Halkbank Konut Kredisi Çekme

kredihocası-kredi-lazım

Halkbank Konut Kredisi çekme konusunda bu yazımızda sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Herkes bir evi olmasını ister. Kimi uzun yıllar kirada oturup uzun çalıştıktan sonra bir ev sahibi olur, kimi de kira ödemek yerine banka kredisi kullanarak kira öder gibi ev sahibi olmayı ister. Kirada oturulan evin kirası her yıl belli bir oranda artar, konut kredileri ise genelde eşit taksitli olarak ödenir. Kira ödemelerinin sonunda size ait bir ev olmazken, konut kredisinde kendi evinizin kirasını ödersiniz. En güzeli önce birikim yapıp, sonra eğer ekonomik durumumuz elveriyorsa ev almak. Türkiye’de emlak değerleri hızla arttığı için evinizin değeri de kısa sürede artacaktır.

Halkbank Konut Kredisi Çekmeden Önce Yapmanız Gereken Hazırlıklar

Bankanıza konut kredisine başvurmadan önce yapmanız gereken birkaç şey önermekte fayda var. Öncelikle Halkbank Konut Kredisi istenilen peşinat yüzdesi%25’dir. Konut kredisinde peşinatı nasıl bulacağınıza gelince, bizim ilk önerimiz peşinat için önceden biriktirmeye başlamak ve kendinize bir hedef koymak. Eş dosttan borç almak da bir yöntem ama şahıs borçları tek seferde ödenme ihtimali yüksek olan borçlar olduğu için sizi zora sokabilirler. Konut kredisi peşinatı için bir diğer yöntem ise ihtiyaç kredisi çekmek. Bu yöntemde bütçe hesabını yaparken iki kez dikkat etmelisiniz. Aylık kredi ödemelerinizde bir konut kredisi bir de ihtiyaç kredisi ödeyebilecek misiniz? Borcunuzun gelirinize olan oranı % 40’ı geçmemeli.

İki kredi ödemek oldukça zor bir iş olacağından dolayı en iyisi tasarruf ederek biriktirmeye başlamak. Çünkü Bankalar konut kredilerinde konutun en fazla %80’ine kadar kredi verebiliyor. Bu miktarda peşinatınızın olması size ev satın almada kolaylık sağlayacaktır. Çünkü her eve eksper değerince bir fiyat biçilir ve çıkan sonuca bakılarak verilebilecek kredi miktarı hesaplanır. Satın alacağınız evin konumu eksperler tarafından değerlendirmeye alınan ilk şeydir. Konutun yaşı, dairenin bulunduğu kat, m2 si yine eksperler tarafından değerlendirmeye alınır. Bankanın konut alımı için verebileceği kredi ile mülk sahibinin istediği fiyat arasında fark olabilir.  İşte burada hazırladığınız peşinat işiniz kolaylaştıracaktır. Bazı konutların tamamına kredi çıkabilirken bazı konutlara banka kredi vermeyi kabul etmez. Bunun nedeni en az tercih edilen bir mahallede olması, binanın çok eski olması, evin tadilat gerektirdiği durumlar ve iskânlı olup olmaması gibi nedenlere dayanır. Bu sebeple satın almayı düşündüğünüz evi her yönüyle değerlendirmeniz geleceğiniz için iyi bir yatırım yapacağınız anlamına da gelmektedir.

Halkbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halkbank İhtiyaç Kredisi Başvuru ve Şartları

Vakıfbank, Ziraat bankası, Halkbank Memur Kredisi Kampanyaları

Kredi Notunuz Önemlidir.

İkinci olarak kredi notunuza bakmanızı öneririz. Banka müşterinin kredi notuna bakarak kredi miktarını belirler. Ayrıca Halkbank Konut Kredisi için Halkbank’ın internet sitesini ziyaret ederek kredi hesaplama uygulamasını kullanarak, ne kadar miktarı kaç vade ile ödeyeceğin hakkında fikir edinebilirsiniz.  Konut kredisi başvurma sırasında sizden istenilecek evrakları önceden hazırlamanız da işinizi kolaylaştıracaktır.

Halkbank Konut Kredisi Çekme ve Konut Kredisi İçin İstenen Belgeler

Halkbank Konut Kredisi Başvurusu için Gereken Belgeler :

Kişisel Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, Ehliyet veya Pasaport).

Alınacak konuta ilişkin Kat Mülkiyeti Tapusu ya da Kat İrtifakı Tapusu ve Yapı Kullanım İzin Belgesi ya da Kat İrtifaki Tapusu ve İnşaat Ruhsatının Fotokopileri.

Halkbank Kredi Başvuru Formunda İstenen Kişisel Bilgiler

Ad, soyad

T.C. Vatandaşlık No.

Bireysel Vergi No.

Adres (Ev, iş ve cep)

Telefon (Ev, iş ve cep)

Kiracı veya ev sahibi olma durumu

Meslek ve Ünvanı

Öğrenim durumu

Askerlik durumu

Medeni durumu

Kredi Başvuru Formunda İstenen Mali Bilgiler

Otomobil marka ve yılı

Taşınmaz mülk listesi

Gelir (Maaş, Kira, Faiz ve Diğer)

Gider (Aylık net gider)

Diğer bankadaki hesaplarınız

Ayrıca Halkbank Konut Kredisi çekiminde yapılması zorunlu olan Konut Sigortasını yaptırmanız gerekmektedir.

Halkbank Konut Kredisi Azami Vade 120 Aydır

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra artık kendi evinizin sahibi olabilirsin. Bankalar almayı düşündüğünüz her eve aynı kredi miktarı ödemezler. Evin konumu, bina yaşı, iskânlı olup olmadığı kredi oranında değişiklik yaratabilir. Ve hatta bazı evler için banka hiç kredi vermeyebilir. Bu sebeple alacağınız evin her detayı çok önemlidir. İster kendi ihtiyacınız için isterse yatırım için olsun alacağınız evin banka kredilerine uygun olup olmadığını net öğrendikten sonra kredi çekme işlerini başlatın.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir