Findeks Risk Raporu Ücreti Olarak Ne Kadar Öderim?

findeks kredi notu

Findeks Risk Raporu Nedir?

Özellikle de ticari işletmeler açısından çok büyük bir öneme sahip olan Findeks risk raporu ödemesi devam eden ve hesaplama yapılan tarihten geriye dönük son 5 yılı kapsayan tüm kredili ürünlerin ödeme tarihlerini ve düzenlerini gösteren rapordur. Kısaltması TBB olan Türkiye Bankalar Birliği tarafından oluşturulan özel sistem sayesinde ülkemizde hizmet veren özel ve kamu bankaları üzerinden kullanılan kredi kartı, krediler, kredili mevduat hesaplarının ödeme düzenlerini takip eder.

Elde edilen tüm bu veriler sistem üzerinden Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmakta olup kişinin talep etmesi durumunda kredi risk raporu düzenlenmektedir. Yani risk raporu aslında sizin borcunuzu öderken son ödeme tarihlerine olan hassasiyetiniz gözler önüne sermektedir. Bu nedenle günümüzde bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin bankalarca değerlendirilmesinin yanı sıra borçlanılarak yapılan tüm işlemlerde ya da kiralama taleplerinde kişinin kredi notu ortalaması dikkate alınmaktadır.

findeks sorgulama ucreti

findeks sorgulama ucreti

Findeks Risk Raporu Ücreti

Yapılacak olan her risk raporu sorgulaması için Findeks internet sitesi kullanılması durumunda talep edilen ücret 4 lira + KDV olarak uygulanmakta olup KDV dahil 4.72 lira tahsil edilmektedir. Bu bedelin ödemesi için kredi kartı ile ödeme yapılmasına izin verilirken yine bankamatik kartı ile ödeme ve banka hesabı gibi farklı pek çok ödeme yöntemi bulunur. Düzenli olarak aylık risk raporu almak isteyen kişiler için ise farklı kredi notu paketleri sunulmakta olup bu sayede farklı ihtiyaçlara başarı ile hitap edebilecek farklı seçenekler sunulmaktadır.

Findeks Gold Danışmanlık

Findeks kredi notu danışmanlığı sunulan özel paketler arasında yer alan Gold Danışmanlık kredi notu paketi içerisinde Findeks risk raporu, izleme, uyarı hizmeti ve not danışmanız kategorileri bulunmaktadır. Gold Danışmanlık paketi ücreti olarak aylık 7 lira + KDV olmak üzere 8.26 lira tahsil edilmekte olup yüksek kredi notu için dikkat etmeniz gerekenler konusunda bilgi akışı sağlanarak not seviyenizi mümkün olan en yüksek noktaya çekmenize yardımcı olunur. Bu sayede kolay kredi kullanmanız sağlanır.

Kredi Kayıt Bürosu Nedir?

Kredi kayıt bürosu , bir çok  bankanın bilgi platformu gerçekleştirmesi  ile bütün insanların banka kredi notu sorgulama çalışmalarında Merkez bankasından alınan detaylara göre en yakın zamanda sonuçları vermektedir. Merkez bankasında bütün bilgilerin arşivlenmesi ile birlikte kişilerin kredi notu yer almaktadır. Kredi notu sorgulama işlemini yapmak için herhangi bir bankaya giderek bireysel başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

findeks kredi notu ogrenme

findeks kredi notu ogrenme

Kredi  notu ve kredi notunu öğrenmenin  önemi

Kredi notu, herhangi bir bankadan kredi kartı veya kredi kullanmanız için çok önemli bir detaydır. Kredi notunu öğrenmek ise, bireylere kredi başvurunuzun onaylanıp onaylanmayacağını gözlemlemek için önemlidir. Kredi notunuzu sorgulamak istiyorsanız bunun gibi çeşitli yollar mevcuttur. Yazımızın devamında nasıl kredi notunu sorgulayabileceğinizi öğreneceksiniz.

Kredi notu, hem şahıs için hem de kurumsal firmalar ve kişiler için önemlidir. Bireysel olarak  kastedilen, şahıslar kredi kullanabilme durumunu veri halinde inceleyebilirken,kurumlar ise senet gibi ticaret yapma konularında kredi notu sorgulama işlemini gerçekleştirerek daha huzurlu ticaret yapma isteği duyarlar.

Kredi notu sorgulamasını nasıl yapabilirim?

Kredi notu şahsın yada kurumsal bir şirketin geçmişe dönük banka ile yaptığı bütün çalışmalarını göstererek değerlendirme halinde not verilmesidir. Örnek verecek olursak; birey geçmiş zamanda  kredi kartının borçlarını belirli dönemler de geciktirmiştir, son ödeme tarihinden sonra ödemiş yada mahkemelik olmuştur. Dolayısıyla banka çalışmalarıyla alakalı geçmişte bu borç siciline işlemesi onun ileride kredi çekmesini olumsuz karşılayacaktır. Çünkü geçmiş çalışmalara bakılarak güven duygusunu zedeleyecek hareketlerde bulunulmuştur. Bunun yanı sıra, kredi notunu düzeltmek için  banka işlemleri ile ilgili olumlu çıkacak bir siciliniz olması gerekir.

Kredi notu sorgulama  işlemini önce Kredi Kayıt Bürosu aracılığı ile işlem yaptırabilirsiniz. Bu çalışmayı gerçekleştirmek için Kredi Kayıt Bürosuna sistem üzerinden kayıt olmak gerekir. Kayıt işlemlerini yaptıktan sonra dilediğiniz zaman kredi notunu öğrenebilir ve inceleyebilirsiniz. Kredi notunu gerçekleştirme istediğiniz yada  talep ettiğiniz bütün işlemde ücret ödemeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra bankaya giderek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bankalar aracılığı ile kredi notu öğrenme işlemini gerçekleştirmeniz için ise,isterseniz bankanın şubelerine  gidebilir, isterseniz de internet  üzerinden bankacılık işlemi yapabilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir