Gayri Nakdi Kredi Nedir?

şubeye-gitmeden-kredi-veren-bankalar

Bankaların sunmuş olduğu kredi türleri arasında olan gayri nakdi kredi nedir?

Kredi denildiğinde akla ilk olarak ihtiyaçlarımızı karşılamak için finans kurumlarından almış olduğumuz nakit para olarak akla gelir. Ancak kredi denildiğinde sadece nakit para değildir. Krediler iki türlüdür. Birincisi nakdi krediler, ikincisi ise gayri nakdi kredilerdir. Nakdi kredileri herkes tarafından bilinen ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi gibi çeşitlerin olduğu kredi türüdür.Buna karşı olarak gayri nakdi krediler hakkında birçok kişi herhangi bir bilgi sahibi değildir. Bunun genel sebebi ise nakdi kredilerin bireysel veya kurumsal olarak herkese verilmesi ancak gayri nakdi kredilerin ise sadece şirketlere özel kredi türü olmasıdır. Bu sebeple bireysel müşteri olan kişiler gayri nakdi krediler hakkında pek birşey bilmezler. Ticarette mal ve hizmet alış verişini daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için oluşturulan gayri nakdi krediler, bankaların şirketlere sunmuş olduğu en büyük avantajlardan biridir.

Gayri Nakdi Kredi Nedir?

Gayri Nakdi Kredi, banka tarafından şirketlere sağlanmış olan kredilerdir. Mal veya hizmet satın almak isteyen bir müşteri, peşin ödeme yapmak istemezse gayri nakdi kredi avantajlarından faydalanacaktır. Bununla beraber vadeli alışverişlerde oldukça artık gösterecektir. Anlık olarak toplu bir nakit çıkışına gerek kalmadan, rahat bir şekilde şirket ve alacaklı kişi arasında güvenli bir yol izlenmiş olur. Bankalarda gayri nakdi kredi türlerinden kendi belirlediği komisyonları tahsil ederek para kazanmaktadırlar. Bankalar tarafından çıkarılmış olan gayri nakdi limitler herkese göre değişiklik göstermekle beraber komisyon, faiz ve masraf şeklindeki ödemeler banka tarafından tahsil edilir. Bu sayede bankalarda kendilerine bir gelir kapısı sağlamış olurlar.

Ticaret hayatında her zaman riskli ve sıkıntı süreçler olabilir. Satılan mal karşılığında peşin parasını alamamış olan şirketlerin parasını alıp alamama konusunda herhangi bir kaygısı olabilir. Bu gibi durumlar için oluşturulmuş gayri nakdi krediler, şirketlerin herhangi bir sorun yaşamasını engeller. Alacağı parayı garanti altına almış olan şirketler de gelecek için daha iyi kararlar vererek, yatırımlarını ona göre planlayabilir.

Gayri Nakdi Kredi Nedir? Gayri Nakdi Kredi Türleri Nelerdir?

Gayri Nakdi Kredi Nedir? Gayri Nakdi Kredi Türleri Nelerdir?

Gayri Nakdi Kredi Türleri Nelerdir?

Akreditif

İthalat veya ihracat için çok büyük bir öneme sahip olan akreditif, gayri nakdi kredi türleri arasındadır. Uluslararası ticaret için vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Akreditif bu isim haricinde kredi mektubu, vesaikli kredi veya vesaik gibi isimlerle de karşınıza çıkabilir. Alınan malların ödeme işleminin gerçekleşmiş olduğu ayrı bir finans metodudur. Bu sistemin işleyişi ise, ithalatçı ülkedeki banka ile ihracatçı ülkedeki bankalar arasında işlemler gerçekleşir ve ithalatçı ülkedeki şirkete ait banka ödeme yapacağını taahhüt eder. Böylece satıcı alışveriş kısmında güvende olan tarafta olur.

Teminat Mektubu

Teminat mektubu, gayri nakdi krediler arasında en bilinen ve tercih edilen kredi türlerinden biridir. Teminat mektubuna sahip kişi bankanın vermiş olduğu ödeme garantisi ile mal alımını gerçekleştirebilir. Belirli bir düzende veya metinde yazılan mektupta yerin adı, ücret tutarı ve tarih gibi alanlar yer alır. Mektubun tarihinin geçmediği sürece yazan tutar, bankanın teminatı altında tahsil edilebilir.

Doğrudan Borçlanma Sistemi (DBS)

Banka tarafından müşteriler için bazı teminatlar verilmektedir. Bu teminatların tümü gayri nakdi limit ismiyle değerlendirilir. Bunlardan biri ise doğrudan borçlanma sistemidir. Bu sistem yuriçinde mal alım veya satımında kullanılır. Bir şirketten mal satın almak isteyen başka bir şirket, banka güvencesi ile bu alımı gerçekleştirir.

Alacaklı kısmı güvence altına almış olan bu sistem, bankalar tarafından vadeli bir şekilde mal alımını kolaylaştırmak adına geliştirilen bir metoddur.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir