Hangi Konut Kredisi Daha Avantajlı?

Kimileri kiradan kurtulup kendi evlerinin sahibi olmak için kimileriyse ikinci bir evi yatırım için almak isterler. Alacağınız evin konumu, bina yaşı, m2 ve bina özellikleri değiştikçe fiyatlarda değişkenlik gösterir. Banka eksperleri evin tüm özelliklerini değerlendirip ona göre bankaya kredi ödemesi hakkında öneride bulunurlar. Genellikle evin tamamına kredi çok az çıkar. Genelde bankaların bir ev için ödedikleri kredi miktarı ev değerinin %75’idir. Bu yazımızda Hangi Konut Kredisi Daha Avantajlı konusu üzerinde duracağız.

Konut Kredisi çekmeden Önce Neler Araştırılmalı?

Alacağınız eve ve kredi miktarına karar verildikten sonra en önemli karar konut kredisi ürün seçimidir. Şu anda Türkiye’de çok sınırlı mortgage ürün seçeneği olmasına karşın, enflasyon oranının ve faizlerin düşmesi ve mortgage yasasının devreye girmesiyle bankaların hizmete sunduğu mortgage ürün çeşitleri de artmıştır. Bu da finans alanında uzman olmayan herkesin bu konuda zorlanacağı anlamına gelmektedir. Konut kredisi almadan önce cevaplamanız gereken 3 soru vardır. Bunlar, Hangi vadede kredi almalıyım? Değişken ve Sabit Faiz avantaj ve dezavantajları nelerdir? Erken Ödeme (Erken Kapama) Cezası nedir? Hangi Konut Kredisi Daha Avantajlı? Yazımızda öncelikle ilk soruya cevapla başlayalım.

  1. Vade. Taşınmaz mal kredi vadeleri genellikle 5 ile 20 yıl arasındadır. Vade arttıkça aylık ödemeleriniz düşer, ancak ödediğiniz faiz oranı ve toplam faiz miktarı da artar. Hangi vadenin ve aylık ödemenin sizin ihtiyaç ve bütçenize uygun olduğunu sitemizin hesaplayıcılar kısmında hesaplayarak tespit edebilirsiniz. Ödemelerinizin düzenli ve aksatılmadan yapılması gerektiğini unutmayalım.
  2. Faiz Türü. Hangi Konut Kredisi Daha Avantajlı? Sorunuza cevap bulmak için mutlaka faiz türünü incelemeniz ve size uygun olanı değerlendirmeniz gerekir. Sabit Faiz ve Değişken Faiz olarak iki faiz türü vardır. Biri sabit faiz olan, sabit faiz ve aylık ödeme ile tüm borcunuz bitene kadar aynı faiz oranıyla aynı miktar ödeme yaparsınız. Yani faizlerde yükselme olursa bu sizi etkilemeyecek bu artıştan korunmuş olacaksınız.

Dezavantajı ise, eğer faizler düşerse bundan faydalanamayacak olmanızdır. Yani piyasadaki faiz oranının düşmesinden de yükselmesinden de etkilenmeyecek, hep aynı faiz oranıyla ödemelerinizi yapmaya devam edeceksiniz. Diğer faiz türü ise Refinans’tır. Refinans daha ucuza aynı bankadan veya başka bir bankadan kredi bulmak anlamına gelir. Refinans faiz ödemelerini düşürür ancak eksper (değerleme) raporu, kredi masrafları gibi masraflar gerektirir. Ayrıca, mevcut olan krediniz kapatılacağı için %2 oranında erken ödeme cezası da ödemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer kredi notunuzda veya evin değerinde kayda değer bir azalma söz konusu olursa, Refinans şansınız olmayabilir.

Değişken Faiz Sistemi

Değişken Faiz: Değişken faiz tercih edildiğinde, faiz geçici bir süre için (3-5 yıl gibi) sabit kalır, sonra borcun bağlandığı endeks/araç (örneğin: enflasyon, bankalar arası faiz oranı olan Interbank Rate, T.C. Devlet Tahvili Endeksi, LIBOR Endeksi) kadar artabilir. Eğer borç süresince seçilen endeks borç alınan tarihten düşük seyrederse, değişken faizi seçen kârlı çıkacaktır. Endeks yükselirse, aylık faiz ödemeleri artar ve ödeyeni zor durumda kalabilir. Artış tavanı belirlenmemişse, Hangi Konut Kredisi Daha Avantajlı? Konusunu araştırırken, ödemelerinizin limitsiz artabileceğini ve ödeme güçlüğü ile karşılaşabileceğinizi unutmayın. Tavanı (Limiti) olmayan değişken faizli krediyi almayınız. Mutlaka Tavanı (Limiti) olan değişken faizli krediyi tercih ediniz. En yüksek ödeme tutarınız olan Tavan Ödeme nedir, bankanızdan öğrenebilirsiniz. Bu miktarı ne kadar süre ödeyebileceksiniz? Bu ödemeleri yaparken ne kadar zorlanıp zorlanmayacağınızın hesabını çok iyi yapmanız gerekmektedir.

Erken Ödeme Cezası

Erken Ödeme Cezası. Kredi alındıktan sonra, tüketici borcunu vadesinden önce ödemek isterse bankalar tüketiciden Erken Ödeme Cezası isteyebilirler. Erken Ödeme Cezasının kredi miktarının %2 si ile sınırlandırılmıştır. Bu cezanın sebebi şudur: Kredinizi erken kapatmanız bankanın faiz geliri kaybına neden olur. Sizin için en iyi olan, istediğiniz zaman herhangi bir cezaya tabi olmaksızın borcunuzu kapatabilmektir. Hangi Konut Kredisi Daha Avantajlı diye araştırırken konut kredisi sözleşmenizi okumalı ve erken ödeme cezasına maruz kalıp kalmayacağınızı, maruz kalırsanız ceza miktarını öğrenmeli ve durumu ona göre değerlendirmelisiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir