihi gelmeden sisteme girin. Kart işlemleri hanesinden “öteleme, borç öteleme” seçeneklerini uygulayın. Orada ne kadar faiz ödeyeceğinize varıncaya kadar hemen her şey size net bilgi olarak sunulacaktır.

kredi-kartı-borcu-erteleme

kredi-kartı-borcu-erteleme

Kart Borcu Erteleme Neden Yapılır?

Kredi kartı borcu erteleme işlemi özellikle Yapı Kredi gibi bankalar tarafından sıklıkla sunulmaktadır. Bu bankalar müşterilerine kredi kartı verirken borç taksitlerinin gecikmesi durumunda yapacakları uygulamaları sunar ve onay almadan kart vermezler. Bu uygulamalar arasında borcun gecikmesi durumunda uygulanacak faizden hukuki sürece kadar her şey yer almaktadır.

Ekstre atlatma bu borçlanmanın aksatılması durumunda alınan cezanın bilinçli olarak düşürülmesine olanak sağlar. Genellikle 100 lira ve üzeri harcamalar için uygulanabilen bu uygulamada amaç kişiyi gecikme cezasından kurtarmaktır.

Bu uygulama faydalıdır ancak her zaman kullanılması gibi bir durum söz konusu değildir. Unutmayınız bankalar sizlere sözde hak ve olanak sunar her şey size faiz olarak yansıyacaktır. Bu nedenle “ayağını yorganına göre uzatmak” konusunda bilinçli davranmanızı, bu gibi olanakları sadece zor durumlar dahilinde kullanmanızı öneririz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir