Geri Ödemesiz Burs Nasıl Alınır?

geri ödemesiz burs nasıl alınır

Geri ödemesiz burs nasıl alınır? sorusunun cevabı olarak; özellikle çocukları okuyan ailelere maddi yardımda bulunan devlet, üniversite ve lise öğrencilerine de KYK parası yatırmaktadır. İki farklı maddi destek yapan devletin, bunlardan bir tanesi geri ödemeli burs iken bir diğeri ise hibe şeklinde olandır. Özellikle üniversite öğrencilerinin en büyük problemlerinden olan maddi sıkıntılarını aşabilmeleri amacı ile devlet tarafından verilen burs vardır. Ancak şuan ki günümüzde genellikle üniversite öğrencilerine vakıf, holding ve özel şirketlerin uyguladığı burslar çok daha fazladır. Özel şirketlerin yanı sıra vakıf olan kuruluşlar devlet tarafından verilen geri ödemesiz ve geri ödemeli bursları da vardır. Dil eğitimini geliştirmek ya da yabancı dil öğrenmek isterseniz ise Devlet destekli dil kurslarına başvuru yapabilir ya da size en uygun olan kursları öğrenebilirsiniz. Geri ödemesiz burs veren kurumlar arasında vakıflar kesinlikle yer edinmiştir.

Geri Ödemesiz Burs Nasıl Alınır?

Devlet Bursundan Kimler Yararlanabilir?

Devlet bursu deyince akla ilk gelen soru; başbakanlık bursu nasıl alınır? sorusudur ve bu başbakanlık bursundan kimler yararlanabilir? Başbakanlık bursu öğrenciler tarafından en çok başvuru yapılan ve en çok bilinen burslardan biridir. Bu başbakanlık bursundan; ön lisans öğrencileri, lisans öğrencileri (şehit çocuğu, gazi çocuğu, baba ve annesi ölü gibi), 2 yıllık okullardan mezun olmuş, 4 yıllık okulların 3. Sınıfına mola vermeden intibakı yapmış olan öğrenciler yani hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere burs verilmemektedir. Yüksek lisans yani doktora ve master yapan öğrencilere burs verilmez. Vakıf üniversitesi öğrencileri ise ÖSYM sınav sonucunda sözel, yabancı dil, sayısal ve eşit ağırlık bölümü alanında ilk yüze giren öğrenciler, Türkiye adına müsabakalara katılan, amatör olan milli sporcu öğrencileri ve 2. Öğretimde okuyan öğrenciler yararlanabilmektedir.

geri ödemesiz burs nasıl alınır

geri ödemesiz burs nasıl alınır

Devlet Bursu İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Devlet bursları, başbakanlık tarafından üniversite öğrencilerine eğitim- öğretim süreleri boyunca verilmiş olan karşılıksız burslardan sadece birisidir. Üniversite öğrenci adaylarına maddi anlamda rahat bir nefes aldıracak bu başbakanlık bursu, özellikle de geri ödemesi olmaması sebebi ile en fazla tercih edilen burslardan biridir. Başbakanlık bursu, Yurtkur tarafından sadece başarılı olan öğrencilere öncelik verilmiş olan karşılıksız ve geri ödemesiz burstur.  Başbakanlık bursu devlet tarafından yani KYK tarafından verilmekte olup da yine burs başvuruları KYK bursu olarak Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yapılmış olmaktadır. Spor ve gençlik bakanlığının bünyesinde hizmet veren KYK, her yıl öğrencilere başbakanlık bursu olarak bilinen geri ödemesiz/karşılıksız burs ve öğrenim kredisi faydası ile kalacak yer/yurt imkanı da sunmaktadır. Geri ödemesiz burs başvurusu yapmak isteyen öğrenciler başvurularını KYK başvurusu süresi içinde yapmaları gerekmektedir. Kurumun web sayfası üzerinden interaktif olarak da alınmaktadır. Öğrencilerin başvurularının doğruluğu kurum tarafından kuruluşlar nezdinde ve kamu kurum tarafından araştırılmaktadır. Başvuruların doğru olmadığı edilen kişilerin ise burs hakkı iptal edilmektedir. Bireylerin interaktif başvurularını yaparken her alanı dikkatli bir biçimde inceleyip, konuyu tam olarak anladıktan sonra ilgili bölümleri cevaplandırmaları gerekmektedir. Eksik, hatalı ya da gerçeğe aykırı olan başvurularda bulunan öğrencilerin burs alımı engellenmektedir. Bu burs fiyatları ise dört yüz yirmi beş TL’dir.

Burs Kartıyla İnternetten Alışveriş

PYBS Bursu Kaç Paradır?

Bursluluk Nedir ve 2018 Bursluluk Parası Ne Zaman Yatacak?

Başbakanlık ve KYK Başvuru için İstenen Evrak Listeleri

 

  • Öncelik Belgesi; Gazi ya da şehit çocuğu, yüzde kırk ve üzerinde engelli oldukları tespit edilen öğrenciler, baba ve annesi vefat etmiş olanlar, lise ve lise dengi eğitim-öğrenimlerini Darüşşafaka lisesinde tamamlamış olanlar, anne ve babası YÖK de ve KYK da çalışanlar ya da bu kurumlardan emekli olanlar, milli olan amatör sporcular ve benzeri gibi.

 

  • Kimlik, kayıt, depozite ve yurt ücreti dekontu,
  • Dört tane son altı ay içinde çekilmiş olan vesikalık fotoğraf,
  • Yüzde kırk üzerinde engelli ailesi olanlar,
  • On sekiz yaşını doldurmamış olanlar için kurumun internet sayfasından doldurulan ve temin edilen aile izin onay belgesi,
  • Aynı öğretim döneminde olan kardeşlere ait öğrenci belgesi, kayıt yılından itibaren 1 ay içinde ibraz edilecektir.

 

 

 

Lise Devlet Bursu Nasıl Alınır?

Lise devlet bursu, devletin yapmış olduğu burs sınavı ile alınmaktadır. Her yıl yapılan bu bursluluk sınavı 2018 yılında da saat 10:00’da yapılmıştır.

Devlet Bursu Kimlere Verilmez?

Kurumdan daha önce burs ve kredi alan öğrenciler, yabancı uyruklu öğrencilere, askeri okul ile polis akademisi öğrencilerine, yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında en az asgari ücret düzeyinde maaş alan öğrencilere, gerçeğe aykırı olan başvurularda bulunan öğrencilere, burs almaya yeterli bulunmayan ve benzeri gibi durumda olan öğrencilere devlet bursu verilmez.

Devlet kurumlarından burs alamayan öğrenciler, KYK haricinde burs veren özel firma ve şirketlerden de başvuru yapıp burs alabilirler. Maddi durumu iyi olmayan öğrencilere her ay burs veren ve para gönderen birden çok kuruluş bulunmaktadır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir